sobhe-no.ir
1297
سه شنبه، ۲۵ آبان ۱۴۰۰
6
چرا آژانس بر تداوم رفتار مخرب علیه ایران اصرار دارد؟

بهانه های گروسی

درحالی‌که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قطع ارتباط خود با ایران سخن گفته، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اعلام کرد که قرار است او به‌زودی برای گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کند. خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: مراودات فنی ایران و آژانس در مسیر خوبی در جریان است و وی در این سفر علاوه بر رییس سازمان انرژی اتمی با وزیر خارجه نیز دیدار خواهد کرد.

کنفرانس‌های ظاهری غرب در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری لیبی شروع شد

کارزار انتخاباتی غرب در طرابلس

صبح نو

چرا آژانس بر تداوم رفتار مخرب علیه ایران اصرار دارد؟

بهانه های گروسی

درحالی‌که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قطع ارتباط خود با ایران سخن گفته، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اعلام کرد که قرار است او به‌زودی برای گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کند. خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: مراودات فنی ایران و آژانس در مسیر خوبی در جریان است و وی در این سفر علاوه بر رییس سازمان انرژی اتمی با وزیر خارجه نیز دیدار خواهد کرد.

«رافائل گروسی» که تنها دوماه از آخرین سفرش به ایران می‌گذرد، در ادامه مدعی شد: «از زمانی که دولت جدید در ایران بر سر کار آمده است، من هیچ تماسی با آن‌ها درباره چندین موضوع مهم و برجسته نداشته‌ام.» گروسی روز یکشنبه نیز در یک نشست خبری ادعای مشابهی را مطرح کرده و گفته بود: «شگفت‌آور است که من این اظهارات را به‌صورت علنی مطرح می‌کنم. فهرست بلندی از مواردی که ما باید در موردشان [با مقامات ایران] گفت‌وگو کنیم، وجود دارد.»
چند روز پیش، پایگاه خبری آکسیوس گزارش داده بود بعید است شورای حکام آژانس اتمی در جلسه اول آذرماه خود قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند. این پایگاه خبری گزارش داده بود انگلیس فعالانه آمریکا، فرانسه، و آلمان را برای انتقاد از ایران در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت‌فشار قرار داده اما با توجه به اقدام ایران در اعلام بازگشت به مذاکرات وین، بعید است چنین اقدامی اتفاق بیفتد.مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی ماه‌های اخیر چندین بار مدعی تضعیف بازرسی‌های آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران شده است. این در حالی است که براساس گزارشی که اواخر اردیبهشت‌ماه امسال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این نهاد ارائه کرد، حدود 13درصد از کل بودجه پادمانی آژانس در سال2020 (22.3میلیون یورو از 172میلیون یورو) در ایران صرف شده است و بازرسان آژانس تقریبا یک رکورد را در بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران به ثبت رسانده‌اند.براساس گزارش آژانس که ابتدا شبکه خبری بلومبرگ مفاد آن را فاش کرد، تعداد بازرسان آژانس در ایران طی سال2020 با افزایش 6درصدی در مقایسه با سال 2019 به 285نفر رسیده است و به‌طور متوسط هر ماه تقریبا سه مورد بازرسی سرزده از تاسیسات هسته‌ای ایران صورت گرفته است. در این گزارش اعلام شده که در سال2020 بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 161مورد بازرسی سرزده از تاسیسات هسته‌ای کشورهای عضو آژانس به‌عمل آورده‌اند که
 بیش از یک‌پنجم این بازرسی‌های سرزده سهم ایران بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل مهرماه امسال در گزارشی از ایران به‌دلیل ممانعت از نصب مجدد دوربین‌های نظارتی در مجتمع هسته‌ای تسای کرج ـ که در اقدامی خرابکارانه دچار آسیب شده بودند ـ انتقاد کرد؛ انتقادی که با واکنش شدید مقامات ایران مواجه شد.
خواسته آژانس وفق تفاهم مشترک اسلامی-گروسی به تاریخ یکشنبه 21شهریور 1400 (12سپتامبر 2021) درخصوص موضوع تعویض کارت‌های حافظه «تجهیزات مشخص‌شده» درحالی از رهگذر حسن‌نیت ایران محقق شد که این تجهیزات نه‌تنها به اقدامات پادمانی مرتبط نیستند، بلکه به‌طور ویژه در جهت تحقق اهداف نظارتی برجام بوده و براساس آن، بازرسان آژانس فعالیت‌های موردتوافق را روی 18دوربین از 20دوربین در 22سپتامبر 2021 انجام دادند. باوجوداین‌، گروسی که به هیچ‌یک از تعهدات خود در آن تفاهم عمل نکرده، طی یک‌ماه گذشته دست‌کم سه‌بار با اظهارات غیرفنی و کاملا سیاسی ایران را متهم به عدم همکاری با آژانس کرده و هم‌زمان از لزوم سفر مجدد به ایران و ملاقات با مقامات کشورمان سخن گفته است!
او تاکید کرده است: «من هیچ تماسی با این دولت که از پنج ماه پیش مستقر شده است نداشته‌ام و تنها مورد استثنا، گفت‌وگوهای فنی است که با رییس‌ جدید سازمان انرژی اتمی ایران داشته‌ام و این مساله حیرت‌آور است.»
ظاهرا مدیرکل آژانس از اینکه دولت سیزدهم برخلاف گذشته تنها به‌اندازه وزن او و نهاد متبوعش به او اجازه ایفای نقش داده مکدر است و از اینکه قادر به اجرای تام و تمام منویات سیاسی غربی‌ها برای تشدید فشار بر ایران در فرایند مذاکرات نیست سرخورده شده است.در همین زمینه، «نورنیوز» در تحلیلی نوشته است: روند رفتارهای ضدایرانی گروسی که بیشتر به یک سناریوی ازپیش‌طراحی‌شده برای تشدید فشار بر کشورمان در فرایند مذاکرات آینده شبیه است ،
نشان می‌دهد که این نهاد بیش از آنکه در چارچوب وظایف حقوقی-فنی خود ایفای نقش کند به ابزاری سیاسی در دست کشورهای غربی برای واردکردن فشار به کشورهای مستقل مبدل شده است.علاوه‌بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به‌سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند. با توجه به آنچه ذکر شد، مشخص نیست منظور گروسی از عدم تعامل ایران با آژانس دقیقا چیست و اصرار او بر تکرار اظهارات غیرواقعی و غیرفنی ازاین‌دست علیه کشورمان قرار است کدام گره را در مذاکرات آتی باز کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی ماه‌های اخیر چندین بار مدعی تضعیف بازرسی‌های آژانس در تأسیسات هسته‌ای ایران شده است. این در حالی است که بر اساس گزارشی که اواخر اردیبهشت‌ماه امسال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این نهاد ارائه کرد، حدود 13 درصد از کل بودجه پادمانی آژانس در سال 2020 (22.3 میلیون یورو از 172 میلیون یورو) در ایران صرف شده است و بازرسان آژانس تقریباً یک رکورد را در بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران به ثبت رسانده‌اند

captcha
شماره‌های پیشین