sobhe-no.ir
1296
دوشنبه، ۲۴ آبان ۱۴۰۰
9
«صبح‌نو» جزئیات عملیاتی شدن دورکاری مادران شاغل را بررسی می‌کند

مساله؛اشتغال و خانواده

چندی پیش رییس‌جمهوری از حذف شیفت‌شب در مشاغل زنان سخن گفت و دلایل مخالفت خود با شب‌کاری زنان را نقش مادری و همسری زنان و اولویت‌داشتن آن بیان کرد. این اظهارنظر رییس‌جمهور بار دیگر موضوع اجرایی شدن دورکاری زنان به ویژه مادرانی با فرزندان زیر 6سال را مورد توجه قرار داد. تقریبا مدت‌زمان زیادی نیست که دورکاری‌ها در آستانه ورود به موج ششم کرونا به کشور لغو شده است؛ موضوعی که نگرانی بسیاری از کارمندان را به همراه داشت چراکه روند واکسیناسیون هنوز کامل نشده است و از طرفی طیف گسترده‌ای از مادران شاغل را زنان دارای فرزند کوچک تشکیل می‌دهند که خود دغدغه‌های بسیار زیادی را دارند و معترضان اصلی لغو دورکاری هستند اما از بیم اخراج شدن یا ازدست‌دادن شغل خود به‌خصوص در شرکت‌های خصوصی چندان بر اجرای این قانون پافشاری نمی‌کنند.

به دلیل خطر ریزش

محوطه تاریخی سازه‌های آبی شوشتر تعطیل شد

صبح نو

به دلیل خطر ریزش

محوطه تاریخی سازه‌های آبی شوشتر تعطیل شد

سازه‌های آبی، با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به‌صورت یک‌جا به‌عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره‌۱۳۱۵ به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی که در استان خوزستان واقع شده در چندماه اخیر دچار چالش‌هایی در ضلع غربی بوده است. در چند روز اخیر نیز گردشگرانی که برای بازدید از این مجموعه جهانی رفته‌اند، به در بسته این مجموعه جهانی برخورد کرده‌اند که نشان می‌داد شرایط این سازه‌ها آماده پذیرش گردشگران نیست. «مهر» در خبری گفته که؛ سازه‌های آبی شوشتر به‌دلیل شرایط ناپایدار دیواره غربی تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. کارشناسان میراث فرهنگی از سال‌ها قبل درباره ناپایداری این بخش از میراث جهانی هشدار داده بودند. درواقع ستاد مدیریت بحران استانداری خوزستان اعلام کرده که با توجه به شرایط ناپایدار جداره غربی به استناد مصوبه این ستاد، مسیر دسترسی به قسمت غربی مجموعه تا 
اطلاع ثانوی مسدود است. همچنین در روزهای اخیر یک نوجوان بر اثر سقوط در این محوطه باستانی جان خود را از دست داد. جدا از اینکه هیچ اطلاع‌رسانی قبلی ازسوی پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر به گردشگران این مجموعه نشده است، باید گفت، هشدارها برای رانش دیواره غربی از مدت‌ها پیش اعلام شده بود اما کسی توجهی نداشت. در سال‌۹۷ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی گردشگری خوزستان نسبت‌به خطر رانش در دیواره غربی سازه‌های آبی شوشتر هشدار داد. حکمت‌الله موسوی گفته بود: درصورتی‌که دیوار غربی سازه‌های آبی شوشتر ریزش کند این حادثه قطعا آثار و تبعات آن موقعیت تاریخی و تمدنی ایران اسلامی را خدشه‌دار می‌کند.
 
دیوار حرکت کرده است
 محمدحسین ارسطوزاده، مدیر پایگاه تاریخی شوشتر نیز با اشاره به اینکه شاهدگذاری‌ها در بنای آبی تاریخی شوشتر نشان می‌دهد که دیواره غربی درحال‌حاضر ۱.۵سانتی‌متر به حرکت درآمده و جابه‌جا شده است، گفته بود: طول این دیواره تقریبا ۶۰۰متر است که به آسیاب‌ها مشرف است و طبیعتا روی این دیوار بناهای مسکونی وجود دارد که اغلب آن‌ها از خطری که آن‌ها را تهدید می‌کند مطلع هستند. دو سال پیش هم عبدالعظیم امیرشاه‌کرمی، عضو هیات‌علمی دانشگاه امیرکبیر، پیشنهاداتش درخصوص مرمت سازه‌های آبی شوشتر را این‌گونه مطرح کرد و گفت: پایین‌تر از آسیاب‌ها در رودخانه گرگر یک پل و جاده‌ای هست که باید یک سرریز سنگی یا بتنی در آنجا احداث کرد تا شبیه یک حوضچه آرامش عمل کند و سبب شود آبشارها به کف بستر رودخانه گرگر و آسیاب‌ها صدمه نزنند.پس گام نخست ایجاد حوضچه آرامش است که سبب می‌شود آب همیشه در ارتفاعی حدود هفت تا هشت متر باقی بماند. ارتفاع آب در این محدوده کم است وقتی آب تونل‌ها زیاد می‌شود، فشار بیشتر به کف رودخانه وارد می‌شود و خاک آن را کنده و گود می‌کند، به همین ترتیب، دیوارهای اطراف شروع به ریزش و فروریختن می‌کند و سپس نوبت به آسیاب‌ها می‌رسد. پس با ایجاد حوضچه، آرامش بستر رودخانه تثبیت می‌شود. گام دوم این است که جداره‌ها تثبیت شوند. جداره غربی و شرقی هر دو نیاز به تثبیت دارند و گام سوم مرمت بسیار دقیق آسیاب‌هاست تا آبی که از تونل‌ها عبور می‌کند باعث ریزش آن‌ها نشود.

captcha
شماره‌های پیشین