sobhe-no.ir
1299
شنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۰
2
یادداشت

کنار خائنان نایستیم!

مهدی فضائلی

گروسی سه‌شنبه به تهران سفر می‌کند

رفتار سیاسی آژانس در آستانه وین

بالاخره بعد از بهانه‌گیری‌های رافائل گروسی، مدیرکل آژانس درباره قطع ارتباط خود با ایران، خبر داد که قرار است سه‌شنبه به ایران سفر کند؛ سفری سیاسی که با هدف تکمیل پازل غرب در آستانه مذاکرات وین صورت می‌گیرد تا از طرق مختلف بتوانند امتیاز بیشتری از ایران بگیرندیا خواسته‌های آن را تقلیل دهند.

گزارش

بایدن به طور موقت قدرت را به هریس واگذار کرد

صبح نو

گروسی سه‌شنبه به تهران سفر می‌کند

رفتار سیاسی آژانس در آستانه وین

بالاخره بعد از بهانه‌گیری‌های رافائل گروسی، مدیرکل آژانس درباره قطع ارتباط خود با ایران، خبر داد که قرار است سه‌شنبه به ایران سفر کند؛ سفری سیاسی که با هدف تکمیل پازل غرب در آستانه مذاکرات وین صورت می‌گیرد تا از طرق مختلف بتوانند امتیاز بیشتری از ایران بگیرندیا خواسته‌های آن را تقلیل دهند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس را به تهران تایید و اعلام کرد که وی در این سفر با مقامات بلندپایه دولت ایران دیدار خواهد کرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای کوتاه نوشت: «می‌توانیم تایید کنیم که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس روز سه‌شنبه ۲۳نوامبر با مقامات بلندپایه دولت ایران در تهران دیدار خواهد کرد.» در این بیانیه آمده است: انتظار می‌رود مدیرکل در بازگشت به وین در اواخر همان روز کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند. این سفر درحالی رخ می‌دهد که اخیرا گروسی از قطع ارتباط خود با ایران گلایه کرده و گفته بود «از زمانی که دولت جدید در ایران بر سر کار آمده است، من هیچ تماسی با آن‌ها درباره چندین موضوع مهم و برجسته نداشته‌ام.»

گزارش جدید آژانس 
حال مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه دومین سفرش به ایران در دولت سیزدهم، درباره راستی‌آزمایی اجرای برجام گزارشی منتشر کرد که در اختیار کشور‌های عضو آژانس قرار گرفته است. براساس روال کار آژانس، گزارش مدیرکل آژانس یک هفته تا ۱۰روز پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آماده می‌شود و برای مطالعه در اختیار کشور‌های عضو قرار می‌گیرد. آژانس از زمان اجرای برجام به‌طور مرتب هر سه‌ماه یک‌بار از روند اجرای برجام و تعهدات مرتبط با فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای ایران، گزارشی ارائه می‌کند. نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است روز چهارشنبه هفته جاری به مدت سه‌روز در وین برگزار شود.طبق گزارش جدید آژانس، فعالیت‌های غنی‌سازی در نطنز و فردو، ازجمله با نصب آبشار‌ها و ماشین‌های جدید سانتریفیوژ و غنی‌سازی تا ۶۰درصد و فراتر از ۶۷/۳درصد مقرر در برجام، همچنان با اطلاع آژانس ادامه دارد. گزارش آژانس، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در درجات مختلف را تا ۶نوامبر، ۲۴۸۹.۷کیلوگرم اعلام کرده است. در این گزارش اشاره شده است که مدیرکل دعوت ایران برای سفر به تهران را پذیرفته است تا دیدار‌های سطح بالایی با مقامات دولت ایران برای بحث درمورد موضوعات موردعلاقه طرفین براساس بیانیه مشترک ۱۲سپتامبر داشته باشد.
 
کشور‌های عضو آژانس از هرگونه اظهارنظر عجولانه یا هدف‌گیری سیاسی پرهیز کنند
در این زمینه محمدرضا غایبی، سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در وین پس از انتشار گزارش جدید مدیرکل آژانس درباره ایران گفت: با وجود اختلاف‌نظر‌های فنی ما با آژانس، تعاملات در این زمینه میان دو طرف با هدف حل و فصل نهایی موضوعات فیمابین همچنان ادامه دارد و کشور‌های عضو آژانس باید از هرگونه اظهارنظر عجولانه یا با اهداف سیاسی در این زمینه پرهیز کنند. وی افزود: در گزارش جدید فصلی آژانس درمورد اجرای برجام اعلام شده آژانس به فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی خود درخصوص تعهدات مرتبط ایران ادامه داده است. سرپرست نمایندگی اظهار داشت با وجود تفاوت نظر‌های فنی ما با آژانس، تعاملات در این زمینه میان دو طرف با هدف حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین همچنان ادامه دارد و کشور‌های عضو آژانس باید از هرگونه اظهارنظر عجولانه یا با اهداف سیاسی در این زمینه پرهیز کنند.
 رایزنی اولیانوف با غایبی در وین درباره سفر گروسی به تهران 
«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز پنجشنبه در توییتی اعلام کرد: «امروز با آقای «محمدرضا غایبی»، سرپرست نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین دیدار کردم. ما درباره رویداد‌های مهم پیش‌رو شامل سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، نشست شورای حکام آژانس، ازسرگیری مذاکرات وین درباره برجام گفت‌وگو کردیم.»
 
