sobhe-no.ir
1299
شنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۰
3
قالیباف در همایش سراسری مدیران کل کمیته امداد:

نباید در جنگ فقر و غنا تسلیم شویم

خبر

كـدام زاهدی؟

اردشیر زاهدی، كارگزار حكومت پهلوی كه در سال‏های اخیر از برخی سیاست های جمهوری اسلامی حمایت می كرد، درگذشت

دبیرکل پیشین حزب کارگزاران از حضور در جلسه شورای مرکزی این حزب امتناع کرد

خروج کرباسچی؟

غلامحسین کرباسچی چندی پیش برای دومین‌بار در جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران غیبت کرد تا شائبه خروج او از این حزب قوت بگیرد؛ به نظر می‌رسد ایستادگی تمام‌عیار کرباسچی در برابر ایده تحریم انتخابات و حمایت علنی از عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست‌جمهوری، برای او بسیار گران تمام شده است. خروج احتمالی کرباسچی از کارگزاران، اولین خروج در این حزب نیست.

صبح نو

دبیرکل پیشین حزب کارگزاران از حضور در جلسه شورای مرکزی این حزب امتناع کرد

خروج کرباسچی؟

غلامحسین کرباسچی چندی پیش برای دومین‌بار در جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران غیبت کرد تا شائبه خروج او از این حزب قوت بگیرد؛ به نظر می‌رسد ایستادگی تمام‌عیار کرباسچی در برابر ایده تحریم انتخابات و حمایت علنی از عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست‌جمهوری، برای او بسیار گران تمام شده است. خروج احتمالی کرباسچی از کارگزاران، اولین خروج در این حزب نیست.

روز چهارشنبه سپری‌شده(26آبان) وقتی تصاویر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی روی کانال این حزب قرار گرفت، خبری از غلامحسین کرباسچی نبود. غیبت کرباسچی در شرایطی است که او پیشتر نیز در جلسه شورای مرکزی حزب
 به تاریخ 18آبان حضور نیافت؛ همان جلسه‌ای که به کنار گذاشتن او از دبیرکلی و جایگزینی حسین مرعشی جای او انجامید.غیبت‌های مکرر در جلسات حزب کارگزاران، این شائبه را به وجود آورده که داستان کرباسچی و کارگزاران شاید به پایان راه خود رسیده باشد. خروج احتمالی کرباسچی از کارگزاران، اتفاق تازه‌ای نخواهد بود چراکه چهره‌های مطرح دیگری نیز طی یک دهه اخیر به‌دفعات از حزب خروج داشته‌اند. پیش از پرداختن به ریزش‌های مقطعی کارگزاران، شاید بد نباشد به آنچه طی هفته‌های اخیر بر سر کارگزاران آمد و درنهایت منجر به کناررفتن کرباسچی از دبیرکلی شد، بپردازیم. 

خداحافظی کرباسچی با دبیرکلی کارگزاران 
پس از تغییر و تحولات در حزب کارگزاران سازندگی، نخستین جلسه شورای مرکزی جدید این حزب روز 18آبان با دستورکار انتخاب دبیرکل و هیات‌رییسه جدید برگزار شد. بر همین اساس، محسن هاشمی، رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران در سمتش ابقا و فاطمه سعیدی و علی جمالی به‌ترتیب به‌عنوان نایب‌رییس اول و دوم انتخاب شدند. همچنین حامد منتظری و کامبیز مشتاق گوهری ازسوی اعضای شورای مرکزی به‌عنوان منشی اول و دوم هیات‌رییسه انتخاب شدند. اما شاید مهم‌ترین اتفاق نشست جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران، انتخاب حسین مرعشی به دبیرکلی حزب و جایگزینی وی با غلامحسین کرباسچی بود که از ابتدای تاسیس این حزب اصلاح‌طلب در رأس مدیریت آن قرار داشته است.
محمد عطریانفر که به‌عنوان رییس سنی، جلسه شورای مرکزی در این روز را مدیریت می‌کرد، در تشریح چرایی تغییر در رأس حزب کارگزاران مدعی شد: «کرباسچی در سه سال اخیر به دلایلی کاملا قابل‌فهم و موجه ازجمله شرایط سیاسی موجود و تغییر ذائقه اعضا می‌خواست نسبت‌به انتخاب دبیرکل جدید اقدام کنند که با مخالفت و اصرار آن‌ها مواجه شد.» بنابر گفته عطریانفر در آخرین کنگره حزب کارگزاران در بهمن‌ماه سال گذشته، کرباسچی بار دیگر بر موضع خود مبنی بر کناره‌گیری از دبیرکلی پافشاری کرده و حتی اعلام کرده بود که این آخرین دوره‌ای است که به‌عنوان دبیرکل مسوولیت این حزب را برعهده می‌گیرد؛ البته تاکید عطریانفر بر تغییر ذائقه اعضا، احتمالا به ماجرای اختلافات ماه‌های اخیر در حزب کارگزاران اشاره دارد؛ اختلافاتی که منجر به استعفای برخی اعضای حزب ازجمله یدالله طاهرنژاد، از شورای مرکزی و فرزانه ترکان از عضویت در حزب کارگزاران شد.ترکان در تاریخ 21شهریور امسال در گفت‌وگویی با اعلام استعفای رسمی‌اش از حزب کارگزاران، چرایی این اقدام را «زاویه با برخی سیاست‌های حزب خصوصا در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر» عنوان کرد. وی همچنین با تاکید بر اینکه «مشکل ما در حزب و در جامعه‌ بزرگ‌تر یعنی اصلاح‌طلبان این است که با زاویه بسته خودشان و فقط به جهت اینکه در قدرت جایی داشته باشند، وارد سیاست شدند و به مشکلات جامعه نگاه کردند» از لزوم جوان‌گرایی در رأس جریان اصلاحات سخن گفته بود.
فرزانه ترکان علاوه بر خودش، از استعفای برخی افراد صاحب‌رأی و تاثیرگذار کارگزاران از این حزب نیز خبر داده بود اما نامی از این افراد نبرد. چند روز بعد از آن، یکی از اعضای شورای مرکزی کارگزاران که نخواسته بود نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا، از استعفای حسین مرعشی از شورای مرکزی این حزب خبر داده بود که این خبر بلافاصله ازسوی روابط‌عمومی حزب کارگزاران تکذیب شد.
غیبت کرباسچی در دو جلسه اخیر شورای مرکزی حزب کارگزاران، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اختلافات میان سران حزب کارگزاران را بیش‌ازپیش تقویت کرده است؛ مساله‌ای که درنهایت منجر به این شد که اعضای شورای مرکزی حزب به دبیرکلی مرعشی رأی دهند؛ البته اعضای شورای مرکزی کارگزاران در مصوبه‌ای دیگر کرباسچی را به‌عنوان رییس کمیته سیاسی حزب انتخاب کردند تا شاید با این کار حاشیه‌ها را از حزب متبوع‌شان دور کرده باشند؛ حاشیه‌هایی که پس از شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات 28خرداد رنگ و بوی علنی‌تری به خود گرفته است. 

