sobhe-no.ir
1294
شنبه، ۲۲ آبان ۱۴۰۰
13
مروری بر کتاب تحسین‌شده «حوض خون» با موضوع حضور زنان در دفاع مقدس

زنانی در دل جنگ

احمدرضا رضایی / ماجرا از وقتی شروع شد که کتابی را به اشتباه روخوانی کردم. از روی جلد خواندم حوض خوان. شاید تصور من، روایت حوض یا خوانش یک حوض از ماجرای رختشویی برای جبهه در اندیمشک بود؛ البته این گمان بی‌مسما هم نبود. روایت‌ها درست است که از زبان آدم‌ها تعریف می‌شد ولی مکانی به نام رختشوی‌خانه بود که به آن آدم‌های معمولی شخصیت قهرمان‌گونه می‌داد.

وزیر ارشاد خبر داد

در مسیر کاهش قیمت کتاب

صبح نو

وزیر ارشاد خبر داد

در مسیر کاهش قیمت کتاب

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه ۲۱آبان‌ماه به مسائل مختلفی اشاره کرد. وی با اشاره به آغاز هفته کتاب، افزود: از ۲۴ تا ۳۰آبان‌ماه به‌عنوان هفته کتاب نامگذاری شده است. دولت مردمی کار خود را آغاز کرده است و سعی دارد همه مشکلات و نارسایی‌هایی که در حوزه اقتصادی و معیشت مردم وجود دارد، حل کند. اسماعیلی با بیان اینکه دولت سیزدهم با اعتماد مردم برای این شکل گرفته است که بتواند در چارچوب انقلاب اسلامی مشکلات را حل کرده و کشور را در آستانه یک جهش بزرگ قرار دهد، خاطرنشان کرد: در کنار اقتصاد و مسائل معیشتی، توجه به فرهنگ از اولویت‌های دولت انقلابی و مکتبی است.
وی با اشاره به اینکه به دلیل فشارهای اقتصادی کتاب و محصولات فرهنگی در سبد خانواده‌های ما کمرنگ شده است و باید آن را اصلاح کنیم، تصریح کرد: ما باید با اعمال حمایت این کار را آغاز کنیم. یکی از مشکلات موضوع کاغذ است و متاسفانه بیش از ۹۰درصد صنعت نشر از کاغذ و دوات یا ماشین چاپ کتاب، وابسته به خارج از کشور است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما در دولت کارگروه ویژه‌ای با ریاست معاون اول رییس‌جمهوری تشکیل دادیم و با ظرفیت فعلی که در صنایع کشور داریم، امیدواریم در یک سال‌ونیم آینده بالای ۸۰درصد کاغذ موردنیاز صنعت نشر را در کشور تولید کنیم. کارخانه‌های خوبی در مازندران، خوزستان و فارس قرار دارد. در سفر استانی رییس‌جمهور به فارس از کارخانه کاغذسازی بازدید کردیم که این کارخانه می‌تواند ۳۰هزار تن کاغذ تولید کند.

کتابخوانی را برای مردم ارزان می‌کنیم
وی با بیان اینکه کل نیاز کشور ما در سال‌های اخیر ۳۰۰ یا ۳۵۰هزار تن بوده است، گفت: اگر به ظرفیت آن‌ها توجه کرده و مشکلات‌شان حل شود، می‌توانیم نزدیک ۲۷۰ تا ۲۸۰ تن کاغذ در دو سال آینده تولید و کتاب و کتابخوانی را برای مردم ارزان کنیم.
اسماعیلی با اشاره به اینکه کار مهم در کنار آماده‌سازی بسته‌های نهضت کتابخوانی این است که مردم کتابخوان شوند، خاطرنشان کرد: اینکه کتاب بخرید و کتاب ارزان هم فراهم شود اما میل برای مطالعه وجود نداشته باشد، امری بی‌فایده است. 
وی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که در کنار تولید و انتشار کتاب و بهبود وضعیت صنعت نشر، مردم بتوانند کتاب بخوانند و این نیاز مهم در خانواده‌های ما مورد توجه قرار گیرد، گفت: امروز با گسترش فضای مجازی مصرف فرهنگی در این حوزه‌ها اتفاق می‌افتد و کتابخوان کردن جامعه کار دشواری است. به همین دلیل رهبری، نهضت کتاب و کتابخوانی را عنوان کردند. 

پایتخت فرهنگی کشور روزهای آینده انتخاب می‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه پایتخت فرهنگی کشور روزهای آینده انتخاب می‌شود، افزود: نگاه ما این است که امر کتابخانه عمومی گسترش باید. در یک شهر مرزی کتابخانه باعظمتی افتتاح کردیم که شاید نظیر آن در تهران نیست. این به معنای توجه به مناطق مرزی در این رابطه است. ما در کشور کتابدارهایی داریم که در کنار امانت دادن کتاب، به‌عنوان ماموران فرهنگی عمل می‌کنند؛ به‌طوری‌که برنامه کتابخوانی 
ترتیب داده یا به افراد کتاب معرفی کرده و برای نسل و گروه‌های سنی مختلف دوره کتابخوانی برگزار می‌کند.
اسماعیلی با بیان اینکه نهضت بزرگ کتابخوانی در دولت سیزدهم اتفاق می‌افتد، گفت: تلاش می‌کنیم تا مشکلات سخت‌افزاری در این زمینه نیز حل ‌شود و امیدواریم با  تبلیغات گسترده، کتاب و کتابخوانی را گسترش دهیم.

captcha
شماره‌های پیشین