sobhe-no.ir
1299
شنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۰
6
شعله‌ور شدن آتش جنگ در نخستین سالروز صلح قره‌باغ با کشته شدن ۶ نظامی

تنش‏های دوسویه باکو و ایروان

روح‌الله فرقانی / در نخستین سالروز صلح قره‌باغ 6نظامی ایروان در درگیری مرزی با نیروهای باکو کشته شدند تا آتش جنگ بار دیگر شعله‌ور شود. وزارت دفاع ارمنستان طی بیانیه‌ای که در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شد، اعلام کرد که ۶تن از نظامیان ایروان در درگیری‌های مرزی با نظامیان باکو در روز سه‌شنبه کشته شده‌اند که هنوز هویت یکی از این افراد مشخص نشده است؛ موضوعی که «محسن پاک‌آیین»، سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تنش‌های جدید نظامی میان ایروان با باکو، عنوان کرد: توافق شکننده و نبود ضمانت‌های اجرایی، تنش‌های نظامی مجدد میان ایروان و باکو را رقم زد.

با آغاز شمارش معکوس آزادسازی مأرب، صورت می گیرد

عقب‌نشینی آل‌سعود از یمن

صبح نو

شعله‌ور شدن آتش جنگ در نخستین سالروز صلح قره‌باغ با کشته شدن ۶ نظامی

تنش‏های دوسویه باکو و ایروان

روح‌الله فرقانی / در نخستین سالروز صلح قره‌باغ 6نظامی ایروان در درگیری مرزی با نیروهای باکو کشته شدند تا آتش جنگ بار دیگر شعله‌ور شود. وزارت دفاع ارمنستان طی بیانیه‌ای که در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شد، اعلام کرد که ۶تن از نظامیان ایروان در درگیری‌های مرزی با نظامیان باکو در روز سه‌شنبه کشته شده‌اند که هنوز هویت یکی از این افراد مشخص نشده است؛ موضوعی که «محسن پاک‌آیین»، سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تنش‌های جدید نظامی میان ایروان با باکو، عنوان کرد: توافق شکننده و نبود ضمانت‌های اجرایی، تنش‌های نظامی مجدد میان ایروان و باکو را رقم زد.

  طی هفته اخیر، درگیری‌های مرزی بین باکو و ارمنستان شدت گرفت و هر یک دیگری را متهم به تجاوز به خاک خود و استفاده از انواع سلاح‌های گرم در این تجاوزها کرد که در همین زمینه و با وساطت مسکو، فعلا آتش‌بسی میان دو طرف برقرار شده است. «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که برای جلوگیری از تنش‌ها، ارمنستان و جمهوری آذربایجان هرچه سریع‌تر حدود مرزی کشورشان را تعیین کنند. چالش بر سر آغاز مذاکره، وجود زمین‌های مین‌گذاری‌شده، ساخت سنگرهای جدید و ضعف در ماموریت نیروهای حافظ صلح روسیه از مهم‌ترین عوامل بروز تنش‌های جدید در مرزهای ایروان و باکو ذکر می‌شود.
در چند روز گذشته، در اولین سالگرد توافق میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، پس از انتشار گزارش‌هایی درباره زخمی شدن سه سرباز جمهوری آذربایجان براثر انفجار یک وسیله انفجاری در یکی از ایست‌های بازرسی ناگورنو- قره‌باغ، در 13نوامبر 2021 (22 آبان 1400) مجددا موجی از تنش میان طرفین حاکم شده است. ایروان و باکو، یکدیگر را پس از وقوع این حادثه به نقض آتش‌بس در امتداد مرزشان متهم می‌کنند.
وقوع درگیری‌ها اخیر در منطقه قره‌باغ در شرایطی است که (6مهر 1399) به‌مدت 6هفته (44روز) بر سر قره‌باغ کوهستانی وارد جنگی بزرگ شده که منجر به کشته شدن بیش از 6500نفر از نظامیان و غیرنظامیان شد. باوجوداین‌، پس از 44روز درگیری در (20آبان 2020) با وساطت روسیه، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، توافقنامه آتش‌بسی را امضا کرد که به آذربایجان کنترل بخش‌هایی از قره‌باغ کوهستانی و همچنین مناطق مجاور را که از زمان اولین جنگ قره‌باغ در دهه1990 ازسوی ارامنه تصرف شده بود، واگذار کرد. بعدازاین توافق، حدود دوهزار نفر از حافظان صلح روسی در منطقه قره‌باغ تحت پیمان سه‌جانبه آتش‌بس که ازسوی باکو، مسکو و ایروان در تاریخ ۱۰نوامبر ۲۰۲۰ امضا شد، مستقر شدند. باوجوداین، صلح و توافق امضاشده میان ایروان با باکو، اساسا شکننده بوده و فاقد ضمانت‌های اجرایی لازم است. اکنون در آستانه اولین سالگرد این توافق، شاهد هستیم که با حداقلی‌ترین تحرکات مجددا نیروهای هر دو کشور در وضعیت تهاجمی قرار گرفته‌اند.
 
