sobhe-no.ir
1297
سه شنبه، ۲۵ آبان ۱۴۰۰
15
ترکیب شوراهای پروانه ساخت و نمایش ارشاد تکمیل شد

ترسیم نقشه راه سینما

دو شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش از مهم‌ترین بخش‌های سازمان سینمایی هستند. درواقع پروسه تولید و اکران یک فیلم ازسوی این دو شورا آغاز و به سرانجام می‌رسد.پس از چندین هفته که به‌دلیل شروع به کار رییس جدید سازمان سینمایی شورای پروانه ساخت تشکیل جلسه نداده بود، چندی پیش بالاخره اعضای جدید آن معرفی شدند. روز گذشته هم شورای دوم، یعنی شورای پروانه نمایش با اعضایش آشنا شد. در این گزارش ترکیب جدید این دو شورا را مرور می‌کنیم.

اخبار کوتاه

صبح نو

ترکیب شوراهای پروانه ساخت و نمایش ارشاد تکمیل شد

ترسیم نقشه راه سینما

دو شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش از مهم‌ترین بخش‌های سازمان سینمایی هستند. درواقع پروسه تولید و اکران یک فیلم ازسوی این دو شورا آغاز و به سرانجام می‌رسد.پس از چندین هفته که به‌دلیل شروع به کار رییس جدید سازمان سینمایی شورای پروانه ساخت تشکیل جلسه نداده بود، چندی پیش بالاخره اعضای جدید آن معرفی شدند. روز گذشته هم شورای دوم، یعنی شورای پروانه نمایش با اعضایش آشنا شد. در این گزارش ترکیب جدید این دو شورا را مرور می‌کنیم.

 اعضای یک شورای حساس
کمتر از 10روز پیش بود که پس از چند هفته اما و اگر، اعضای جدید شورای مهم پروانه ساخت معرفی شدند. به گزارش ایسنا، طبق اعلام اداره کل روابط‌عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی طی احکام جداگانه‌ای هفت عضو شورای پروانه ساخت آثار سینمایی را منصوب کرده است. براین اساس، سیدضیاء هاشمی، علیرضا معاف، پرویز شیخ طادی، سعید مستغاثی، محمدرضا هنرمند، پژمان لشگری‌پور و سیدمحمد حسینی به‌عنوان اعضای جدید شورای پروانه ساخت آثار سینمایی منصوب شدند. در خبر منتشرشده ازسوی سازمان سینمایی هیچ اشاره‌ای به سابقه افراد منصوب‌شده برای شورای پروانه ساخت نشده است، به همین دلیل به‌جز نام‌های آشنای سینمایی‌، باید به اطلاعات درج‌شده در فضای مجازی اکتفا کرد.
علیرضا معاف دکترای علوم قرآن و حدیث دارد که پیش‌تر مشاور اسبق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و قائم‌مقامی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و معاون پژوهشی بنیاد سیاست‌پژوهی تمدن اسلام نیز در فعالیت‌هایش دیــــده می‌شـود. پرویز شیخ‌طادی، کارگردان فیلم‌های سینمایی «روزهای زندگی»، «دفتری از آسمان»، 
«پشت پرده مه»، «شکارچی شنبه» و «امپراتور جهنم» بوده که فیلم آخر را به تهیه‌کنندگی خزاعی - رییس فعلی سازمان سینمایی - ساخته است. سیدضیا هاشمی هم در کارنامه خود تهیه‌کنندگی فیلم‌های «عروس»، 
«روز شیطان»، «اعتراض»، «امیر» و «شوکران» را دارد. سعید مستغاثی منتقد سینمایی است و محمدرضا هنرمند کارگردان فیلم‌های «مرد عوضی»، «سمفونی نهم»، «دیدار»، «دزد عروسک‌ها» و «مومیایی3» از دیگر اعضای شورا هستند. پژمان لشگری‌پور نیز پیش‌تر مجری طرح فیلم‌های «بادیگارد» و «پابرهنه در بهشت» و «عقل سرخ» بوده است. سیدمحمد حسینی هم همان مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و مدیر گروه فیلم و سریال بنیاد روایت‌فتح باید باشد که مهرماه امسال حکم خود را از رییس بنیاد روایت فتح گرفت.
 محمد خزاعی همچنین، از تلاش‌ها و زحمات اعضای قبلی شورای پروانه ساخت تقدیر و تشکر کرده است. در سال1398 منوچهر شاهسواری، فریدون جیرانی، محمود اربابی، حسین کرمی، حسن بلخاری، جمال شورجه و مسعود نقاش‌زاده به‌عنوان اعضای شورای پروانه ساخت فیلم‌های سینمایی از وزیر وقت حکم گرفتند اما در این مدت تغییراتی در نفرات شوراها ایجاد شده و آخرین تغییرات به شرح ذیل بود: سیدضیا هاشمی، همایون اسعدیان، حسین کرمی، سعید رجبی فروتن، مهدی سجاده‌چی.
 مدتی قبل خزاعی در گفت‌وگویی بیان 
کرده بود که قرار نیست در دوره او روند ساخت فیلم و ممیزی دشوارتر شود و درباره احتمال حذف پروانه ساخت هم گفته بود: درباره شورای پروانه ساخت تهیه‌کنندگان بحث‌هایی دارند مبنی بر اینکه چه ضرورتی دارد و اینکه می‌تواند برعهده تهیه‌کننده‌ها باشد. من در جلسه با تهیه‌کننده‌ها گفتم برنامه‌های‌شان را اعلام کنند و برای حذفش باید محاسن و معایب آن را کارشناسی کنیم.
 
