sobhe-no.ir
1293
چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۴۰۰
3
بررسی وضعیت بورس در مجلس با حضور وزیر اقتصاد

قالیباف:تا سیاست های اقتصادی دولت روشن نشود بورس ثبات نمی گیرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که هفته قبل در چنین روزی رأی به آغاز تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار داده بودند، امروز (سه‌شنبه 18آبان‌ماه) نیز به استماع گزارش احسان خاندوزی، وزیر اموراقتصادی و دارایی پرداختند و انتقادات خود را به عملکرد دولت قبل و همچنین دولت فعلی و گزارش وزیر اقتصاد بیان کردند.

قالیباف: تا سیاست‌های اقتصادی دولت روشن نشود، بورس ثبات نمی‌یابد

صبح نو

بررسی وضعیت بورس در مجلس با حضور وزیر اقتصاد

قالیباف:تا سیاست های اقتصادی دولت روشن نشود بورس ثبات نمی گیرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که هفته قبل در چنین روزی رأی به آغاز تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار داده بودند، امروز (سه‌شنبه 18آبان‌ماه) نیز به استماع گزارش احسان خاندوزی، وزیر اموراقتصادی و دارایی پرداختند و انتقادات خود را به عملکرد دولت قبل و همچنین دولت فعلی و گزارش وزیر اقتصاد بیان کردند.

چالش‌های پیرامون بازار سرمایه، نقش موثر آن در کشور و ضررهایی که از این ناحیه متوجه آحاد مردم شده است سبب شد جلسه روز گذشته، مجلس با سخنان وزیر اقتصاد که خود تا چندی پیش بر صندلی نمایندگی تکیه داشت، آغاز شود. وزیر اقتصاد با اشاره به کاهش 45درصدی شاخص بورس در نیمه دوم سال99 در دولت حسن روحانی گفت: از 28خرداد سال جاری در دولت آیت‌الله رییسی شاخص بورس 300هزار واحد افزایش داشته زیرا امیدواری‌ها بیشتر شده است.
 
رشد ۳۰۰هزار واحدی بازار بورس طی ۶ماه گذشته
 وی افزود: با رأی ملت به دولت آیت‌الله رییسی و بازگشت درجه‌ای از خوش‌بینی به بازارها، شاخص بورس از 28خرداد سال جاری تاکنون حدود 300هزار واحد رشد کرده است و در بورس کالا که رکن مهمی از بازار اقتصادی و شفافیت اقتصادی و کاهش رانت‌ها محسوب می‌شود، طی سال جاری 38میلیون تن انواع محصولات مختلف در آنجا معامله شد که نسبت‌به 12ماه کل سال گذشته که 34میلیون تن بوده است، در هفت‌ماه سال جاری وضعیت بهتری نسبت‌به کل سال گذشته داشته است.
وزیر اموراقتصاد تصریح کرد: البته چنان‌که حرکت قیمت‌ها در بازارهای سرمایه در جهان بنا به ذات خود همراه با نوسان و پستی‌وبلندی و بیشتر به ریسک‌پذیرها همراه بوده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد بازدهی بازار سرمایه در اقتصاد ایران در بازه بلندمدت 10ساله بیش از همه بازارهای رقیب مانند بازار طلا، ارز، مسکن و... بوده است و همین موضوع آینده روشنی را برای سرمایه‌گذاران بلندمدت نوید می‌دهد.
 وی گفت: همان‌طورکه من در نطق رأی اعتماد خود اعلام کردم، برنامه اصلی ما در این حوزه افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی تولید و متنوع کردن ابزارها و محصولات و قیمت‌گذاری‌های غیرضرور، سپردن موضوع قیمت‌گذاری به بخش رقابتی بورس کالا، تسهیل ورود شرکت‌ها به بازار سهام، کاهش هزینه انتشار اوراق و سهام و پایان انحصارها و فرایندهایی است که متاسفانه برای گروهی ایجاد انحصار کرده در فعالیت‌های بازار سرمایه مانند سبدگردانی، کارگزاری، اصلاح نظام حکمرانی شرکت‌ها، مدیریت تعارض منافع بین سهامداران خرد و سهامداران عمده و درنهایت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه را تشویق می‌کنیم تا جامعه به‌تدریج بتواند خود را با این وضعیت بازار سرمایه تطبیق دهد.
 
