sobhe-no.ir
1295
یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۰
6
خبر

بررسی اثرات تک‌نرخی شدن ارز در مجلس با حضور چهار عضو کابینه

«صبح‌نو» تصمیم دولت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو با وجود مصوبه سران قوا را بررسی کرده است

ماجرای یک مصوبه

بازار خودرو اگرچه در سال‌های اخیر همواره موردتوجه مردم و مسوولان بوده است اما تدبیرها برای این صنعت بنیادین کشور تاکنون به نتیجه مطلوب نرسیده است؛ نمونه بارز آن اتفاقات روزهای اخیر است که افزایش قیمت خودروهای داخلی، رییس‌جمهور را وادار به یک تصمیم و اقدام مهم کرد که زمینه‌ها و ابعاد آن هنوز جای تحلیل و بررسی دارد.

صبح نو

«صبح‌نو» تصمیم دولت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو با وجود مصوبه سران قوا را بررسی کرده است

ماجرای یک مصوبه

بازار خودرو اگرچه در سال‌های اخیر همواره موردتوجه مردم و مسوولان بوده است اما تدبیرها برای این صنعت بنیادین کشور تاکنون به نتیجه مطلوب نرسیده است؛ نمونه بارز آن اتفاقات روزهای اخیر است که افزایش قیمت خودروهای داخلی، رییس‌جمهور را وادار به یک تصمیم و اقدام مهم کرد که زمینه‌ها و ابعاد آن هنوز جای تحلیل و بررسی دارد.

تصمیم‌ سران قوا درباره خودرو موضوعی بود که 28مهرماه موردتوجه همگان قرار گرفته بود. مصوبه‌ای که براساس آن قیمت‌گذاری دستوری از صنعت خودرو حذف شده و بر همین اساس، دیگر شورای رقابت متولی قیمت‌گذاری خودرو نیست؛ ازاین‌رو شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا درباره اصلاح ساختار بازار خودرو تصمیم‌گیری کرد.این جلسه که به ریاست سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور برگزار شد و در این جلسه درباره برنامه اصلاح ساختار بازار خودرو همراه با افزایش تولید و کاهش قیمت‌تمام‌شده تولید داخلی بحث و تصمیم‌گیری شد. در این جلسه پس از بررسی گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره برنامه اصلاح ساختار بازار خودرو، درباره ضرورت رفع موانع و اصلاح ساختار و کاهش قیمت‌تمام‌شده همراه با افزایش تولید داخلی تصمیم‌گیری شد.
 
لغو دستوری افزایش قیمت خودرو
 علی‌رغم همه اقدامات و تصمیم‌گیری‌های اخیر، بازار خودرو در روزهای گذشته التهاب دیگری را تجربه کرد؛ التهابی که بار دیگر مردم را سردرگم و نگران کرد. سه‌شنبه گذشته در شرایطی خودروسازان با ادعای مجوز از ستاد تنظیم بازار اقدام به افزایش ۱۵ تا ۱۹درصدی قیمت کردند که ظرف ۴۸ساعت به دستور رییس‌جمهور، افزایش قیمت‌ها لغو شد. دلیل ابطال رشد قیمت‌ها نیز بی‌اطلاعی ستاد تنظیم بازار از تصمیم وزارت صمت اعلام شد.در خبر توقف افزایش قیمت خودرو آمده که به دستور رییس‌جمهور و با توجه به اینکه ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت خودرو مصوبه‌ای نداشته است، وزارت صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان خواسته تا قیمت محصولات خود را که طی دو روز اخیر مشمول افزایش قیمت شدند، به قیمت‌های قبل بازگردانند و بر این اساس افزایش قیمت خودروهای داخلی منتفی شد.
 از سوی دیگر، هرچند بسیاری از کارشناسان با لغو قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو موافق هستند اما بر این موضوع نیز تاکید دارند که انحصار موجود و بازار غیررقابتی، مردم را با مشکل مواجه خواهد کرد و ممکن است شرایط از قبل بدتر شده و قیمت خودرو باز روندی افزایشی را تجربه کند. با این حال همچنان این سوال جدی وجود دارد که چرا با وجود مصوبه سران قوا مبنی بر دستوری نبودن قیمت بازار خودرو، دولت رای به 
بالا نرفتن قیمت داده است. بهتر این بود تصمیم نهایی در جلسه سران قوا  اتخاذ می شد تا دوگانگی در تصمیم مشاهده نشود.
 
