sobhe-no.ir
1299
شنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۰
5
نمایندگان مجلس اصلاح ساختار مافیایی بازار خودرو را کلید زدند

مقابله با انحصار و سوداگری

واردات خودرو حالا اگرچه در ماه‌های اخیر توجه همگان را به خود جلب کرده است اما گویا برخی نگاهی سیاسی به موضوعی دارند که هدفش حل دغدغه مردم در سال‌های گذشته است؛ دغدغه‌ای که با افزایش مداوم قیمت خودرو ،مردم را سردرگم کرده است و بسیاری حالا دیگر آرزوی خرید خودرو را از ذهن خود بیرون کرده‌اند. علی‌رغم وعده‌های تکراری دولتمردان گذشته نه‌تنها این موضوع سروسامان پیدا نکرد، بلکه هر روز وضعیت بحرانی‌تر شد، تا جایی که دولت سیزدهم نیز بعد از استقرار برای حل آن برنامه‌های متعددی را پی گرفت. انحصار در صنعت خودروی کشور مهمترین عامل در بی ثباتی بازار است؛ تولید و عرضه خودروهای بی کیفیت و نامناسب روی دیگر انحصار است که دود آن به چشم مر دم می رود. حالا با به میدان آمدن مجلس قرار است با شکسته شدن انحصار، در یک بازار رقابتی مردم نسبت به بازار این کالای ضروری دید بهتری پیدا کنند. قانون تصویب شده توسط مجلس که واردات خودرو را به شرط صادرات ماشین یا قطعات صنعتی آزاد کرده دقیقا یک مقابله ایجابی و سازنده با مافیای خودرو است. این طرح هم موجب رونق صادرات ، هم بالا رفتن کیفیت ماشین های سواری و هم اصلاح روند خودروسازی کشور می شود و عملا فضایی برای مافیایی که سالها از آن سخن گفته می شد وجود نخواهد داشت.درنهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه پیگیری‌های خود در جلسه علنی روز چهارشنبه پارلمان، ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو را رفع و تصویب کردند.بر این اساس، ماده4 طرح ساماندهی خودرو اصلاح شد که به‌موجب آن، هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرومحرکه نسبت‌به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند.

