sobhe-no.ir
1298
چهارشنبه، ۲۶ آبان ۱۴۰۰
1
مقامات سه کشور ایران، روسیه و چین طی یک نشست مجازی بر تقویت همکاری های دیپلماتیک درباره برجام تاکید کردند

پیش نمایش وین

در آستانه آغاز مذاکرات وین در تاریخ 8آذر کنش‌های دیپلماتیک مقامات کشورمان طی هفته سپری‌شده به اوج خود رسید؛ ازجمله طی دو روز گذشته که رییس‌جمهوری و معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگوهای تلفنی و تصویری با مقامات مسکو و پکن، بر لزوم لغو تحریم‌ها و امکان اعتبارسنجی الغای تحریم‌ها تاکید و تصریح کردند. نکته مهم در این میان، افتراق سیاسی هدفمندی است که مقامات کشورمان میان مسکو و پکن(به‌عنوان متحدین تهران) با سه کشور اروپای غربی یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان ایجاد کرده‌اند تا از این طریق، منافع کشورمان بیشتر از قبل تامین شود.

چرا مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش رای اعتماد نداد؟

رای منفی پارلمان به فیاضی

روز گذشته، بررسی سوابق و برنامه‌های مسعود فیاضی، وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش در دستورکار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار داشت. در این جلسه، سید ابراهیم رئیسی از برنامه‌ها و سوابق کاری وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش دفاع کرد و نمایندگان موافق و مخالف برنامه‌های فیاضی نیز اظهارات خود را مطرح کردند که درنهایت صلاحیت فیاضی به رأی نمایندگان گذاشته شد که از 260رأی ماخوذه وی با کسب رأی 115موافق، 140رأی مخالف و پنج رأی ممتنع، موفق به کسب رأی‌اعتماد از مجلس نشد.

سیدنظام‌الدین موسوی: رای عدم اعتماد نمایندگان به فیاضی، فنی بود

گزارش «صبح‌نو» درباره سرنوشت وزارتخانه بدون وزیر دولت سیزدهم را بخوانید

چشم دانش‌آموزان به در کلاس است

مهم‌ترین و آخرین وزارتخانه دولت سیزدهم روز گذشته باز هم نتوانست وزیر خود را بشناسد چراکه نمایندگان مجلس به نامزد پیشنهادی وزارت آموزش‌وپرورش که در روزهای گذشته هم با برخی حواشی مرتبط با سابقه کاری و مدرک تحصیلی مواجه شده بود، رأی‌اعتماد ندادند اما همین مساله می‌تواند موجبات تاخیر در رفع مشکلات این وزارتخانه و حتی تشدید برخی از آن‌ها شود. این در حالی است که باید دید دولت در روزهای آینده چه کسی را به‌عنوان نامزد دیگر معرفی خواهد کرد؟ اما سوال اینجاست که چرا این وزارتخانه نیازمند مدیری باتجربه و قدرتمند در زمینه آموزش‌وپرورش است؟

گفت‌وگوی «صبح نو» با کارگردان نمایش «شکست»

همه‌چیز در حال تکرار است

سهیلا انصاری / سمیرا وکیلی، دانشجوی کارشناسی تئاتر است که فعالیت هنری خود را از سال۹۵ به‌شکل جدی با حضور در دوره‌های آموزشی، مطالعه و پژوهش، تمرین و روی صحنه‌رفتن در مقام بازیگر و حضور در گروه‌های کارگردانی در یزد، اصفهان و تهران آغاز کرد. او این روزها نمایشی عمیق و دیدنی را با نام «شکست» در تماشاخانه هیلاج به‌عنوان نخستین تجربه کارگردانی‌اش روی صحنه برده است؛ نمایشی که با نگاه ضدجنگ خود حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. میترا طره و عرفان اشرفی در این نمایش بازی می‌کنند. به بهانه اجرای این نمایش ارزشمند، با وکیلی درباره تجربه کارگردانی‌اش و فضای کلی این روزهای تئاتر گفت‌وگو کرده‌ایم.

گزارش «صبح‌نو» درباره طرح حمایت از جوانی جمعیت و ابلاغ آن ازسوی ریاست‌جمهوری را بخوانید

جامعه پیر، دگر باره جوان خواهد شد

کاهش نرخ فرزندآوری، روبه‌رو شدن با بحران سالمندی و پیری جمعیت، تمایل نداشتن جوانان برای ازدواج، هزینه‌های سنگین فرزندآوری و مراسم ازدواج، در دسترس نبودن پرداخت تسهیلات مناسب به خانواده‌ها برای استقبال از فرزندآوری و غیره همگی چتری از مشکلات هستند که بر سر جوانان و خانواده‌ها باز شده است؛ مشکلاتی که با به میان آمدن یک طرح قرار بر بهبودی و رفع آنان است. «طرح جوانی جمعیت» همان طرحی است که می‌خواهد گره از مشکلات نام‌برده‌شده باز کند، در این طرح تسهیلات بهداشتی، معیشتی، اقتصادی و آموزشی برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده است؛ به‌عنوان‌مثال، هزینه‌های درمانی زوج‌های نابارور و هزینه‌های دوران بارداری برای این طرح درنظر گرفته شده است. این طرح پس از تصویب پس از چند رفت و برگشت به تصویب شورای نگهبان رسید؛ طرحی که با هدف حمایت از خانواده و در جهت افزایش نرخ باروری می‌خواهد برای جلوگیری از کاهش جمعیت گام بردارد؛ در این طرح تسهیلات بهداشتی، معیشتی، اقتصادی و آموزشی نه‌تنها برای خانواده‌هایی که علاقه‌مند به فرزندآوری هستند، بلکه به‌عنوان مشوقی برای زوج‌هایی که به دلایل گوناگون نمی‌خواهند از نعمت فرزند بهره‌مند شوند تدارک دیده شده است. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری نیز در راستای اجرای اصل یکصدو‌بیست‌وسوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری ابلاغ کرد. اما این سوال مطرح است که این طرح چگونه می‌خواهد در رشد جمعیت و خانواده حمایت می‌کند؟

امارات پیشنهاد مذاکرات سیاسی با ایران را به‌صورت رسمی مطرح کرد

ابوظبی در مسیر دیپلماتیک با تهران

روح‌الله فرقانی / سال‌هاست که دستگاه دیپلماسی ایران مذاکره با امارات و عربستان را به‌منظور کاهش تنش‌های منطقه‌ای، در طرح‌ها و برنامه‌های مختلف صلح‌آمیز مطرح می‌کند؛ موضوعی که پس از شکست ابوظبی در رقابت‌های منطقه‌ای، این روزها ازسوی «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امورخارجه امارات عنوان می‌شود و می‌گوید: ابوظبی به‌دنبال مسیری دیپلماتیک برای کاهش تنش با ایران است.

سرمقاله

وزارتخانه حساس

شماره‌های پیشین