sobhe-no.ir
1293
چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره روند ثبت‌نام در سامانه نهضت ملی مسکن را بخوانید

تسهیل خانه‌دار شدن

ماجرای خانه‌دار شدن در ایران حالا تبدیل به رویایی شده است که کسی برای آن تعبیری متصور نیست اما دولت سیزدهم وعده‌هایی داده که براساس آن باز هم می‌توان به فکر صاحبخانه‌شدن بود. وزیر راه‌و‌شهرسازی در جدیدترین خبرهای مربوط به نهضت ملی مسکن خبر داده که آقایان مجرد هم می‌توانند در سامانه ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

گزارش «صبح‌نو» درباره تاثیر گرانی بر کاهش قدرت خرید بازنشستگان را بخوانید

شکاف درآمدی بیشتر نشود

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره تاثیر گرانی بر کاهش قدرت خرید بازنشستگان را بخوانید

شکاف درآمدی بیشتر نشود

 گرانی و دشواری‌های معیشت برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان بیش از دیگر گروه‌های شغلی ملموس و سخت بوده است. در شرایط فعلی بازنشستگانی که عمری با هدف زندگی آرام دوران سالخوردگی تلاش کرده‌اند در موقعیت سختی قرار دارند. به عبارت دیگر، تورم موجب 
شده است تا سفره این افراد مدام کوچک‌تر شود.
رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران دراین‌باره با اشاره به موضوع تعیین حقوق و دستمزد سال آینده و با تاکید بر اینکه متناسب با تورم و سبدواقعی، هزینه خانوار تعیین شود و براساس تورم دستوری نباشد، گفت: سفره ما بازنشستگان در پنج‌ماه ابتدایی سال به اندازه دومیلیون و ۹۵۰هزار تومان کمرنگ شده است.
علی دهقان‌کیا در ادامه به ایسنا گفت: مقدار حدود سه‌میلیون تومانی که اعلام شد، عدد و رقمی است که آخر مردادماه به آن رسیدیم. تورم بالا رفته و قدرت خرید بازنشستگان فقط در بخش تامین خوراک یک‌میلیون و ۷۲هزار تومان کاهش پیدا کرده است. هزینه خوراک حدود ۳۶.۶کل حقوق را تشکیل می‌دهد. اگر تورم در بخش‌های دیگر نظیر مسکن، درمان و حمل‌و‌نقل را نیز همین میزان درنظر بگیریم سفره ما دومیلیون و ۹۵۰هزار تومان کمرنگ شده است. وی تاکید کرد: حداقل انتظار ما این است که بین حداقل دستمزد و سقف حقوق‌ها در سال آتی شکاف ایجاد نشود. شورای عالی کار باید تاکنون یکی، دو جلسه برای تعیین حقوق و دستمزد تشکیل می‌داد. از وزارتخانه و شورای‌عالی می‌خواهیم که جلسات را تشکیل بدهند و میزان افزایش حقوق و دستمزد را با توجه به نرخ تورم واقعی و سبد هزینه واقعی خانوار تعیین کنند.
 
وضعیت درآمدی مبهم برای بازنشستگان
 رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در واکنش به زمزمه‌های پیرامون خصوصی‌سازی و واگذاری بانک رفاه نیز اظهار کرد: حدود سال‌۹۵ و ۹۶ این شعار را نوشته بودند که «بانک رفاه، بانک همه» و ما اعتراض کردیم که بانک رفاه بانک همه نیست و متعلق به بیمه‌شدگان است. ۹۷.۲درصد سهام بانک رفاه متعلق به بیمه‌شدگان است و مدیرعامل بانک رفاه نیز ازسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی معرفی و حکمش ازسوی وزیر اقتصاد صادر می‌شود. دهقان‌کیا همچنین افزود: در گذشته و در تامین اجتماعی سه بنگاه اقتصادی داشتیم، شستا، بانک رفاه و خانه‌سازی؛ این سه بنگاه پشتوانه‌ای بودند که اگر زمانی در پرداخت حقوق یا هزینه‌های درمان دچار مشکل شدیم کسری اعتبارات از محل درآمدهای حاصله از این سه محل تامین شود. متاسفانه در دوره وزارت شریعتمداری، شستا را از ما جدا کردند و زیرنظر وزیر رفاه اداره می‌شد درحالی‌که تاکید داریم سرمایه شستا و بانک رفاه، متعلق به بیمه‌شدگان است و باید در تامین اجتماعی بماند.
 
بانک رفاه خصوصی نشود، لطفا
 رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با بیان اینکه متاسفانه دولت قبل به‌دنبال واگذاری بانک رفاه کارگران بود، درحالی‌که این بانک اندوخته روز مبادای بیمه‌شدگان است، گفت: با توجه به اینکه مهلت قانونی دولت قبل برای واگذاری بانک رفاه در قالب اصلاحیه قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ در شرف اتمام است، درخواست مستثنا شدن بانک رفاه را از شمول این قانون داریم. برای رهبری، رؤسای جمهور، قوه‌قضاییه و مجلس نیز نامه نوشتیم و تاکید کردیم که اگر قرار باشد زمانی سهام بانک رفاه در بورس واگذار شود تامین اجتماعی هر ماه برای تامین حقوق دچار مشکل خواهد شد.
 
کمک بانک رفاه برای تامین کسری
 دهقان‌کیا با اشاره به نقش بانک رفاه در تامین نیازهای بازنشستگان افزود: تامین اجتماعی ماهانه حدود پنج‌هزارمیلیارد تومان کسری دارد که از طریق بانک رفاه تامین می‌شود. به همین دلیل حساسیت داریم که بانک رفاه باید در تامین اجتماعی بماند. وی همچنین درباره مباحث مطرح‌شده هفته‌های گذشته پیرامون احتمال بازپس‌گیری سهام واگذارشده دولت به سازمان تامین اجتماعی جهت تهاتر مطالبات بیمه‌‎ای سازمان مزبور از دولت و همچنین اجرای طرح متناسب‌سازی مستمری‎ها که در دولت قبل  انجام شده بود، گفت: پایان سال۱۳۹۹ مجلس در حین تصویب قانون بودجه سال۱۴۰۰،  ۸۹هزار میلیارد تومان را از محل بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی برای متناسب سازی درنظر گرفت. این در حالی است که تاکنون و پس از گذشت هشت‌ماه از سال، دولت هنوز پولی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است و ما به‌شدت به بانک رفاه بدهکاریم. انتظار ما از دولت و مجلس این است که این هزینه را تامین کنند.
رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران افزود: حال در کمیسیون تطبیق قوانین مجلس این موضوع مطرح شده که براساس جزء۴ بند۶ اصل ۴۴ قانون اساسی دولت نمی‌تواند بدهی‌اش را تهاتر کند که این قانون مربوط به سال۹۳ است. در قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده بدهی‌اش را با سازمان تامین اجتماعی تسویه کند که تاکنون محقق نشده است. اگر این ۸۹هزار میلیارد تومان هم به تامین اجتماعی پرداخت نشود، اجرای متناسب‌سازی با مشکل مواجه خواهد شد. 
 
 

captcha
شماره‌های پیشین