زنگنه: مصوبه سران قوا در جهت افزایش قیمت خودرو نبوده است
 در این زمینه با محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درخصوص اتفاقات اخیر در صنعت خودرو گفت: دو تفکر در حوزه خودروسازی در کشور داریم؛ بخشی می‌گویند باید قیمت‌گذاری دستوری برداشته شود و این موضوع از ذیل شورای رقابت خارج شود.زنگنه تاکید کرد: این دسته معتقدند که باید در این حوزه به‌سمت بازار آزاد و رقابت برویم که با شرایطی که وجود دارد و انحصار در این صنعت، منجر به افزایش قیمت خواهد شد. عده‌ای دیگر نیز می‌گویند که این تفکر و تصمیم منجر به افزایش قیمت می‌شود و عده‌ای که آرزوی خرید خودرو را دارند، ممکن است حتی دیگر به خرید خودرو هم فکر نکنند.عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه بنده هم مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستم، ادامه داد: اما این به شرطی است که انحصار را هم از دو خودروساز برداریم. درحال‌حاضر بازار رقابتی نیست و انحصار کامل حاکم است؛ دو خودروساز منحصرا دست به تولید خودرو می‌زنند که بخواهیم با دید مثبت هم به آن نگاه کنیم، می‌شود رقابت انحصاری که این به ضرر مردم است.
 
سیاست‌ها در حوزه خودرو باید همبستگی داشته باشند
 وی با بیان اینکه پس از نامه رییس سازمان بورس به وزیر صنعت، معدن و تجارت شاهد افزایش قیمت در بازار خودرو بودیم، تاکید کرد: این سیاست‌ها باید همبستگی داشته باشند و نمی‌شود برای این حوزه تعرفه‌های بالا گذاشت و انحصار ایجاد کرد این‌ها با هم تناقض دارد.
زنگنه افزود: در جلسه سران قوا مصوب شده بود که ستاد تنظیم بازار درباره قیمت خودرو تصمیم بگیرد و این موضوع از ذیل شورای رقابت خارج شود. در دولت قبل هم این موضوع را پیگیری می‌کردند که این اتفاق بیفتد و قیمت خودرو از ذیل شورای رقابت خارج شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه بعد از اعلام قیمت‌های جدید جامعه ملتهب شد، گفت: برخی خودروها تا ۵۰درصد افزایش قیمت داشتند و این در شرایطی است که دولت جدید به‌دنبال کنترل تورم است و می‌خواهد این شرایط را تغییر دهد.
وی افزود: سوالات و ابهاماتی که وجود داشت باعث شد رییس‌جمهور این موضوع را لغو کند. براساس مصوبه سران قوا، واگذاری این مساله به ستاد تنظیم بازار بوده است. قصد این مصوبه افزایش قیمت نبوده و چنین چیزی مطرح نبوده است.
 
جلسه سران نباید به قیمت خودرو ورود کند
 زنگنه تاکید کرد: جلسه سران برای این بود که ما درخصوص تحریم‌ها با توجه به اینکه آمریکا یک جنگ اقتصادی علیه ایران راه انداخته بود و مدام تحریم‌ها را افزایش می‌داد، هماهنگی‌هایی شکل بگیرد تا به شکل مناسب‌تری بتوان با این دشمنی‌ها مقابله کرد؛ جلسات سران به این دلیل شکل گرفت تا یک محل مشورتی باشد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: تصمیم‌گیری در شرایط عادی شاید زمان‌بر می‌بود، به همین دلیل قرار بر این شد که در این جلسات جمع‌بندی شود و تصمیم‌گیری با فرایند بهتری انجام شود. جلسه شورای سران با اجازه رهبری تشکیل شد ولی اینکه در این جلسه درباره قیمت خودرو تصمیم‌گیری شود، ارتباطی به این جلسه ندارد. نیاز نیست دولت و مجلس اختیارات خود را به جلسه سران بدهند.
زنگنه خاطرنشان کرد: در کشور خلأ قانونی و گرهی وجود ندارد که در این خصوص در جلسه سران تصمیم‌گیری شود و بنده هم به این موضوع منتقد هستم. شأن دستگاه‌ها را باید حفظ کرد و مشی رهبری انقلاب نیز بر همین اساس استوار است؛ بنابراین جلسه سران به این شکل نباید به مساله قیمت خودرو ورود کند و درباره آن تصمیم‌گیری کند.

زنگنه:  در حال حاضر بازار رقابتی نیست و انحصار کامل حاکم است؛ دو خودروساز منحصراً دست به تولید خودرو می زنند که بخواهیم 
با دید مثبت هم به آن نگاه کنیم، 
می شود رقابت انحصاری، که این
به ضرر مردم است

captcha
شماره‌های پیشین