sobhe-no.ir
1293
چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۴۰۰
1
بررسی وضعیت بورس در مجلس با حضور وزیر اقتصاد

قالیباف:تا سیاست های اقتصادی دولت روشن نشود بورس ثبات نمی گیرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که هفته قبل در چنین روزی رأی به آغاز تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار داده بودند، امروز (سه‌شنبه 18آبان‌ماه) نیز به استماع گزارش احسان خاندوزی، وزیر اموراقتصادی و دارایی پرداختند و انتقادات خود را به عملکرد دولت قبل و همچنین دولت فعلی و گزارش وزیر اقتصاد بیان کردند.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با منتقدان سینما آخرین ساخته اصغر فرهادی را بررسی کرده است

شبحِ قهرمان

«قهرمان» آخرین فیلم «اصغر فرهادی» تنها کارگردان ایرانی است که تابه‌حال دو جایزه اسکار را در کارنامه دارد؛ فیلمی که در دوران کرونا و در استان فارس ساخته شد و اولین اکرانش در جشنواره کن فرانسه بود. فیلم روایتی از رحیم، زندانی مالی است که در چند روز مرخصی‌اش درگیر ماجراهایی شده و فراز و فرودی عجیب را در بازه‌ای کوتاه تجربه می‌کند. او در ثانیه‌ای از فرش به عرش می‌رسد و در ثانیه بعد که از عرش به قعر پرتاب می‌شود. فرهادی در این فیلم به نقش شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در بالا بردن و زمین زدن آدم‌ها اشاره می‌کند. «قهرمان» در پنجم آبان‌ماه اکران‌های خود را با 157سینما آغاز کرد و پس از گذشت دو هفته با در اختیار داشتن 323سالن بیش از 200هزار مخاطب را به سینماها کشانده و حدود پنج‌میلیارد تومان فروش داشته است. اما «قهرمان» آیا به اندازه فیلم‌های مهم فرهادی موفق ظاهر شده است یا خیر؟مخاطبان با دیدن قهرمان بازخوردهای متفاوتی را از خود نشان داده‌اند. فیلم که اولین‌بار در جشنواره کن نمایش داده شد با موجی از نقدهای مثبت منتقدان روبه‌رو شد، تعداد کمی از آنان فیلم را متوسط و تعداد کمتری فیلم را ضعیف برشمردند، اما نظر مخاطبان ایرانی بسیار متفاوت‌تر از منتقدان جهانی است. مخاطب ایرانی با توجه به تجربه زیسته خود در این جغرافیا و فرهنگ از فیلم فرهادی برداشت‌های متفاوتی دارد، برخی آن را فیلمی ضدجامعه می‌دانند و برخی آن را شاهکاری می‌شمارند که در آن فرهادی حرف دل مردم را زده است. نظرات در میان منتقدان ایرانی نیز به همین میزان متفاوت است. بدین بهانه سراغ سه منتقد کشورمان رفته‌ایم و فیلم فرهادی را از زاویه نگاه آن‌ها بررسی کرده‌ایم.

نطق يك نماينده مجلس در نقد اظهارنظرهای هزينه ساز؛

توانگر: زحمات اكثريت مجلس را به حاشيه می برند

یک‌سال و چند ماه از آغازبه‌کار مجلس یازدهم می‌گذرد و علی‌رغم آنکه دستورکار این مجلس حل مشکلات اقتصادی مردم و بهبود معیشت آنان است اما برخی از نمایندگان در این مدت در اعلام مواضع خود پیرامون موضوعات مختلف دقت لازم را به کار نگرفتند و مجلس را درگیر حواشی کرده‌اند. تذکر مصلحانه روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس علیه برخی تندروی‌ها در مجلس، نشان می‌دهد که قاطبه پارلمان با مشکل تندروی مواجه‌اند و باید فکری عاجل برای آن کنند.

نقد و بررسی حاشیه نظرات تازه بهاره رهنما در فضای مجازی

باعث تاسف است!

زادمهر راستگو / مدت‌هاست در فضای سینما و تئاتر، هنرمندان شناخته‌شده و نامداری فعالیت دارند که هرازگاهی با بیان افاضات عجیب خود موجب بروز حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌هایی در فضای عمومی جامعه و فرهنگ و هنر می‌شوند. تازه‌ترین مورد از این‌دست، ماجرای بهاره رهنما برای چندمین‌بار است. انگار او در رقابت با پدیده‌هایی مانند سحر قریشی و بهنوش بختیاری می‌کوشد به سلطان حاشیه در سینمای ایران بدل شود. ماجرای آخرین جنجال او نیز توهین‌آمیز و جنجال‌برانگیز بود و با واکنش عمومی مخاطبان فضای مجازی و عامه مردم روبه‌رو شد. به این بهانه، در «صبح‌نو» پیامدهای حاشیه جدید این بازیگر را بررسی کردیم.

