sobhe-no.ir
1299
شنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره وضعیت کرونایی کشور در هفته91 پس از شیوع این ویروس در کشور را بخوانید

استفاده از ماسک به ۴۸درصد کاهش یافت

روز گذشته کرونا 100هموطن دیگر را قربانی خود کرد اما همین آمار اگر یک نفر دیگر کاهش می‌یافت بعد از مدت‌ها می‌شد آمار دو رقمی کرونا در ایران را داشت که در چند ماه گذشته بی‌سابقه بود. اما مقدار بستری‌های کرونا در روزهای اخیر هم نشان می‌دهد که تعداد بستری‌های کرونا در دو استان کشور تا حدودی افزایش داشته است؛ البته این مساله نشان‌دهنده این نیست که نگران ورود کشور به موج ششم کرونا باشیم. باوجوداین، تاکید بر رعایت پروتکل‌ها همچنان ازسوی مسوولان انجام می‌شود. در شرایط فعلی استان‌های خراسان‌جنوبی و سیستان‌وبلوچستان شاهد افزایش مختصر در تعداد بستری‌های ناشی از ابتلا به کرونا هستند. در سایر استان‌ها هم روند بستری کاهشی یا پایدار است.

تورم همچنان مشغول‌به‌کار است

گرانی از سفره مردم برنمی‌خیزد

یک نفر تا آمار دورقمی

صبح نو

تورم همچنان مشغول‌به‌کار است

گرانی از سفره مردم برنمی‌خیزد


قیمت‌‌ها روزبه‌روز درحال افزایش است و تاکنون هیچ راه‌حلی برای مهار آن ارائه نشده است. مقایسه قیمت کالاهای اساسی در شهریور امسال نسبت‌به ماه فروردین نشان می‌دهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در نیمه اول امسال بین ۲.۷ تا ۲۷درصد افزایش داشته و انواع برنج ایرانی و شکر بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند. بررسی آمارهای منتشرشده ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و مقایسه افزایش قیمت کالاها در شهریورماه امسال نسبت‌به فروردین نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو برنج پاکستانی، تایلندی، طارم اعلی و هاشمی درجه‌یک در شهریور امسال به ترتیب ۷.۴، ۱۲.۱، ۲۵.۷ و ۲۷درصد نسبت‌به فروردین افزایش داشته و به حدود ۲۶هزار و ۳۰۰، ۱۶هزار تومان، ۴۳هزار و ۸۰۰ و ۴۲هزار و ۸۰۰تومان رسیده است.گفتنی است که در ماه‌های اخیر، جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه‌های مختلف و واردکنندگان در جریان بود. اخیرا مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰سال گذشته و آسیب جدی آن به کشت‌های مختلف کشاورزی ازجمله برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹درصدی تولید برنج داخلی خبر داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. پیش از این هم اواخر خردادماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی خبر داده بود و چندبار خواستار کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد. دوره ممنوعیت فصلی از ابتدای مردادماه آغاز می‌شود و تا آبان‌ماه ادامه دارد که حالا طبق اعلام سازمان حمایت، ممنوعیت ثبت سفارش برنج زودتر از سال‌های قبل، یعنی از اول آبان برداشته شد.
 
لقمه‌های گران
در بین انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در شهریور نسبت‌به فروردین، بعد از دو نوع برنج ایرانی، مربوط به شکر است که قیمت آن ۲۱درصد افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۱۱هزار و ۹۰۰تومان در فروردین به ۱۴هزار تومان در شهریور امسال رسیده است.البته مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت شکر نیز در بسته‌های ۹۰۰گرمی در مغازه‌ها به ۱۵ تا ۱۸هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه، معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اوایل امسال علت افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر واردشده با ارز دولتی اعلام کرد و گفت که با توجه به اینکه شکر درحال‌حاضر با ارز نیمایی وارد می‌شود دیگر مشمول نرخ‌گذاری تثبیتی نیست.
پرواز مرغ و گوشت
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در شهریورماه با افزایش ۱۰.۷درصدی به بیش از ۲۷هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در فروردین امسال حدود ۲۴هزار و ۷۰۰تومان بوده است. نرخ مصوب مرغ در فروردین امسال در مرغداری ۱۷هزار و ۱۰۰ و برای مصرف‌کننده ۲۴هزار و ۹۰۰تومان تعیین شد اما گزارش‌های غیررسمی از افزایش این دو قیمت مصوب به حدود ۱۹ و ۳۱هزار تومان خبر می‌دهد. در این میان، قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۱۷.۹ و ۲.۷درصد افزایش در شهریور امسال به حدود ۱۲۹ و ۱۳۴هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی در فروردین امسال به‌ترتیب حدود ۱۱۲ و ۱۱۳هزار تومان بوده است. بر این اساس، کمترین کاهش قیمت در شش‌ماهه اول امسال مربوط به گوشت گوسفندی بوده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین