sobhe-no.ir
1297
سه شنبه، ۲۵ آبان ۱۴۰۰
1
سفر وزیر خارجه تركیه به ایران و استفاده از عبارت «خانه دوست» نشان از تلاش این كشور برای احیای روابط بعد از تنش در قفقاز دارد

بازگشت به تهران

ترکیه در ماه‌های اخیر به‌واسطه سیاست‌های ضدونقیض رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور این کشور با بحران‌های عدیده‌ای روبه‌رو بوده است؛ بحران‌هایی که مردم این کشور را به ستوه آورده و در آخرین اقدامات صورت‌گرفته ارزش لیر را نیز تا حد قابل‌توجهی کاهش داده است. ترکیه عصر اردوغان را می‌توان دوره جدیدی در تاریخ این کشور دانست؛ سیاستمداری که حالا نماد اقتدار و استفاده از مشت آهنین در ترکیه شده است. تحولات اخیر در منطقه و جهان باعث شده بود تا ایران و ترکیه نیز شاهد چالش‌هایی در روابط خود باشند؛ چالش‌هایی که حالا با سفر وزیر خارجه ترکیه به تهران شکل دیگری به خود گرفته است. مولود چاووش اوغلو که برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان روز گذشته به تهران سفر کرده با سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان و دیگر مقامات تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.دیدارهای وزیر خارجه ترکیه در تهران با توجه به اتفاقات اخیر و تنش آبی در منطقه یکی از محورهای سوالات از سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری روز گذشته نیز بود. سعید خطیب‌زاده در واکنش به ساخت سد ازسوی ترکیه روی رود دجله و همزمان با سفر وزیر امورخارجه ترکیه به تهران، تصریح کرد: سفر وزیر خارجه ترکیه در چارچوب تنظیم روابط است و از قبل پیش‌بینی شده بود و دارای دستورکار مذاکراتی مفصل است.سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: همچنین درباره موضوعات مرزی و مدیریت آب‌های مشترک گفت‌وگو خواهد شد. مدیریت مشترک و در نظر داشتن ابعاد انسانی، محیط‌زیستی، حق‌آبه و منابع طبیعی موردتوجه است؛ باید از تصمیم منطقه‌ای پرهیز کرد زیرا تاثیرات بلندمدت برای کل منطقه خواهد داشت.

احسان خاندوزی در نامه‌ای به علی صالح‌آبادی، بانک‌ها را به انتشار اسامی ابربدهکاران بانکی مکلف کرد

علیه دانه‌درشت‌ها

سوءاستفاده از منابع اخذشده از بانک‌ها و استفاده آن‌ها در جهت کارهای غیرمولد، همواره یکی از عوامل موثر بر کاهش رشد اقتصادی و منفی شدن شاخص سرمایه‌گذاری در کشور بوده است. بی‌شک در این زمینه بانک‌ها متهمان ردیف اول هستند که تولید ابربدهکاران بانکی نتیجه طبیعی کارکرد غیرشفاف آن‌هاست. با وجود فعال شدن سیستم قضایی کشور برای برخورد جدی با بدهکاران دانه‌درشت، لازم است که دولت جدید به‌ویژه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اقدام اساسی برای اصلاح سازوکار ارائه تسهیلات به متقاضیان، انجام بدهند. نامه روز گذشته وزیر اقتصاد به رییس‌کل بانک مرکزی، نشانه مثبتی از همت دولت جدید برای جلوگیری از ایجاد روندهای فسادزا در بانک‌ها و تقویت روندهای تولیدی، تعبیر می‌شود.

معاون سازمان محیط‌زیست درباره گزارش سازمان بازرسی و برخورد با مقصران آلودگی هوا واکنش نشان داد

ما کوتاهی نکردیم

آلودگی هوا معضلی به قدمت چندین دهه است که در میان سهل‌انگاری مسوولان نهادهای مختلفی که باید وظایف خود را انجام می‌دادند، پدید آمده و ماندگار شده است. اما با جدیدترین اظهارات معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور و اخطار درباره پیگیری و برخورد با مقصران آلودگی هوا که چند روز قبل تیتر و عکس یک روزنامه «صبح‌نو» شد حالا سازمان محیط‌زیست به این مساله واکنش نشان داده و خود را از هر کوتاهی بری دانسته است.

ترکیب شوراهای پروانه ساخت و نمایش ارشاد تکمیل شد

ترسیم نقشه راه سینما

دو شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش از مهم‌ترین بخش‌های سازمان سینمایی هستند. درواقع پروسه تولید و اکران یک فیلم ازسوی این دو شورا آغاز و به سرانجام می‌رسد.پس از چندین هفته که به‌دلیل شروع به کار رییس جدید سازمان سینمایی شورای پروانه ساخت تشکیل جلسه نداده بود، چندی پیش بالاخره اعضای جدید آن معرفی شدند. روز گذشته هم شورای دوم، یعنی شورای پروانه نمایش با اعضایش آشنا شد. در این گزارش ترکیب جدید این دو شورا را مرور می‌کنیم.

چرا آژانس بر تداوم رفتار مخرب علیه ایران اصرار دارد؟

بهانه های گروسی

درحالی‌که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قطع ارتباط خود با ایران سخن گفته، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اعلام کرد که قرار است او به‌زودی برای گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کند. خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: مراودات فنی ایران و آژانس در مسیر خوبی در جریان است و وی در این سفر علاوه بر رییس سازمان انرژی اتمی با وزیر خارجه نیز دیدار خواهد کرد.

سرمقاله

موفق در اطلاع‌رسانی

شماره‌های پیشین