sobhe-no.ir
1295
یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۰
1
سازمان بازرسی کل کشور گزارش ترک فعل دستگاه‌ها درباره قانون هوای پاک را به مراجع قانونی فرستاد

برخورد با مقصران آلودگی هوا

پایداری هوا طی امروز و فردا پدیده غالب هوای کلان‌شهرها خواهد بود؛ اتفاقی که روند عادی و عادت شده روزهای سرد سال در شهرهای بزرگ کشور است. حالا باید منتظر پدیده جوی مثل باد یا باران بود تا شاید کیفیت هوای کلان‌شهرها بهتر شود. اما برای مقابله با آلودگی هوا، قانون هوای پاک در کشور مصوب شده است. از حدود یک دهه قبل هم برنامه‌های مدونی برای دستگاه‌های مختلف تصویب شده بودند تا براساس آن‌ها آلاینده‌ها کنترل شده و کاهش یابند اما تجربه نشان می‌دهد که اراده‌ای برای اجرای این قوانین و مصوبات وجود نداشته است. روز گذشته، معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور خبری خوب داد و آن هم اینکه گزارش ترک فعل دستگاه‌ها در خصوص قانون هوای پاک به مراجع قانونی ارسال شده است.

«صبح‌نو» تصمیم دولت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو با وجود مصوبه سران قوا را بررسی کرده است

ماجرای یک مصوبه

بازار خودرو اگرچه در سال‌های اخیر همواره موردتوجه مردم و مسوولان بوده است اما تدبیرها برای این صنعت بنیادین کشور تاکنون به نتیجه مطلوب نرسیده است؛ نمونه بارز آن اتفاقات روزهای اخیر است که افزایش قیمت خودروهای داخلی، رییس‌جمهور را وادار به یک تصمیم و اقدام مهم کرد که زمینه‌ها و ابعاد آن هنوز جای تحلیل و بررسی دارد.

سرمقاله

مساله آبرو در تراز عدالت

«صبح‌نو» رویکرد جشنواره آیینی و سنتی را با حضور هنرمندان این رشته بررسی می‌کند

نگاه سلیقه‌ای از جشنواره برداشته شود

سمانه استاد / در آستانه برگزاری بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از چند تن از هنرمندان این رشته دعوت کرده‌ایم و در نشستی که در دفتر روزنامه «صبح‌نو» برگزار شد به بررسی کارکرد این جشنواره پرداختیم. در این نشست، آقای جواد انصافی، (بازیگر، کارگردان و پژوهشگر نمایش‌های آیینی و سنتی)، آقای علی یداللهی (بازیگر و کارگردان نمایش‌های آیینی و سنتی و دبیر جشنواره سامبلی بلیکم)، آقای محمدرضا آزادفرد (نویسنده، کارگردان و بازیگر نمایش‌های آیینی و سنتی) آقای بابک پرهام (مدرس، نویسنده و مدیر مدرسه تئاتر بهار امید) و آقای امیر شفیعی (فارغ‌التحصیل رشته نمایش و فعال هنری) حضور یافتند و به بررسی عملکرد جشنواره آیینی و سنتی پرداختند. آیا این جشنواره خروجی موردقبولی تا امروز داشته و اگر برگزار نمی‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ این جشنواره در تولید نمایش، پرورش علاقه‌مند و متخصص از پژوهشگر تا کارگردان، بازیگر، سیاه، زن‌پوش، نقال، پرده‌خوان، تعزیه‌خوان، خیمه‌شب‌باز و ... چه نقشی داشته است؟ تاثیر نگاه سلیقه‌ای دبیر جشنواره و هیات انتخاب در نمایش‌های آیینی و سنتی چیست؟ آیا برگزاری جشنواره آیینی و سنتی در میان جشنواره‌های بی‌شمار این سال‌ها، با این هزینه و به‌شکل آنلاین جایز است یا خیر؟ این‌ها سوالاتی بود که در ابتدای نشست عنوان شد و در ادامه به آن‌ها پاسخ داده شد.

آیا با آزادسازی 3.5میلیارد دلار منابع ارزی، قیمت‌ها شکسته می‌شوند؟

بازار ارز، بی‌تفاوت به سیگنال‌ها

در روزی که دلار رکورد خود در سال1400 را زد و به مرز ۲۸۴۰۰تومان رسید، در همان روز مدیرعامل خبرگزاری دولت در توییتی اعلام کرد: کمتر از ۱۰۰روز پس از آغاز دولت سیزدهم، اخیرا بیش از سه‌ونیم میلیارد دلار از منابع مسدود ایران در یکی از کشورها در دسترس قرار گرفته است. بااین‌حال بازار ارز واکنش قابل‌توجهی نسبت‌به این خبر نداشت .