توقف انتشار روزنامه سازندگی 
مشکل دیگری که بلافاصله پس از کناررفتن کرباسچی از دبیرکلی به وجود آمد، توقف انتشار ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران بود؛ کرباسچی که سال‌هاست مسوولیت تامین منابع مالی رسانه‌های مکتوب به کارگزاران را به عهده دارد، پس از زاویه یافتن با اعضای این حزب و درنتیجه کنارگذاشته شدن از دبیرکلی، از کارکرد سنتی خود پرهیز کرد و همین خودداری موجب تعطیلی روزنامه و متعاقب آن استعفای محمد قوچانی از سردبیری این جریده شد. 

آن‌ها که خداحافظی کردند
همانطور که تصریح شد، قهر کرباسچی با جلسات کارگزاران سازندگی و قوت گرفتن شائبه جدایی‌اش از این حزب، اولین خروج چهره‌های مشهور کارگزاران طی سال‌های اخیر نیست. شهریورماه97 پس از حضور روحانی در صحن علنی مجلس و قانع‌نشدن نمایندگان مجلس از توضیحات وی، حزب کارگزاران سازندگی بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن اینکه لزوم اصلاحات در دو سطح سیاست‌گذاری و اجرا را مورد تاکید قرار داد، به‌صراحت بر ضرورت تغییر رییس سازمان برنامه‌وبودجه که همزمان دبیرکل حزب اعتدال و توسعه نیز هست، تاکید کرد. بیانیه کارگزارانی‌ها پاسخ تند حزب متبوع محمدباقر نوبخت را به‌دنبال داشت. حزب اعتدال و توسعه به اعضای کارگزاران توصیه کردند که عملکرد هم‌حزبی‌های خودشان که مناصب اصلی اقتصادی دولت را در دست دارند نیز مورد ارزیابی قرار دهند. اشاره این بیانیه به «اسحاق جهانگیری» بود که به کارگزارانی بودن شناخته می‌شود. در پی این ماجرا، اسحاق جهانگیری به‌شکل غیرمستقیم به ماجرا ورود کرد. بر همین اساس، یک منبع نزدیک به معاون اول رییس‌جمهوری تصریح کرد که «اسحاق جهانگیری بیش از سه سال است که از حزب کارگزاران خارج شده و هیچ ارتباطی با این حزب ندارد و در جلسات آن نیز شرکت نمی‌کند».خروجی دیگر کارگزارانی‌ها طی این سال‌ها محمد هاشمی، برادر مرحوم هاشمی‌رفسنجانی و از اعضای موسس حزب بوده است. پس از عضویت افراد جدید در شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در سال1393 به‌طور مشخص محمد قوچانی، گسست بزرگی در میان اعضا پیش آمد و افرادی نظیر هاشمی در اعتراض به روند عضویت‌ها ترجیح دادند دیگر در جلسات این تشکل حضور نیابند.
 

captcha
شماره‌های پیشین