پاک‌آیین:  نبود ضمانت‌های اجرایی، تنش‌های مجدد میان ایروان و باکو را رقم زد
 «محسن پاک‌آیین»، سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به اینکه صلح و توافق امضاشده میان ایروان با باکو، اساسا شکننده بود و ضمانت‌های اجرایی لازم را نداشت، عنوان کرد: اکنون که در آستانه اولین سالگرد این توافق هستیم، شاهد این هستیم که با حداقلی‌ترین تحرکات، مجددا نیروهای هر دو کشور در وضعیت تهاجمی قرار گرفته‌اند. درگیری‌هایی که امروز میان طرفین شکل گرفته به‌صورت پراکنده است. این تنش‌ها بیشتر به‌دلیل ابهاماتی است که در توافق مسکو و سال گذشته شکل گرفته است.این دیپلمات سابق کشورمان افزود: تعیین نشدن مرزهای آزادشده و مناطق هفت‌گانه آذربایجان که 20سالی است این مناطق در اختیار ارمنستان بوده‌اند و باکو حاکمیتی در آن‌ها نداشته است، یکی از دلایل این درگیری‌هاست. شاید در این 20سال بلایای طبیعی موجب شده که مرزها تغییر پیدا کرده یا جابه‌جا شوند شاید هم علامت‌های مرزی از بین رفته چراکه شعله جنگ طرفین در این مرزها زیاد تکرار شده، بهتر است دو طرف بنشینند و با کمک و میانجیگری مسکو و مشاوران حقوقی خود، حدود و ثغور مرزها را مشخص کنند. هر کشوری به‌دنبال منافع خودش است در خطوط مرزی طرفین ارتفاعاتی وجود دارد که در اختیار ارمنستان است و دراثر این توافق مسکو باید برگردد به‌سمت آذربایجان. ایروان هم فکر می‌کند اگر این ارتفاعات را از دست بدهد شاید ضرر کند یا برعکس.
پاک‌آیین ادامه داد: بهتر است طرفین براساس نقشه‌های شناخته‌شده که در دسترس هر دو است، مرزهای را مشخص و علامت‌گذاری کنند و به حاکمیت یکدیگر احترام بگذارند. بهتر است اعمال حاکمیت کنند و سعی کنند درگیری‌ها ادامه پیدا نکند چراکه این درگیری‌ها باعث ناامنی و جنگ فراگیر می‌شود که به این کشورها و چه‌بسا منطقه نخواهد بود. بهترین کار این است که ارمنستان و آذربایجان با کمک روسیه که مسوولیت توافق صلح موجود میان آذربایجان و ارمنستان را دارد در این زمینه ورود و اختلافات مرزی را از طریق گفت‌وگو حل کنند.
این کارشناس مسائل منطقه یادآور شد: هرچند درگیری‌هایی جسته‌وگریخته در مرزهای دو طرف صورت می‌گیرد و ممکن است که ادامه یابد اما باید گفت که این درگیری‌ها محدود به همین روزهاست. اینگونه نیست که ارتش دو طرف ورود جدی برای صف‌آرایی داشته باشند. هر دو طرف می‌دانند که باید به منافع یکدیگر احترام بگذارند چراکه ادامه این تنش‌ها یا بروز درگیری نظامی به نفع خودشان و منطقه نیست.

اتهامات دوسویه باکو و ایروان
بنابراین گزارش؛ با گذشت چند روز از آغاز درگیری‌های مجدد میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، اتهاماتی دوسویه از طرف هریک از این کشورها مطرح شده است. در جدی‌ترین اظهارات، لیلا عبدالله‌اوا،‌ سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان تاکید کرده که در تاریخ نهم نوامبر، ۶۰تن از نظامیان ارتش ارمنستان در گذرگاه لاچین جمع شدند و به‌سمت مواضع ارتش جمهوری آذربایجان پیشروی کردند و در تاریخ ۱۳نوامبر، نظامیان ارمنستان به‌سمت مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در «کلبجر» آتش گشودند. عبدالله‌اوا افزود که در تاریخ ۱۴نوامبر، نیروهای ارتش ارمنستان، تحریکات و تنش‌های بعدی را با تمرکز بر منطقه مرزی آذربایجان-ارمنستان در «لاچین» آماده کردند. در مقابل، وزارت دفاع ارمنستان، نیروهای جمهوری آذربایجان را به شروع به تیراندازی به طرف مواضع ارمنستان در استان گغارکونیک  متهم کرده است. درنتیجه درگیری‌های چند روز اخیر بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، در درگیری‌های مرزی ۱۵سرباز ارمنی کشته و ۱۲نفر دیگر اسیر شده‌اند. ارمنستان نیز مدعی شده که «تلفات سنگین» به نیروهای آذربایجان وارد کرده است. این نهاد اضافه کرد که «درگیری‌ ادامه یافت و از شدت آن کاسته نشده است.» باوجوداین، سطح قابل‌توجه از درگیری‌ها، امروز (17نوامبر/ 26آبان) به‌دنبال درخواست اتحادیه اروپا برای «کاهش فوری تنش» میان ارمنستان و باکو و درخواست کمک ارمنستان از روسیه، ایروان اعلام کرد که به‌دنبال میانجیگری روسیه، با آتش‌بس با جمهوری آذربایجان موافقت کرده است.

پاک‌آیین: بهترین کار این است که ارمنستان و آذربایجان با کمک روسیه که مسوولیت توافق صلح موجود میان آذربایجان و ارمنستان را دارد ،
در این زمینه ورود و اختلافات مرزی را از طریق گفت‌وگو حل کنند

captcha
شماره‌های پیشین