منتظر برنامه‌های اقتصادی دولت هستیم
 اما گزارش وزیر اقتصاد از وضعیت اقتصادی و برنامه دولت برای رفع مشکلات قانع‌کننده نبود. شمس‌الدین حسینی، رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس افزود: در این شرایط، مقامات اقتصادی باید برنامه و سیاست اقتصادی‌شان را اعلام کنند؛ البته اگر این سیاست‌ها در مسیر تاکید بر کارکرد اقتصادی و توجه به این حساسیت اقتصادی نباشد پاسخگوی دغدغه‌های اقتصادی و اجتماعی مردم نیست؛ انتظار داریم امروز اگر مسوولان اقتصادی پشت تریبون قرار می‌گیرند بگویند برای بهبود کارکرد اقتصادی بازار سرمایه و رفع حساسیت اجتماعی چه برنامه‌ای دارند. در ماه‌های اخیر از شرایط نابسامان سال گذشته فاصله گرفتیم اما بنده به‌عنوان کارشناس تاکید می‌کنم اگر شرایط مشابه گذشته شود هیچ سازوکاری در بازار سرمایه انجام نشده است و باید به جبران زیان‌ها بیندیشیم و از زیان‌های آتی پیشگیری کنیم.
وی ادامه داد: ما متولی بازار سرمایه نیستیم، بلکه متولی نظارت هستیم اولین سوال این است که بسته سیاست اقتصادی دولت چیست؟ 
بازار سرمایه جدا از سایر بازارهای اقتصادی نیست مگر می‌شود رشد اقتصادی صفر و تورم
 زیر 50درصد باشد و به مردم بگوییم بازار سرمایه با نظارت‌های ما بهبود پیدا کرده است. نظارت مهم است اما امروزه وقت آن است که دولت بسته‌های اقتصادی را باز کند اما متاسفانه به این امر توجهی نکرده است. دولت باید زمان اعلام برنامه اقتصادی را اعلام کند، ما منتظر برنامه‌های اقتصادی دولت هستیم و اینکه در حوزه سیاست پولی، تجاری و مالی چه برنامه‌ای دارد. امروزه فعالان اقتصادی حتی سهامداران حقوقی نمی‌دانند که دولت برای مدیریت اقتصاد چه برنامه‌ای دارد و وقتی در جریان این موضوع نیستند منجر به بی‌اعتمادی می‌شود.حسینی یادآور شد: دولت باید اعلام کند که برای حفظ و جلب 40درصد رشد نقدینگی در حین اجرای برنامه‌های مدیریت نقدینگی چه اقدامی قرار است انجام دهد، ما به‌عنوان نماینده کمیسیون می‌توانیم راهکار ارائه کنیم اما منتظر برنامه‌های دولت هستیم؛ البته این انتظار زمانی دارد و نباید بنشینیم و کماکان به تحلیل گذشته اکتفا کنیم؛ هشت ماه از سال گذشته و سال گذشته احکام متعددی از قانون بودجه برای تسهیل سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه پیش‌بینی و اجرا کردیم و هفته گذشته با شرکت‌های تامین سرمایه نشستی برگزار کردیم اما بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد که بسته‌ها اجرا شود. چه کسی باید این مشکل را در دولت حل کند.حسینی ادامه داد: وزیر اقتصاد باید خطوط راهنمای بازار سرمایه را به‌طور شفاف اعلام کند و همچنین دولت و مقامات اقتصادی و وزیر اقتصاد برنامه‌های خود را در کاهش و مدیریت سیستم ریسک مالی ارائه کنند و باید اعلام کنند که برای پوشش‌های ریسک به‌ویژه سهامداران خرد و جبران خسارات چه برنامه‌ای دارند؛ امروزه در دولت نهادهای مختلفی ایجاد می‌شود اما نمی‌دانیم شورای عالی بورس در سیاستگذاری چه برنامه‌ای دارد درحالی‌که باید در سیاستگذاری کشور ایفای نقش کنیم.
 
مردم با اعتماد به دولت‌ها وارد بازار سرمایه شدند
 بعد از گزارش وزیر اقتصاد، حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه، نماینده مردم ملایر با انتقاد از بخشی از گزارش وزیر بازار بورس را با سایر بازارها مقایسه کرد، گفت: ملت مبتنی بر اعتمادی که به دولت‌ها داشتند در بازار سرمایه ورود کردند اما خیلی از خانواده‌ها و سرمایه‌ها در این بازار به‌خاطر مشکلات مدیریتی در این نظام از بین رفت و مقایسه این بازار با سایر بازارها دردی از مردم دوا نمی‌کند.
 
چه بورسی است که با اظهارنظر نوسان پیدا می‌کند؟
 سیدغنی نظری‌خانقاه، عضو کمیسیون اقتصادی هم به بخش دیگری از اظهارات وزیر انتقاد داشت و با اشاره به دود شدن سرمایه مردم در بورس گفت: اینکه عنوان می‌شود اظهارنظر نمایندگان مجلس و برخی متخصصان باعث ریزش بورس می‌شود درست نیست؛ این چه بورسی است که با یک اظهارنظر جابه‌جا می‌شود و نوسان پیدا می‌کند.مصطفی طاهری نیز در این نشست تاکید کرد: اگر در بخش‌های مختلف دولت و وزارتخانه‌های اقتصادی ادعا شود که سیاست‌های وزرای دیگر سبب برهم‌خوردن نظم بورس است برای ما قابل‌قبول نیست و ما دولت را یکپارچه می‌دانیم و وزیر اقتصاد باید هماهنگی این بخش را برعهده بگیرد. در ادامه جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی در واکنش به گزارش وزیر اقتصاد با ابراز نگرانی نسبت‌به حجم بالای نقدینگی در کشور، گفت: این نقدینگی هربار یکی از بازارهای مسکن، سکه، ارز و بورس را با خاک یکسان می‌کند.
 
آیا ریزش بورس برای تامین بودجه بوده است؟
 مجتبی رضاخواه، نماینده مردم تهران هم در جریان گزارش وزیر اقتصاد درباره بورس اظهار کرد: سال گذشته دولت خبط بسیار بزرگی کرد و مردم را حتی آن‌هایی که آموزش کافی برای استفاده از بورس ندیده بودند، تشویق و ترغیب برای حضور در این بازار کرد بعدازآن شاهد نزول بسیار بزرگ بورس بودیم.وی از وزیر اقتصاد خواست که بگوید آیا دولت در سال گذشته در این نزول دخالت داشته یا این کار برای تامین بودجه بوده است یا خیر؟ همچنین دولت فعلی چنین قصدی را دارد یا خیر؟
در ادامه علی روحانی، معاون دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس هم با ارائه گزارشی درباره بورس گفت: روند بازار سرمایه پس از رشد چهار الی پنج‌ماهه ابتدای سال99 وارد یک فضای نزولی و نوسانی تا به امروز شد و رشد سال گذشته نیز سازگار با متغیرهای اقتصادی نبود، همچنین ریزش و نوسانات بازار نیز ناشی از بی‌تدبیری در مدیریت بازار بوده است.گزارشی که واکنش محسن زنگنه را در پی داشت و تاکید کرد: متاسفانه مرکز پژوهش‌های مجلس به‌عنوان مغز متفکر مجلس گزارشی را در صحن قرائت کرد که به‌طور کامل با جهت‌گیری و با اصول و مبانی اقتصاد اسلامی کاملا در تضاد است.سیدکاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه‌سرا هم در همین دستورکار مجلس با تذکری به وضعیت بازار سرمایه و دیگر بازارهای مرتبط اشاره کرد و گفت: خیلی‌ها مدعی هستند اقتصاد در دست آن‌ها قرار دارد درحالی‌که وزارتخانه مادر، وزارت اقتصاد است و همه بازارها باید زیر نظر این وزارتخانه بیاید.علیرضا سلیمی، عضو هیات‌رییسه مجلس هم در تذکر دیگری تصریح کرد: دولت قبل با ریل‌گذاری اشتباه بخشی از کسری بودجه خود را جبران کرد، اکنون وزارت اقتصاد مشخص کند برای جبران این اقدامات آسیب‌زا چه برنامه‌ای دارد. 
 

captcha
شماره‌های پیشین