sobhe-no.ir
1299
شنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۰
13
عکس و آثار نویسندگان کتاب در تابلوهای شهری نقش بست

تهران در تسخیر نویسنده‌ها

همزمان با هفته کتاب برنامه‌ها و رویدادهای متنوعی در کشور در حوزه کتاب رخ داده است اما در کنار تمام آن‌ها یک اتفاق، کم‌نظیر و دیدنی‌تر بود. تصاویر 100 نویسنده و برخی از آثارشان روی تابلوهای شهری تهران نقش بست.

خبر

احتمال افزایش ظرفیت سالن‌های سینما

صبح نو

عکس و آثار نویسندگان کتاب در تابلوهای شهری نقش بست

تهران در تسخیر نویسنده‌ها

همزمان با هفته کتاب برنامه‌ها و رویدادهای متنوعی در کشور در حوزه کتاب رخ داده است اما در کنار تمام آن‌ها یک اتفاق، کم‌نظیر و دیدنی‌تر بود. تصاویر 100 نویسنده و برخی از آثارشان روی تابلوهای شهری تهران نقش بست.

تا پیش از این عادت داشتیم که روی بیلبوردهای شهری تبلیغات انواع کالاها و محصولات رنگارنگ مصرفی را مشاهده کنیم و در بهترین و فرهنگی‌ترین حالت پوستر فیلم‌ها، سریال‌ها و عکس بازیگران‌شان را روی این تابلوها ببینیم. اما انگار این‌بار برخلاف عادت همیشگی با اتفاقی جدید و ستودنی روبه‌رو هستیم. کتاب و کتابخوانی ازجمله بخش‌های مهم فرهنگی کشورمان است که سال‌هاست مورد کم‌لطفی قرار گرفته و در مسیری نگران‌کننده افتاده است. این مسیر حاصل مسائل مختلفی است. یکی از کمترین کارهایی که برای زنده‌نگه‌داشتن این حوزه باید انجام شود، تبلیغ کتاب و البته نویسنده‌های‌شان است. حالا و پس از سال‌ها به همت نهادهای فرهنگی ازجمله زیباسازی شهرداری تهران و حوزه هنری، این اتفاق عملی شده است. بنا بر آمار 100نویسنده کتاب به همراه تعدادی از آثارشان به‌وسیله تابلوهای شهری معرفی شده‌اند. یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه این کار، حضور نویسندگانی از طیف‌ها و سلایق گوناگون است؛ البته این فقط یک شروع است و در قدم‌های بعدی می‌توانند کامل‌تر هم شود.
نویسنده و کتاب‌ها بر فراز تهران
 مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درباره بیلبوردهای فرهنگی که با محتوای «کتاب» و «معرفی نویسنده‌ها» این روزها در سطح شهر تهران به نمایش گذاشته شده، اظهار داشت: با تغییر و تحولی که در شهرداری تهران رخ داد و انتصاب آقای رضا صیادی به‌عنوان رییس جدید سازمان زیباسازی شهر تهران، ما از جانب حوزه هنری با این سازمان تفاهمنامه‌ای داشتیم تا رویکرد فرهنگی به فضای عمومی شهر تهران وارد شود.
معاون هنری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه ضمن بیان اینکه پیشتر شهرداری تهران اغلب پیام‌های مناسبتی در قالب تبریک و تسلیت را در سطح شهر و بیلبوردها مدنظر قرار می‌داد، گفت: تا پیش از انتصابات جدید و تغییرات، رویکرد سازمان زیباسازی اغلب پیام‌های مناسبتی و درج آن‌ها در بیلبوردها بود اما پس از تغییرات پیشنهاد برای معرفی هنرمندان، نویسندگان و افراد برتر حوزه اندیشه ارائه شد. وی تصریح کرد: با اینکه دوستان، تازه وارد شهرداری شده بودند اما از این پیشنهاد استقبال کردند و قرار شد در مرتبه نخست ابتدا اسامی کتاب‌ها و نویسنده‌های معروف و سپس نویسنده‌هایی که ما با آن‌ها خاطره داریم،‌ ابتدا گردآوری، احصا و در اختیار آن‌ها قرار گیرد. هرچند این فرایند کمی طولانی شد اما در ادامه طی تفاهم با وزارت ارشاد، خانه کتاب و حوزه هنری در کنار شهرداری به اسامی موردنظر رسیدیم و اکنون چهره و کتاب‌هایی در سطح شهر از نویسندگان کشورمان به نمایش گذاشته شده است.
وی گفت: در این طرح که همزمان با هفته کتاب اجرایی می‌شود، کتاب‌هایی که شهرت بیشتری دارند یا بیشتر مورد مطالعه بودند و در کنار این دو مزیت دارای کیفیت محتوای برتری هم هستند و می‌تواند مطالعه آن برای عموم مردم مفید باشد، انتخاب و در اختیار سازمان زیباسازی قرارگرفت؛ هرچند ما مخیر بودیم به معرفی کتاب یا نویسنده بپردازیم اما پیشنهاد شد به این دلیل که محور بودن نویسنده‌ها در چنین طرح‌هایی اغلب سابقه نداشته است؛ از این رو کتاب‌ها در کنار نویسنده‌ها معرفی شوند، زیرا ممکن است برخی کتاب‌ها را مطالعه کرده باشیم یا با نام آن‌ها آشنا باشیم اما شناختی از نویسنده آن نداشته باشیم؛ بنابراین به مناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران ما محور را نویسنده قرار دادیم تا کتاب‌های این نویسنده به جامعه معرفی شود.
این مسوول در حوزه هنری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته از هفته کتاب استقبال خوبی از این طرح که در سطح شهر اجرایی شده دیدیم، توضیح داد: هرچند کارهای اولیه ممکن است نقص‌هایی داشته باشد و در کنار آن برخی افراد انتظار داشته باشند، آثار نویسندگان دیگری هم به نمایش گذاشته شود اما باید بگویم از این تجربه می‌توانیم در قالب طرح‌های دیگری هم استفاده کنیم و هنرمندان و چهره‌های برتر فرهنگی و هنری را به جامعه معرفی کنیم.
 
۶۰۰ فرصت معرفی در هفته کتاب
 معلمی در پاسخ به این سوال که در طرح اولیه که همزمان با هفته کتاب به معرفی نویسنده‌های مطرح و کتاب‌های‌شان می‌پردازد چند نفر انتخاب شده‌اند، گفت: بیش از ۶۰۰نفر فرصت معرفی در هفته کتاب را داشتند. درواقع ۶۰۰نویسنده چهره و کتاب‌شان روی بیلبوردهای شهر تهران قرار گرفت. وی درباره اینکه آیا رده سنی خاصی در کتاب‌ها مدنظر قرار داشت، گفت: اصلا این‌طور نبود، بلکه در همه رده‌های سنی تلاش کردیم کتاب‌هایی را معرفی کنیم که از آن جمله می‌توان به آثار کودک‌ونوجوان، روانشناسی، ادبیات، تاریخ شفاهی، معارف و دین، همچنین چهره‌نگاری اشاره داشت. معاون حوزه هنری در پایان ابراز داشت: این طرح تا انتهای هفته کتاب برقرار بوده و چهره و نام کتاب و تصاویر نویسندگان در سطح شهر تهران به نمایش گذاشته می‌شود، هرچند پراکندگی در سطح شهر برعهده سازمان زیباسازی بود اما تلاش شده حداکثر فضای تبلیغی برای شهر مدنظر قرار گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین