sobhe-no.ir
1294
شنبه، ۲۲ آبان ۱۴۰۰
6
افشای طرح آمریکایی و صهیونیستی برای ترور نخست‌وزیر عراق

ردپای رژیم‌صهیونیستی در سوءقصد الکاظمی

حرام بودن تجارت با صهیونیست ها ازسوی مرجعیت عراق اعلام شد

فتوای آیت الله

با فتوای آیت‌الله سیستانی علیه رژیم‌صهیونیستی و حرام اعلام کردن تجارت با اسرائیل، اربیل در شمال عراق، به بن‌بست عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی رسید، علاوه‌برآن فتوای آیت‌الله سیستانی بار دیگر موجب شد تا ملت مظلوم فلسطین پشت‌گرم به حمایت برادران مسلمان خود در دیگر کشورها باشند و نوعی وحدت اسلامی را بار دیگر بتوان در این فتوای تاریخی و ارزشمند میان مذاهب مختلف اسلامی مشاهده کرد.

صبح نو

حرام بودن تجارت با صهیونیست ها ازسوی مرجعیت عراق اعلام شد

فتوای آیت الله

با فتوای آیت‌الله سیستانی علیه رژیم‌صهیونیستی و حرام اعلام کردن تجارت با اسرائیل، اربیل در شمال عراق، به بن‌بست عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی رسید، علاوه‌برآن فتوای آیت‌الله سیستانی بار دیگر موجب شد تا ملت مظلوم فلسطین پشت‌گرم به حمایت برادران مسلمان خود در دیگر کشورها باشند و نوعی وحدت اسلامی را بار دیگر بتوان در این فتوای تاریخی و ارزشمند میان مذاهب مختلف اسلامی مشاهده کرد.

شهر مقدس نجف روز دوشنبه 17آبان‌ماه با یک فتوای تاریخی همراه شد. روز دوشنبه، رسانه‌های عراقی به نقل از دفتر مرجع جهان تشیع خبر دادند: هر نوع تجارت با کالاها و تولیدات اسرائیلی یا حامی رژیم‌صهیونیستی حرام است. در این گزارش افزوده شده که در پاسخ به استفتای صورت‌گرفته درمورد نحوه تعامل تجاری با این نوع کالاها و مجاز بودن دادوستد با مراکز یا فروشگاه‌‌هایی که برخی از سود خود را به حمایت از اسرائیل اختصاص می‌دهند تاکید شده است: تعامل و دادوستد با تولیدات اسرائیلی و تولیدات شرکت‌‌هایی که به‌صورت مؤکد ثابت می‌شود از اسرائیل حمایت موثری دارند، جایز نیست.
 
بن‌بست اربیل
 اوایل مهرماه امسال بود که اربیل در شمال عراق میزبان نشستی درباره عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی شد. هرچند، این نشست به‌صورت غیردولتی بود اما واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. در همان زمان، انتشار این خبر طیف‌های مختلف عراقی حتی در داخل اقلیم را در شوک فروبرد و جدال بزرگی را برانگیخت تا آنجا که مسوولان عراقی برای بازداشت و مجازات برگزارکنندگان این نشست وارد اقدام شدند و همه رهبران و جریانات سیاسی عراق بالاتفاق، این اقدام و نشست را محکوم کردند. بسیاری از کارشناسان هم در آن زمان اعلام کردند که پشت پرده نشست اربیل که با عنوان «نشست صلح و استرداد» برگزار شد و شخصیت‌های ناشناخته‌ای در آن حضور داشتند، نشان‌دهنده فریبی است که تلاش می‌کرد جلسه مذکور را گفت‌وگویی بین ادیان و دعوتی برای صلح و مبارزه با تروریسم بداند و درنهایت در وادی عادی‌سازی وارد شود؛ اقدامی که پیشتر ازسوی امارات و بحرین اجرایی شده بود و پس از برگزاری نشست‌های مختلف اقتصادی، عادی‌سازی خودشان با رژیم‌صهیونیستی را در کاخ سفید اعلام کردند. به اعتقاد بسیاری، نشست اربیل تحت‌عنوان عادی‌سازی روابط با تل‌آویو اقدامی بود که ازسوی نیروهای وابسته به امارات در عراق دنبال شد، هرچند درنهایت با واکنش دولت بغداد عقیم ماند.
 
