sobhe-no.ir
1300
یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۰
12
«صبح‌نو» به بهانه اکران «منصور» سینمای قهرمان‌محور ایران را بررسی می‌کند

رازهای منصور

فاطمه زم‌یار / سینمای ایران در مقایسه با جهان، کمتر به بازسازی زندگی قهرمان‌های واقعی پرداخته است، این در حالی است که سینمای جهان (و بالاخص هالیوود) هر سال چند بیوگرافی مهم براساس داستان‌های واقعی را به مخاطبان این ژانر عرضه می‌کند؛ در ایران اما نمونه‌های چنین آثاری انگشت‌شمارند. از شاخص‌ترین قهرمان‌های ملی فیلم‌ها می‌توان از شهید چمران در «چ» ابراهیم حاتمی‌کیا، امام‌خمینی(ره) در «فرزند صبح» بهروز افخمی، حاج احمد متوسلیان «ایستاده در غبار» اثر محمدحسین مهدویان، جهان‌پهلوان تختی در فیلم «غلامرضا تختی» بهرام توکلی و عبدالرسول زرین در «تک‌تیرانداز» علی غفاری نام برد. «منصور» به کارگردانی سیاوش سرمدی اولین فیلم سینمایی این کارگردان به شمار می‌رود؛ فیلمی که بخشی از زندگی شهید منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به تصویر می‌کشد. تصویرسازی از شهیدان و قهرمانان ملی در سینمای ایران، یکی از ظرفیت‌ها مغفول طی چهار دهه گذشته بوده است و از این منظر هر تجربه‌ای می‌تواند گامی روبه‌جلو برای کلیت سینمای ایران محسوب شود. فیلم سینمایی منصور محصول سازمان رسانه‌ای اوج است و می‌توان بعد از «ایستاده در غبار» ساخته محمدحسین مهدویان، این فیلم را دومین پروژه جدی این سازمان برای ارائه روایت سینمایی از شهدای انقلاب و دفاع مقدس قلمداد کرد.

«باباجان» نیروی هوایی

تلفیق دانش و معرفت

چالش‌های چهره‌پرداز «منصور» به روایت شهرام خلج

صبح نو

تلفیق دانش و معرفت

شهید ستاری در کنار ویژگی‌های تخصصی و البته اخلاقی که داشت، همواره رابطه‌ای صمیمی و عمیق با بزرگان نظام خصوصا امام‌خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب داشت. در تشریح این رابطه به دو نمونه از نامه‌نگاری شهید با امام و رهبری 
اشاره می‌کنیم. 
در سال1367 تیمسار ستاری که فرماندهی نیروی هوایی ارتش را برعهده داشت، به‌منظور تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) نامه‌ای را به محضر حضرت امام‌خمینی(ره) ارسال می‌کند. حضرت معظم‌له‌ نیز با طبع بلند و ذوق الهی خویش،‌ نامه فرزند برومندشان را با نگارش غزلی در هامش    آن نامه، این‌گونه پاسخ می‌دهند:
 من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم
چشم بیمـار تـو را دیـدم و بیمار شدم
 فارغ از خود شدم و کوس اناالحق بزدم
 همچو منصور خریدار سر دار شدم
 غم دلدار فکنده است به ‌جانم، شررى
 که به‌جان آمدم و شهره بازار شدم
 در میخانه گشایید به رویم، شب و روز
 که من از مسجد و از مدرسه، بیزار شدم
 جامه زهد و ریا کندم و بر تن کردم
 خرقه پیر خراباتى و هشیار شدم
 واعظ شهر که از پند خود آزارم داد
 از دم رند می‌آلوده مددکار شدم
 بگذارید که از بتکده یادى بکنم
 من که با دست بت میکده بیدار شدم
  همچنین رهبر انقلاب که در طول سال‌های جنگ از پشتیبانان شهید ستاری بودند، در نامه‌ای خطاب به فرمانده نیروی هوایی می‌نویسند: «بحمدالله کار تحقیق در نیروی هوایی پایه‌ استواری یافته است و تحقیق، خود پایه‌ پیشرفت علم است. وقتی نیروهای مسلح از درون خود، دانش و معرفت جوشیدند باید یقین کرد که استقلال، نه‌فقط یک اسم و ادعا که یک واقعیت و تبلور است. 
من این پدیده را در نهاجا به‌وضوح می‌بینم و از همه دست‌اندرکاران، از فرمانده نهاجا که اهل علم و تحقیق است، از جهاد خودکفایی که نخستین پرچم خودباوری را بلند کرده است و از یکایک کسانی که در این پیشرفت موثر بوده‌اند، تشکر می‌کنم. مهم این است که اولا باور داشته باشید که حالا کار را آغاز کرده‌اید و نپندارید که کار را تمام کرده‌اید، ثانیا باور داشته باشید که تا همه‌جا می‌شود پیش رفت.»

captcha
شماره‌های پیشین