رکورد در بازرسی از ایران
پیش از این، پایگاه خبری آکسیوس گزارش داده بود بعید است شورای حکام آژانس اتمی در جلسه اول آذرماه خود قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند. این پایگاه خبری گزارش داده بود انگلیس فعالانه آمریکا، فرانسه و آلمان را برای انتقاد از ایران در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت‌فشار قرار داده اما با توجه به اقدام ایران در اعلام بازگشت به مذاکرات وین، بعید است چنین اقدامی اتفاق بیفتد. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی ماه‌های اخیر چندین بار مدعی تضعیف بازرسی‌های آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران شده است. این در حالی است که براساس گزارشی که اواخر اردیبهشت‌ماه امسال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این نهاد ارائه کرد، حدود 13درصد از کل بودجه پادمانی آژانس در سال2020 (22.3میلیون یورو از 172میلیون یورو) در ایران صرف شده است و بازرسان آژانس تقریبا یک رکورد را در بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران به ثبت رسانده‌اند. براساس گزارش آژانس که ابتدا شبکه خبری بلومبرگ مفاد آن را فاش کرد، تعداد بازرسان آژانس در ایران طی سال2020 با افزایش 6درصدی در مقایسه با سال2019 به 285نفر رسیده است و به‌طور متوسط هر ماه تقریبا سه مورد بازرسی سرزده از تاسیسات هسته‌ای ایران صورت گرفته است. در این گزارش اعلام شده که در سال2020 بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 161مورد بازرسی سرزده از تاسیسات هسته‌ای کشورهای عضو آژانس به‌عمل آورده‌اند که بیش از یک‌پنجم این بازرسی‌های سرزده سهم ایران بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل مهرماه امسال در گزارشی از ایران به‌دلیل ممانعت از نصب مجدد دوربین‌های نظارتی در مجتمع هسته‌ای تسای کرج-که در اقدامی خرابکارانه دچار آسیب شده بودند -نتقاد کرد؛ انتقادی که با واکنش شدید مقامات ایران مواجه شد.

فشار سیاسی آژانس
 گروسی همچنین در آخرین سفر خود به ایران (شهریور1400) توانست در توافقی رضایت مقامات ایران را برای سفر بازرسان آژانس برای سرویس تجهیزات و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای، جلب کند. هرچند دسترسی به آنچه دوربین‌های ضبط می‌کنند نیاز به توافقی در سطح برجام دارد؛ چراکه طبق قانون مجلس شورای اسلامی و در راستای صیانت از منافع ملی ایران نیز در پاسخ به بدعهدی طرف برجامی خود، اجرای داوطلبان پروتکل الحاقی را متوقف کرد. باوجود این همکاری‌ها‌، گروسی که به هیچ‌یک از تعهدات خود در آن تفاهم عمل نکرده، طی یک‌ماه گذشته دست‌کم سه‌بار با اظهارات غیرفنی و کاملا سیاسی ایران را متهم به عدم همکاری با آژانس کرده و همزمان از لزوم سفر مجدد به ایران و ملاقات با مقامات کشورمان سخن گفته است! درحالی‌که تنها دو ماه از سفر گروسی به ایران می‌گذرد، او در اظهارنظری مدعی شده بود که : «من هیچ تماسی با این دولت که از پنج‌ماه پیش مستقر شده است نداشته‌ام و تنها مورد استثنا، گفت‌وگوهای فنی است که با رییس‌ جدید سازمان انرژی اتمی ایران داشته‌ام و این مساله حیرت‌آور است.»این رفتار سیاسی آژانس نشان می‌دهد که این نهاد
 بیش از آنکه در چارچوب وظایف حقوقی-فنی خود ایفای نقش کند به ابزاری سیاسی در دست کشورهای غربی برای واردکردن فشار به کشورهای مستقل مبدل شده است. همچنان‌که این‌بار نیز در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین و همچنین جلسه شورای حکام، آژانس به‌دنبال تحت‌فشار قراردادن ایران به‌منظورگرفتن امتیاز بیشتر یا قبول تعهدات در ازای امتیاز کمتر است!گذشته از این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به‌سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند. با توجه به آنچه ذکر شد، مشخص نیست منظور گروسی از عدم تعامل ایران با آژانس دقیقا چیست و اصرار او بر تکرار اظهارات غیرواقعی و غیرفنی ازاین‌دست علیه کشورمان قرار است کدام گره را در مذاکرات آتی باز کند.

captcha
شماره‌های پیشین