پیگیری یک موضوع مهم
سیدمحمد حسینی، عضو شورای پروانه ساخت می‌گوید که شیوه‌‌نامه‌ای در شورا طراحی شده است که به‌زودی ابلاغ می‌شود. براساس این شیوه‌نامه و رویکردهای ما، تلاش می‌کنیم که عدم همخوانی و تطابق میان فیلمنامه و فیلم وجود نداشته باشد.
سیــدمحـــمد حســــــینی کــــــه هــــم‌اکــــنون مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب اسلامی و 
دفاع مقدس است، به‌عنوان یکی از اعضای شورای پروانه ساخت در گفت‌وگو با «تسنیم»، درباره تمهیداتی که اعضای شورای پروانه ساخت برای این همخوانی در نظر گرفته‌اند، گفت: سرنوشت تصویر سینمایی در کشور ما ازسوی همین شورای پروانه ساخت است که تعیین می‌شود. شورای پروانه ساخت مسیر سینمایی کشور را مشخص می‌کند و از این نظر اهمیت بسیار زیادی دارد. شورای فعلی هم محصولات و خروجی‌هایش را تا یک سال بعد نشان می‌دهد. اما این عدم تطابق فیلمنامه با فیلم خیلی اوقات پیش آمده است و فیلمنامه‌ها در طول مسیر تغییر می‌کرده‌اند. اما اخیرا دوستان ما در شورا تلاش کرده‌اند تا با طراحی شیوه‌نامه جدیدی، تا حد ممکن همخوانی و تطابق میان فیلمنامه و فیلم را ایجاد کنند. 
از سویی، این تنها سازمان سینمایی نیست که نسبت‌به این همخوانی تعهد دارد، فیلمساز نیز باید متعهد باشد که فیلمنامه‌ای که برای آن پروانه گرفته با خروجی نهایی تطابق داشته باشد. برای این منظور در روند ثبت فیلمنامه و گرفتن پروانه، طرف مقابل ما نیز این تضمین را می‌دهد که مسیر فیلمنامه در طول تولید و ساخت تغییر نکند.
تیم جدید برای اکران
اما روز گذشته، دومین شورای مهم سینمایی رسما با اعضایش آشنا شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در احکام جداگانه‌ای ۹عضو شورای پروانه نمایش آثار سینمایی را منصوب کرد. به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنا به پیشنهاد محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی، با حکم محمدمهدی اسماعیلی اعضای جدید شورای پروانه نمایش
 منصوب شدند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدحسین نیرومند مشاور هنری و سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیژن نوباوه نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، پژمان لشگری‌پور تهیه‌کننده سینما و نماینده شورای پروانه ساخت، پرویز شیخ‌طادی کارگردان سینما، سعید مستغاثی منتقد، نویسنده و نماینده شورای پروانه ساخت، رضا شاکری از مدیران سازمان صداوسیما، جواد رمضان‌نژاد رییس مرکز سیمافیلم و سهیلا صادقی استاد علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران به‌عنوان اعضای جدید شورای پروانه نمایش آثار سینمایی منصوب شدند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین، از تلاش‌ها و زحمات اعضای قبلی شورای پروانه نمایش تقدیر و
 تشکر کرد.
حالا و با تکمیل اعضای دو شورای مهم سینمایی وزارت ارشاد،‌ چرخه تولید و اکران سینمای ایران به راه خواهد افتاد. نسبت‌به انتخاب اعضای شوراهای جدید نظرات مختلفی وجود دارد. برخی این ترکیب را مناسب و برخی قابل نقد می‌دانند. باید منتظر خروجی این شورای مهم بود که به‌نوعی سینمای ایران را مهندسی 
می‌کنند.

حالا و با تکمیل اعضای دو شورای مهم سینمایی وزارت ارشاد،‌چرخه تولید و اکران سینمای ایران به راه خواهد افتاد

captcha
شماره‌های پیشین