سرمقاله

بیراهه رهنما

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با عباس عبدی از اصلاح‌طلبان تا دولت جدید

اگر وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، اصلاح‌طلبان منفعل می‌شوند

جواد بخشی / درخواست مصاحبه را که با او مطرح کردیم از ما محورها را خواست؛ پس از ارسال محورها گفت که معمولا مصاحبه حضوری انجام نمی‌دهد و نقدهایش نسبت‌به اصلاحات را ترجیحا در رسانه‌های اصلاح‌طلب مطرح می‌کند. اما درعین‌حال گفت که تأمل می‌کند و اگر بتواند به نحوی ارتباط برقرار کند که دوز انتقادی آن را کم کند، به سوالات‌مان پاسخ خواهد داد.روی سخن ما با عباس عبدی است؛ کنشگر سیاسی که این روزها برای فضای رسانه‌ای کشور و افکار عمومی چهره‌ای شناخته‌شده است. این روزنامه‌نگار که این روزها انتقادهای زیادی را نسبت به تحولات کشور در رسانه‌ها منتشر می‌کند، نسبت‌به عملکرد اصلاح‌طلبان و در رأس آن رهبری آن نیز نکاتی دارد که بخش‌هایی از آن را در پاسخ به سوالات «صبح‌نو» نیز مطرح کرده است.عملکرد دولت روحانی نیز بخشی از سوالات ما از عبدی بود که مکتوب به آن‌ها پاسخ داد. وی درخصوص ضعف اصلاحات در این روزها و دلایل آن گفت که بخشی از تغییر رویکرد مزبور محصول عملکرد دولت روحانی هم هست ولی مسوولیت این امر بیش از آنکه متوجه روحانی باشد، متوجه اصلاح‌طلبان بود. زیرا راهبرد اصلاح‌طلبانه نباید تابع نیروهای واسطه باشد. عبدی علاوه‌بر اینکه بر خاستگاه اصولگرایی روحانی تاکید می‌کند، می‌گوید: روحانی هیچ‌گاه نیروی مورد قبول اصلاح‌طلبان نبود. اصلاح‌طلبان باید مرزبندی میان حمایت از نامزدهای موجود را با حضور مستقیم نامزد خودشان رعایت می‌کردند.او معتقد است که اصلاح‌طلبان اگر دست به بازسازی خود در سه سطح راهبردی، تشکیلاتی و کنشگران نزنند، بیشتر به حاشیه خواهند رفت. وی معتقد است که در صورت ادامه این وضعیت، اصلاح‌طلبان بیش از اینکه محافظه‌کار یا رادیکال شوند، منفعل می‌شوند.این فعال سیاسی معتقد است که جریان اصلاحات باید در برابر عملکرد خودش پاسخگو باشد و این ربطی به روحانی ندارد. وی درخصوص عملکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر کشور معتقد است که آقای خاتمی نیز نمی‌تواند یا نخواسته است که راهبری موثری داشته باشد. وی که معتقد است به جز آقای خاتمی کسی قادر به رهبری و هدایت فردی این جریان نیست و این از نقاط ضعف آنان است. بر این نکته تاکید می‌کند که اصلاح‌طلبان باید نوعی هدایت و رهبری جمعی را در دستورکار قرار دهند.عبدی درخصوص طرح مباحثی درباره اصلاحات ساختاری تاکید کرد که مساله اول ایران در عرصه سیاست اصلاحات ساختاری نیست، چون پیگیری چنین هدفی الزاما با شیوه‌هایی از سیاست‌ورزی همراه خواهد شد که نتیجه آن خلاف اصلاحات از هر نوعش خواهد بود. این کنشگر سیاسی با اشاره به برخی مواضع رادیکال در این جریان گفت: مواضع رادیکال برای آنان و برای هیچ‌کس دیگر منفعت شخصی ندارد، بلکه هزینه دارد. بخشی از این مواضع محصول برداشت از به بن‌بست رسیدن اصلاح‌طلبی در جامعه است. بخشی نیز به دلیل ضعف تشکیلاتی و رهبری اصلاح‌طلبان است.عباس عبدی در این گفت‌وگو با طرح نکاتی نسبت به عملکرد دولت سیزدهم، مباحثی را در زمینه‌های سیاست داخلی و خارجی این روزهای کشور نیز مطرح کرد که شرح آن در ذیل خواهد آمد.«صبح نو» گرچه به موضع و رویکرد عبدی به‌صورت کلی انتقاداتی دارد اما بنا به رسم گفت وگو با چهره‌های جناح رقیب در ادامه رویکرد خود این گفت‌وگو را منتشر می‌کند تا فضای نقد و گفت وگو در سیاست ایران از سوی این روزنامه در شماره‌های آینده ادامه یابد

شماره‌های پیشین