sobhe-no.ir
1295
یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۰
2
سرمقاله

مساله آبرو در تراز عدالت

آیا با آزادسازی 3.5میلیارد دلار منابع ارزی، قیمت‌ها شکسته می‌شوند؟

بازار ارز، بی‌تفاوت به سیگنال‌ها

در روزی که دلار رکورد خود در سال1400 را زد و به مرز ۲۸۴۰۰تومان رسید، در همان روز مدیرعامل خبرگزاری دولت در توییتی اعلام کرد: کمتر از ۱۰۰روز پس از آغاز دولت سیزدهم، اخیرا بیش از سه‌ونیم میلیارد دلار از منابع مسدود ایران در یکی از کشورها در دسترس قرار گرفته است. بااین‌حال بازار ارز واکنش قابل‌توجهی نسبت‌به این خبر نداشت .

وزیر خارجه سعودی خبر داد؛

پیشرفت در مذاکرات تهران- ریاض

صبح نو

وزیر خارجه سعودی خبر داد؛

پیشرفت در مذاکرات تهران- ریاض

«فیصل بن‌فرهان بن‌عبدالله آل‌سعود»، وزیر خارجه عربستان‌سعودی در مصاحبه با یک رسانه غربی، از پیشرفت در مذاکرات ریاض با تهران و آمادگی کشورش برای دور جدید مذاکرات خبر داد.
وی در مصاحبه شبکه فرانسوی «فرانس24» درباره مذاکرات تهران- ریاض گفت: ماهیت گفت‌و‌گوها (بین عربستان‌سعودی و ایران) مقدماتی و آزمایشی بوده است این گفت‎‌و‌گوها عادی بوده اما ریشه‌ای نبوده است. ما به گفت‌و‌گوها به ایران برای پرداختن به نگرانی‌هایی که ما و کشورهای منطقه درباره ایران داریم، متعهد هستیم.
 این به ما اجازه خواهد داد که به‌سمت داشتن روابط عادی با همسایگان‌مان و ایران برویم. ما فکر می‌کنیم همسویی منافع، ممکن است اما (تحقق) این موضوع به پرداختن به نگرانی‌هایی که همه داریم، نیاز دارد تاکنون ما هنوز به هیچ نتیجه‌گیری اساسی  نرسیده‌ایم اما به‌اندازه کافی به پیشرفتی رسیده‌ایم که به ما اجازه دهد به‌سمت جلو پیش برویم.بن‌فرحان در پاسخ به این سوال که «این یعنی که دور جدیدی از مذاکرات (بین عربستان‌سعودی و ایران) انجام خواهد شد به‌زودی؟» گفت: ما امیدواریم (که به‌زودی دور جدید از مذاکرات با ایران برگزار شود) هنوز برنامه زمانی آن چیده نشده اما ما برای این کار آمادگی داریم.وزیر خارجه سعودی پیش از این نیز در کنفرانس خبری خود در واشنگتن با اشاره به اینکه ریاض تا کنون چهار نشست با تهران برگزار کرده است، گفت: «گفت‌وگوها با تهران دوستانه بوده اما پیشرفت ملموسی نداشته است». فیصل بن‌فرحان پیشتر و در مصاحبه با نشریه «فایننشال‌تایمز» گفته است که ریاض در حال بررسی دادن مجوز به ایران برای باز کردن کنسولگری خود در شهر بندری جده است اما افزود که مذاکرات پیشرفت کافی برای احیای کامل روابط دیپلماتیک نداشته، چیزی که به ادعای این مقام، خواست ایران است.نخستین دور گفت‌وگوها میان ایران عراق حدود پنج‌ماه پیش در بغداد برگزار شد و از آن زمان به بعد، این شهر صحنه چندین دور گفت‌وگوی دیگر میان تهران و ریاض بوده است.آخرین دور از مذاکرات میان عربستان‌سعودی و ایران در ۲۱سپتامبر گذشته برگزار شد و انتظار می‌رود که دور جدید آن هم به‌زودی برگزار شود. این دیدار در شرایطی برگزار می‌شود که عربستان‌سعودی در تلاش است خودش را از باتلاق جنگی چندساله در یمن خارج کند. این جنگ به کشته و 
زخمی شدن ده‌ها هزار نفر منجر شده اما هیچ‌یک از اهداف ریاض را برآورده نکرده است.عربستان‌سعودی که از سال۲۰۱۵ در جنگ با انصارالله یمن به سر می‌برد، درصدد پایان دادن به این درگیری است که تاسیسات نفتی آن را در معرض حملات پهپادها و موشک‌های حوثی‌ها قرار داده است. 

captcha
شماره‌های پیشین