sobhe-no.ir
1298
چهارشنبه، ۲۶ آبان ۱۴۰۰
6
نماینده ویژه ایران در سفر به کابل بر حمایت از مردم افغانستان تاکید کرد:

ایران در کنار مردم افغانستان

امارات پیشنهاد مذاکرات سیاسی با ایران را به‌صورت رسمی مطرح کرد

ابوظبی در مسیر دیپلماتیک با تهران

روح‌الله فرقانی / سال‌هاست که دستگاه دیپلماسی ایران مذاکره با امارات و عربستان را به‌منظور کاهش تنش‌های منطقه‌ای، در طرح‌ها و برنامه‌های مختلف صلح‌آمیز مطرح می‌کند؛ موضوعی که پس از شکست ابوظبی در رقابت‌های منطقه‌ای، این روزها ازسوی «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امورخارجه امارات عنوان می‌شود و می‌گوید: ابوظبی به‌دنبال مسیری دیپلماتیک برای کاهش تنش با ایران است.

صبح نو

امارات پیشنهاد مذاکرات سیاسی با ایران را به‌صورت رسمی مطرح کرد

ابوظبی در مسیر دیپلماتیک با تهران

روح‌الله فرقانی / سال‌هاست که دستگاه دیپلماسی ایران مذاکره با امارات و عربستان را به‌منظور کاهش تنش‌های منطقه‌ای، در طرح‌ها و برنامه‌های مختلف صلح‌آمیز مطرح می‌کند؛ موضوعی که پس از شکست ابوظبی در رقابت‌های منطقه‌ای، این روزها ازسوی «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امورخارجه امارات عنوان می‌شود و می‌گوید: ابوظبی به‌دنبال مسیری دیپلماتیک برای کاهش تنش با ایران است.

بالاخره امارات عزمش را جزم کرد تا پس از سال‌ها تنش‌زدایی با ایران به بحران سیاسی و دیپلماتیک خود با کشورمان پایان دهد، گویا به این اندیشه رسیده است که همراهی و دنباله‌روی از سیاست‌های فتنه‌انگیزانه عربستان‌سعودی برای ابوظبی و منطقه سودی ندارد؛ به‌خصوص پس از اختلاف‌نظری که آل‌نهیان با آل‌سعود بر سر موضوع یمن و اشغال جزیره استراتژیک سقطری در سواحل دریای سرخ با یکدیگر پیدا کردند. اختلافاتی که مدتی به قهر سیاسی طرفین منجر شد و حتی در بخش‌هایی از یمن، نیروهایش را به عقب‌نشینی واداشت تا کمتر در جرایم‌جنگی ائتلاف سعودی شریک باشد.
 
سفر وزیرخارجه امارات به دمشق
 پس از آنکه امارات با دیگر شریک سعودی خود در جنگ‌های عراق و سوریه راه به جایی نبرد و در پیشبرد راهبردهای غربی-عبری در منطقه غرب آسیا، توفیقی به دست نیاورد به این نتیجه رسیده است که از راهبرد نظامی سودی به دست نمی‌آورد و بهترین راهکار برای برقراری ثبات و آرامش در منطقه گفتمان و مذاکرات سیاسی است؛ ازاین‌رو تصمیم گرفت که پس از شکست‌های مکرر در منطقه به‌خصوص در تحولات سوریه، گفتمان دیپلماسی را در پیش گیرد تا مگر از هزینه‌های سنگین نظامی و شکستی که برای خود متحمل شده است، بکاهد؛ ازاین‌رو در نخستین اقدام خود گفتمان با دمشق را در پیش گرفت و هفته گذشته با اعزام وزیر خارجه خود به سوریه و دیدار و گفت‌وگو با «بشار اسد»، رییس‌جمهور این کشور راه‌های همکاری‌های منطقه‌ای را دنبال کرد.
 گفتنی است برای نخستین‌بار پس از شروع بحران سوریه در سال2011، شیخ «عبدالله بن‌زاید آل‌نهیان»، وزیر امورخارجه امارات متحده عربی به سوریه سفر کرد. اتخاذ این مواضع تا حدودی اغراق‌آمیز ازسوی دو دشمن سال‌های نه‌چندان دور دوران بحران سوریه، به‌دلیل حمایت‌های امارات از تروریست‌ها در طول جنگ 10ساله سوریه، ریشه در تغییر و تحولاتی دارد که یک سر آن به اوضاع سوریه و سر دیگر آن را باید در اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی جست‌وجو کرد. انگیزه‌هایی که از بهبود روابط که از سال2018 و با افتتاح کنسولگری امارات در دمشق کلید خورد؛ موضوعی است که در پشت‌پرده مواضع نرم مقامات اماراتی برای پایان دادن به یک دهه دشمنی رسید؛ چراکه به جایگاه مهم سوریه در رقابت‌های منطقه‌ای پی برده بود.
گفتنی است، در آغاز بحران سوریه بسیاری از کشورهای عربی تحت‌فشار کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و آمریکا روابط خود را با سوریه قطع کردند و سوریه نیز در آن زمان از اتحادیه عرب اخراج شد اما دولت سوریه درحال‌حاضر کنترل بخش زیادی از کشور را به دست آورده و ناامیدی از اجرای اهداف اولیه قطع روابط با دمشق موجب شده تا این کشورها وادار به تجدیدنظر در سیاست‌های خود در قبال سوریه شوند.
 