فتوای مرجعیت عراق درباره ممنوعیت تجارت با رژیم‌صهیونیستی
 گهگاهی برخی زمزمه‌ها درباره رابطه با تل‌آویو از برخی محافل نزدیک به غرب در عراق شنیده می‌شود، هرچند این گروه‌ها با آگاهی از مخالفت افکارعمومی عراق جرات عرض‌اندام را ندارند. درعین‌حال فتوای اخیر آیت‌الله سیستانی درباره تحریم کالاهای اسرائیلی را می‌توان واکنشی به همین زمزمه‌ها دانست. در عراق همیشه مرجعیت نقش تعیین‌کننده در روند تحولات سیاسی و اجتماعی و تاریخ این کشور داشته است و درحال‌حاضر فتوای اخیر مرجعیت شیعه هرگونه گامی در مسیر عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را ناکام خواهد گذاشت. درعین‌حال، مقلدان و دوستداران مرجع عالیقدر، آیت‌الله سیستانی نه‌فقط در عراق بلکه در سایر کشورهای منطقه و حتی مسلمانان غربی و اروپایی بسیار گسترده و زیاد است و ازاین‌رو فتوای اخیر ابعاد گسترده‌ای حتی خارج از عراق خواهد داشت. ازاین‌رو این مخاطب این فتوا را نه در عراق بلکه در میان جهان اسلام می‌توان دانست.
گفتنی است؛ شهر مقدس نجف روز دوشنبه 17آبان‌ماه با یک فتوای تاریخی همراه شد. روز دوشنبه رسانه‌های عراقی به نقل از دفتر مرجع جهان تشیع خبر دادند: هر نوع تجارت با کالاها و تولیدات اسرائیلی یا حامی رژیم‌صهیونیستی حرام است. در این گزارش افزوده شده که در پاسخ به استفتای صورت‌گرفته درمورد نحوه تعامل تجاری با این نوع کالاها و مجاز بودن دادوستد با مراکز یا فروشگاه‌‌هایی که برخی از سود خود را به حمایت از اسرائیل اختصاص می‌دهند، تاکید شده است: تعامل و دادوستد با تولیدات اسرائیلی و تولیدات شرکت‌‌هایی که به‌صورت مؤکد ثابت می‌شود از اسرائیل حمایت موثری دارند، جایز نیست. این حکم و فتوای دینی کمتر از یک‌ماه پس از برگزاری نشستی در اربیل درباره رژیم‌صهیونیستی مطرح شده است. مقلدان و دوستداران مرجع عالیقدر، آیت‌الله سیستانی نه‌فقط در عراق بلکه در سایر کشورهای منطقه و حتی مسلمانان غربی و اروپایی بسیار گسترده و زیاد است و ازاین‌رو فتوای اخیر ابعاد گسترده‌ای حتی خارج از عراق خواهد داشت.
به‌عبارت‌دیگر، فتوای آیت‌الله سیستانی نه‌تنها در عراق افکارعمومی را علیه هرگونه اقدام و گامی در مسیر سازش با تل‌آویو بسیج و همسو خواهد کرد و باعث می‌شود تا هیچ دولتی حتی غرب‌گرا در عراق قادر به مطرح کردن موضوع عادی‌سازی روابط با تل‌آویو نباشد، بلکه بار سازشگری با صهیونیست‌ها در سایر کشورهای اسلامی منطقه را نیز افزایش خواهد داد و هزینه سازش  با تل‌آویو را بسیار بیشتر از گذشته خواهد کرد. این فتوا همچنین جنبه‌های وحدت‌بخش و همبستگی با مردم فلسطین را نیز دارد و فلسطینی‌ها که طی سال‌های گذشته همواره حمایت حداقلی از دولت‌های وابسته عربی دیده بودند، حال با فتوای آیت‌الله سیستانی پشت‌گرم به حمایت برادران مسلمان خود در دیگر کشورها باشند و نوعی وحدت اسلامی را بار دیگر  بتوان در این فتوای تاریخی و ارزشمند میان مذاهب مختلف اسلامی مشاهده کرد.
 
جهاد کفایی
 درعین‌حال، صهیونیست‌ها نیز نسبت‌به ابعاد نفوذ فتوای آیت‌الله سیستانی و به‌طور کلی‌تر جایگاه پرقدرت مرجعیت در جهان اسلام باخبر هستند و پیشتر نیز تارنمای اسرائیلی «دیبکا» در سال۲۰۱۹، جایگاه مرجعیت را به‌عنوان «دشمن پنهان»‌ توصیف کرده بود که پروژه «اسرائیل بزرگ» را تهدید می‌کند. در این گزارش آمده بود: «خطر واقعی که دولت عبری با آن روبه‌رو است، از طرف ایران نیست؛ چراکه ایرانیان دشمنان آشکار ما هستند ولی خطر ترسناک از طرف عراق است و مشخصا از شهر مقدس نجف و نزد مسلمانان شیعه». این گزارش افزوده بود که آیت‌الله علی سیستانی، بنیانگذار الحشدالشعبی و صاحب فتوای «جهاد کفایی» یک مانع بزرگ در برابر منافع راهبردی اسرائیل است که درست مصداق تئوری دشمن پنهان است. این تارنمای اسرائیلی همچنین به «قدرت آیت‌الله سیستانی برای بسیج چهارمیلیون رزمنده در چند روز و از سراسر جهان با فتوای دوکلمه‌ای» اشاره کرده و نوشت: «این فتوا را حتی مقلدان دیگر مراجع بزرگ در نجف، کربلا، قم و مشهد و شهرهای دیگر عمل کردند و این یک رویداد نادر است... او چندین موسسه آموزشی، خدماتی و مالی ایجاد کرده که دامنه فعالیت آن‌ها از موسسات دولت عراق نیز گسترده‌تر است، بلکه در بعضی موارد به دولت نیز کمک می‌کنند».

صهیونیست‌ها نسبت‌به ابعاد نفوذ فتوای آیت‌الله سیستانی و به‌طور کلی‌تر جایگاه پرقدرت مرجعیت در جهان اسلام باخبر هستند و پیشتر نیز تارنمای اسرائیلی «دیبکا» در سال۲۰۱۹، جایگاه مرجعیت را به‌عنوان «دشمن پنهان»‌ توصیف کرده بود که پروژه «اسرائیل بزرگ» را تهدید می‌کند

captcha
شماره‌های پیشین