اصلاح‌طلبان با انتشار بیانیه ای، فشار بر دولت را به بهانه برجام آغاز کردند

برای اپوزیسیون نمایی زود است

درحالی‌که عملکرد تیم سیاست خارجی دولت ابراهیم رئیسی تازه از تاریخ 8آذر و همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات با طرف غربی برای رفع تحریم‌های ظالمانه اعتبارسنجی می‌شود، اصلاح‌طلبان با ایجاد توقع کاذب و تصریح بر لزوم «بازگشت به برجام» سعی در اعمال فشار بر دولت برای بهره‌برداری سیاسی دارند. فشار اصلاح‌طلبان بر تیم مذاکره‌کننده ایرانی چه اهدافی دارد؟

«صبح‌نو» اعتراض 7روزه کشاورزان اصفهانی به قطع حقابه را بررسی می‌کند

تلاش برای احیایتلاش برای احیای زاینده‌رود زاینده‌رود

فائزه مومنی / امروز هفتمین روز از تجمع کشاورزان اصفهانی در اعتراض به قطع حقابه و خشک شدن زاینده‌رود است. براساس ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، بیشتر معترضان بر بستر خشک زاینده‌رود و بیشتر در نزدیکی پل خواجو تجمع کرده و شعارهایی در حمایت از کشاورزان منطقه و در اعتراض به وضعیت آب این استان سر دادند. ازجمله شعارهایی که معترضان اصفهانی سر دادند «زاینده‌رود جاری، حق مسلم ماست»، «زاینده‌رود رو پس بدین، به اصفهان نفس بدین» و «تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی‌گردیم تو خونه» بود. این حرکت اعتراضی که مربوط به عدم تخصیص سهم آب برای کشت پاییزه گندم است، از روز دوشنبه، ۱۷آبان، با تجمع کشاورزان در مقابل شرکت آب منطقه‌ای و صداوسیمای مرکز استان اصفهان آغاز شد و از آن روز به بعد بر بستر زاینده‌رود ادامه پیدا کرده است. شماری از معترضان سه‌شنبه قبل با برپایی چادر، در بستر زاینده‌رود شب را به صبح رسانده بودند. موضوع نحوه تقسیم آب در اصفهان در سال‌های اخیر با اعتراض‌های گسترده کشاورزان مناطق مختلف روبه‌رو شده است. زاینده‌رود با بیش از ۴۰۰کیلومتر طول در دهه‌های اخیر به‌‌علت کمبود بارش‌، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش بی‌رویه برداشت در بالادست و استفاده در کارخانه‌ها در میانه‌ راه، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است.

صبح نو

سرمقاله

مساله آبرو در تراز عدالت

اگر رهبر انقلاب دهه چهارم انقلاب اسلامی را به «عدالت و پیشرفت» نامگذاری کردند، این عدالت نه صرفا در مناسبات اقتصادی، بلکه در مناسبات میان تمام اجزای نظام اعم از کارگزاران و مردم باید برقرار باشد. یکی از تجلی‌های عدالت‌محوری در رفتار، داشتن حساسیت در قبال حفظ آبروی افراد است. 
دو نمونه طی روزهای گذشته لزوم حرمت آبروی افراد را بار دیگر به همه ما گوشزد کرد. پس از تذکر رهبر انقلاب به مجلس بابت انتشار گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس که در آن اسامی خاطیان پرونده دانشجویان بورسیه دکتری پیش از اثبات جرم آن‌ها در دادگاه صالحه 
آورده شده بود، روز گذشته نیز رییس سازمان صداوسیما در بخشنامه‌ای به معاونت سیاسی رسانه ملی از او خواست تا نمایش مشخصات افراد در برنامه‌های سازمان، پیش از اثبات جرم اکیدا ممنوع شود. 

پیمان جبلی در نامه‌ای به علیرضا خدابخشی تصریح کرد: «در برنامه‌های زنده و ضبطی اعم از گفت‌وگومحور، خبر و گزارش خبری، مستند، ترکیبی و نیز مطالب مکتوب، تشهیر اشخاص حقیقی به شیوه‌های مختلف اعم از 
نام بردن، نمایش مشخصات شامل عکس، گرافیک و نیز کنایه صریح در شرایطی که جرم قطعی ازسوی مراجع ذی‌صلاح رسما اعلام نشده اکیدا ممنوع است. لازم است مراتب به نحو شفاف و روشن به عوامل زیرمجموعه ابلاغ و دستورالعمل مؤکد انضباطی در اسرع وقت تهیه و در صورت تخلف، اعمال گردد». بخشنامه قابل‌تامل جبلی پس از آن انجام شد که رهبر انقلاب نیز چندی پیش در تذکری به مجلس، خواستار حفظ حرمت آبروی افراد شدند. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس اخیرا در صحن علنی مجلس در توضیح تذکر رهبر انقلاب به مجلس گفت: «مقام معظم رهبری در حاشیه نامه‌ای که در آن به رسانه‌ای شدن گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس پیش از بررسی و صدور حکم در دادگاه صالحه اعتراض شده است، فرمودند شکایت بجاست، نباید پیش از اثبات جرم آن را رسانه‌ای می‌کردند، دنبال کنید تا به نحوی جبران شود. به نظر می‌رسد این تذکر که حاکی از توجه به حق‌الناس است، نه فقط برای همکاران اینجانب در مجلس بلکه برای همه صاحبان رسانه‌ها و تریبون‌ها مخصوصا تریبون‌های رسمی و همه فعالان اجتماعی و رسانه‌ای می‌تواند فصل‌الخطاب باشد». حفظ آبروی افراد و چهره‌ها البته محدود به تذکر اخیر رهبر انقلاب نبوده و ایشان در بزنگاه‌های حساس سیاسی ازجمله در جریان عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها در انتخابات ریاست‌جمهوری، از نهادهای ذی‌صلاح خواستند تا حرمت و حیثیت افراد حفظ شود.

captcha
شماره‌های پیشین