عباسپور: هدف مجلس تنظیم بازار خودرو است

در سفر 4 روزه کاظمی قمی به کابل چه گذشت؟

آمادگی ایران برای همکاری با افغانستان

صبح نو

در سفر 4 روزه کاظمی قمی به کابل چه گذشت؟

آمادگی ایران برای همکاری با افغانستان

«حسن کاظمی‌قمی»، نماینده جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در چهارمین روز از سفر خود به کابل، با «عبدالله عبدالله»، رییس شورای‌عالی مصالحه ملی دولت پیشین افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
عبدالله عبدالله، رییس شورای‌عالی مصالحه ملی سابق افغانستان بیان کرد: در این دیدار درباره موضوعات و تحولات فعلی افغانستان و مسائل مهم روز بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.
رییس شورای عالی مصالحه ملی سابق افغانستان افزود: کاظمی‌قمی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ادامه همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، کمک‌های بشردوستانه، آموزش‌وپرورش، بهداشت و رسیدگی به امور مهاجران افغان خبر داد. عبدالله نیز ضمن ابراز قدردانی از همکاری‌های گذشته ایران، ادامه همکاری‌های این کشور همسایه با مردم افغانستان را خواستار شد.
وی صحت دیدار با  مقامات طالبان و شورای علمای شیعه افغانستان اظهار داشت که در این دیدارها درباره تشکیل کمیته‌های همکاری مشترک دو کشور توافق شد و قرار شد که فرایند امور برای بهبود شرایط ⁧‫مردم افغانستان به‌صورت منظم پیگیری و به مرحله اجرا برسد.
نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و طالبان در پنج کمیته اقتصاد، سوخت، آب و برق، مهاجران و فرهنگ برنامه‌های خود را برای توسعه روابط بین دو کشور ارائه کردند. کمیته اقتصاد، تجارت و سرمایه‌گذاری شلوغ‌ترین کمیته‌ای بود که سرپرستان وزارتخانه‌های اقتصاد و کشاورزی طالبان در این کمیته حضور داشتند.
امنیت مرز‌ها، جلوگیری از قاچاق موادمخدر و انسان از مباحثی بود که طالبان در کمیته مهاجران در این زمینه تعهداتی دادند، در کمیته آب و برق هم موضوعات مختلف ازجمله ایجاد سامانه‌های هوشمند هشدار سیل برای حوزه‌های آبی هیرمند و هریرود و طرح‌های توسعه‌ای برق برای افغانستان به بحث گرفته شد، 6سرپرست وزارتخانه طالبان در این کمیته‌ها حضور داشتند.
«حسن کاظمی‌قمی» همچنین در ادامه دیدارهای خود با «عبدالسلام حنفی»، معاون دوم نخست‌وزیر طالبان تبادل‌نظر کرد.
«انعام‌الله سمنگانی»، معاون سخنگوی طالبان درباره این دیدار گفت که هر دو طرف درمورد همکاری‌های اقتصادی، علمی، فرهنگی و گسترش روابط میان افغانستان و ایران رایزنی کردند.
نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در جریان سفرش به کابل با اعضای شورای علمای شیعه افغانستان دیدار کرد.
در این دیدار دو طرف درباره موضوعات فرهنگی، امور مهاجران ساکن ایران و همکاری‌های ایران با مردم افغانستان بحث و تبادل‌نظر کردند.
از سوی دیگر، نماینده ویژه ایران با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه دولت سابق افغانستان نیز در کابل دیدار کرده است. دو طرف درباره اوضاع جاری این کشور تبادل‌نظر کردند.
همچنین «حسن کاظمی‌قمی» با «ملاعبدالغنی برادر»، معاون نخست‌وزیر دولت موقت طالبان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
«انعام‌الله سمنگانی»، معاون سخنگوی دولت موقت طالبان ضمن اعلام این خبر در توییتر خود نوشت: در این دیدار درمورد گسترش روابط میان دو کشور و ایجاد کمیته‌های مشترک همکاری در عرصه‌های مختلف، بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.
براساس اعلام دفتر معاون اول نخست‌وزیر طالبان، ملابرادر این دیدار را فرصتی مهم برای افغانستان تلقی کرد و ضمن قدردانی از میزبانی ایران از پناهجویان، بر ایجاد روابط خوب میان دو همسایه تاکید کرد.
پیش از این سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه درباره اهداف سفر کاظمی‌قمی به افغانستان گفته بود: «در این سفر درباره مسوولیت این هیات حاکمه سرپرستی گفت‌وگو می‌شود. خیلی نگران رشد افراطی‌گری و تروریسم هستیم و بدترین شکل این تروریسم هم حمله به نمازگزاران است که چندین بار رخ داد و مسوولیت مستقیم آن ارتباط با هیات حاکمه است که باید از امنیت نمازگزاران و مردم افغانستان حفاظت کند. متاسفانه گزارش‌هایی درباره فعالیت داعش در جغرافیای افغانستان دریافت می‌کنیم که نگران‌کننده است و این‌ها ازجمله موضوعاتی است که در این سفر گفت‌وگو خواهد شد.»ایران و افغانستان درطول تاریخ با توجه به مشترکاتی که در حوزه تمدنی و روابط‌شان داشته‌ با فرازونشیب‌هایی نیز روبه‌رو بوده‌اند، اگرچه عوامل آشکار و پنهانی که این فرازوفرودها را رقم زده بر همگان واضح است به‌هیچ‌عنوان این فرازوفرودها سبب نشده که دوستی و برادری بین دو ملت کم شود، بلکه برعکس روزبه‌روز گسترش پیدا کرده و مستحکم‌تر شده است. طالبان همواره به تقویت و تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی با کشور‌های همسایه و منطقه به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده‌اند و به‌دنبال گسترش روابط خود در عرصه‌های مختلف هستند.
 

captcha
شماره‌های پیشین