ابوظبی در مسیر دیپلماتیک با تهران
 اکنون و پس از گفت‌وگوهای ابوظبی با دمشق، وزیر مشاور در امورخارجه امارات اعلام کرد که ابوظبی به‌دنبال مسیری دیپلماتیک برای کاهش تنش با ایران است. «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امورخارجه امارات طی یادداشتی در روزنامه «فایننشال تایمز» از طرح اروپا برای کاهش تنش و گشودن مسیر دیپلماسی با ایران حمایت کرد و نوشت؛ امارات‌متحده عربی از ابتکار اروپایی‌ها در برابر کاهش تنش میان کشورهای منطقه استقبال می‌کند و ایران را فقط به‌عنوان یک همسایه عادی می‌خواهد. ما به‌دنبال مسیر دیپلماتیک و عملگرا برای کاهش تنش‌ها و ایجاد گفت‌وگویی باز و معنادار هستیم.قرقاش در سخنان خود مدعی شد که اقدامات امارات درجهت اعتمادسازی و اجتناب از درگیری با ایران بوده است؛ هرچند او در ادامه به تکرار ادعاهای خود پرداخت و گفت: «همچنان درباره دخالت ایران در عراق، سوریه و یمن نگران هستیم و همزمان گام‌هایی برای تنش‌زدایی برداشته‌ایم. هیچ نفعی در درگیری نداریم چون منطقه بهای آن را در آینده نزدیک پرداخت می‌کند.» انور قرقاش همچنین افزود: «می‌توانیم با یکدیگر اعتماد ایجاد کرده و به‌سمت یک وضعیت پایدارتر حرکت کنیم. برای ایران بهتر خواهد بود با همسایگانش همکاری کند. درگیری، مسیر سازنده‌ای نیست و در عوض، دیپلماسی و تعامل بهترین گام روبه‌جلو است. ما سخت در تلاشیم با همه کشورها، حتی کشورهایی که با آن‌ها اختلاف داریم پل بزنیم.»
 
دیدار وزیر خارجه ایران و نخست‌وزیر امارات
 پیش از این و حدود دو ماه پیش نیز، «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امورخارجه ایران در صفحه شخصی خود در توییتر گزارشی مختصر از دیدار با نخست‌وزیر امارات در حاشیه نشست بغداد ارائه کرد و نوشت: در حاشیه اجلاس همکاری و مشارکت در بغداد، گفت‌وگوی مثبت و صمیمانه‌ای با شیخ محمدبن‌راشد، نخست‌وزیر امارات متحده عربی داشتم. ایران و امارات می‌توانند در مسیر همکاری و تحقق سیاست و دیپلماسی همسایگی گام‌های بلندی بردارند. در این گفت‌وگو از نیات مثبت و اراده رهبران دو کشور برای تحکیم مناسبات سخن گفتیم و بر روابط برادرانه دو کشور تاکید کردیم. ما برای پیشبرد مناسبات فی‌مابین و تحقق همکاری‌های منطقه‌ای، با همسایگان مشورت، همدلی و همکاری می‌کنیم. کار با همسایگان اولویت دولت سیزدهم است.
 
چهار دور مذاکره ریاض و تهران در عراق
 امارات درحالی از گفت‌وگوهای دیپلماتیک و کاهش تنش‌ها با ایران سخن می‌گوید که عربستان‌سعودی دیگر کشور همسو با ابوظبی، نزدیک به یک‌سال است که گفت‌وگوهای دیپلماتیک خود با مقامات ایران را در بغداد دنبال می‌کند، دیدارها و گفت‌وگوهایی که هم تهران و هم ریاض بارها آن را تایید و پایان جنگ یمن و برقراری صلح در یمن، پیش‌شرطی بوده است که ازسوی تهران در مذاکرات با آل‌سعود مطرح شده است. تاکنون چهار دور از این نشست‌ها و مذاکرات میان ریاض و  تهران در عراق برگزار شده است که به‌زودی دور پنجم آن برگزار خواهد شد. حال باید دید مقامات امارات چه راهبردی برای مذاکرات رسمی با ایران در نظر می‌گیرند، آیا با سفر وزیر خارجه خود به تهران آن را به‌صورت جدی دنبال می‌کنند یا همچون آل‌سعود، این گفت‌وگوها را در سطوح سفرا و نمایندگان وزارت خارجه در کشوری ثالث دنبال خواهند کرد؟ اما با سفر اخیر وزیرخارجه امارات که اخیرا به دمشق صورت گرفت، می‌توان گفت که این مذاکرات در سطوح عالی و به‌صورت رسمی دنبال خواهد شد. بااین‌حال باید دید مقامات ابوظبی چه راهبردهایی در روزهای آتی اتخاذ خواهند کرد.

پس از گفت وگوهای ابوظبی با دمشق
 وزیر مشاور در امورخارجه امارات اعلام کرد که ابوظبی به دنبال مسیری دیپلماتیک برای کاهش تنش با ایران است. «انور قرقاش» 
وزیر مشاور درامورخارجه امارات طی یادداشتی در روزنامه «فایننشال تایمز» از طرح اروپا برای کاهش تنش و گشودن مسیر دیپلماسی با ایران حمایت کرد

captcha
شماره‌های پیشین