sobhe-no.ir
1299
شنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۰
6
شعله‌ور شدن آتش جنگ در نخستین سالروز صلح قره‌باغ با کشته شدن ۶ نظامی

تنش‏های دوسویه باکو و ایروان

روح‌الله فرقانی / در نخستین سالروز صلح قره‌باغ 6نظامی ایروان در درگیری مرزی با نیروهای باکو کشته شدند تا آتش جنگ بار دیگر شعله‌ور شود. وزارت دفاع ارمنستان طی بیانیه‌ای که در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شد، اعلام کرد که ۶تن از نظامیان ایروان در درگیری‌های مرزی با نظامیان باکو در روز سه‌شنبه کشته شده‌اند که هنوز هویت یکی از این افراد مشخص نشده است؛ موضوعی که «محسن پاک‌آیین»، سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تنش‌های جدید نظامی میان ایروان با باکو، عنوان کرد: توافق شکننده و نبود ضمانت‌های اجرایی، تنش‌های نظامی مجدد میان ایروان و باکو را رقم زد.

با آغاز شمارش معکوس آزادسازی مأرب، صورت می گیرد

عقب‌نشینی آل‌سعود از یمن

صبح نو

با آغاز شمارش معکوس آزادسازی مأرب، صورت می گیرد

عقب‌نشینی آل‌سعود از یمن

در آستانه شکست سنگین ائتلاف سعودی-آمریکایی و آزادسازی استان انرژی‌خیز مأرب یمن، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، زمان آن رسیده که انصارالله یمن تن به مذاکرات سیاسی بدهد؛ موضوعی که مورد توجه ناصر قندیل، نویسنده شاخص جهان عرب نیز قرار گرفت و نوشت؛ مواضع اخیر آمریکا نشان می‌دهد که واشنگتن به ریاض توصیه می‌کند که همان سیاستی را که آمریکا در قبال افغانستان گرفت و درنهایت ناگزیر به خروج از آن شد، اتخاذ کند و هرچه سریع‌تر از یمن عقب‌نشینی کند.«کریستین جیمس»، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه سعودی «البلاد» بر آغاز مذاکره با هدف جلوگیری از شکست سنگین ائتلاف سعودی-آمریکایی در مرکز یمن تاکید کرد. این مقام آمریکایی در ابتدای اظهاراتش با تکرار ادعاهای واشنگتن علیه صنعا، گفت:‌ ما معتقدیم که عربستان‌سعودی با تهدید‌های بزرگی در خاک خود مواجه است. ما به همکاری با این کشور برای کمک به سعودی‌ها در تقویت پدافند هوایی‌شان پایبند هستیم.
وزارت خارجه آمریکا اخیرا با فروش ۶۵۰میلیون دلار موشک هوابه‌هوا و تجهیزات مرتبط به عربستان‌سعودی موافقت کرده است که این اقدام کاملا با وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور این کشور درباره عدم فروش تسلیحات جنگی به عربستان‌سعودی در تضاد بود.از سوی دیگر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا همزمان با گزارش منابع خبری درباره آغاز شمارش معکوس برای آزادسازی استان مأرب، همچنین اظهار داشت: وقت آن رسیده است که حوثی‌ها برای ازسرگرفته شدن مذاکرات سیاسی نبرد را متوقف کنند.اظهارات این مقام آمریکایی درباره فرارسیدن زمان توقف جنگ یمن در حالی مطرح می‌شود که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی ماه‌های گذشته پیشروی چشمگیری در استان راهبردی مأرب داشته‌اند؛ به‌نحوی که رسانه‌ها از آغاز شمارش معکوس برای آزادسازی مأرب سخن به میان آوردند.این در حالی است که «ناصر قندیل»، سردبیر روزنامه البناء لبنان در یادداشتی با اشاره به جدیدترین تحولات در عرصه یمن و زمزمه‌های آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن ازسوی ائتلاف سعودی، نوشت که مواضع اخیر آمریکا نشان می‌دهد که واشنگتن به ریاض توصیه می‌کند که همان سیاستی را که آن در قبال افغانستان گرفت و درنهایت ناگزیر به خروج از آن شد اتخاذ کند و هرچه سریع‌تر از یمن عقب‌نشینی کند. وی در این یادداشت، نوشت که فحوای توصیه آمریکا به سعودی‌ها این است: «کاری را که ما در افغانستان انجام دادیم انجام دهید: شما نه از ما قوی‌تر هستید نه آن‌ها از طالبان ضعیف‌تر.»کریستین جیمس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه برخی از مقامات جنبش انصارالله یمن، افزود که واشنگتن به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این اعضای این جنبش و نهادهای مرتبط با آن ادامه خواهد داد. وی بدون اشاره به جنایات جنگی ائتلاف سعودی، افراد و نهادهای یادشده را عامل بی‌ثباتی و انجام‌دهنده اقدامات ناگوار علیه غیرنظامیان خواند.آمریکا در حالی از تحریم مقامات یمنی صحبت می‌کند که عربستان‌سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت‌حمایت خود این کشور، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رییس‌جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.این تجاوز نظامی هیچ‌کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا همچنین نگرانی واشنگتن را درباره گزارش‌های ادعایی که در آن‌ها به بازداشت شدن برخی از کارمندان سفارت آمریکا در صنعا اشاره شده بود، ابراز کرد. کریستین جیمس در ادامه بیان کرد که آمریکا به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای آزاد شدن تمام این افراد ادامه خواهد داد.
واشنگتن اخیرا خواستار آزادی کارمندان محلی سفارت آمریکا در صنعا شده و ادعا کرده که افراد مسلح وابسته به انصارالله به سفارت آمریکا که از سال۲۰۱۵ در صنعا بسته شده «یورش» برده‌اند.«محمدعلی الحوثی»، رییس کمیته‌ عالی انقلاب یمن و عضو ارشد جنبش انصارالله در واکنش به این اظهارات در صفحه توییتر خود نوشته بود: «سفارت آمریکا تخلیه شده است و تقریبا از سال۲۰۱۹ حقوق کارمندان محلی سفارت در یمن را قطع کردند و حالا ادعای حمله به سفارت بسته‌شده و بازداشت کارمندان را می‌کنند. وی افزوده بود: «آقایان آمریکایی! حقوق کارمندان محلی را پرداخت کنید؛ این قدرنشناسی است که حقوق کسانی را که در وضعیت فاجعه‌بار یمن به شما خدمت کردند، قطع کنید. آن‌ها را نیز مانند آنچه در افغانستان رخ داد، رها کردید. 
 

captcha
شماره‌های پیشین