sobhe-no.ir
1292
سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۴۰۰
6
نگاه

دیدار سردار قاآنی با نخست‌وزیر و رییس‌جمهور عراق

میرتاج‌الدینی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از جزئیات طرح «ترمیم قدرت خرید مردم» گفت

یارانه پنهان کالاهای اساسی آشکار می‌شود

اصلاح ساختار اقتصادی یکی از اولویت‌های مهم و اساسی دولت سیزدهم است؛ دولتی که بنا دارد ریل اقتصادی کشور را تغییر دهد و بدون گره زدن اقتصادی کشور به سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای تحول بنیادین در اقتصاد و تولید ایجاد کند. همچنانکه روز گذشته رییس‌جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تاکید کرد که «مهم‌ترین هدف دولت اجرای عدالت است لذا بودجه‌ریزی نیز منطبق با اجرای عدالت و عدالت‌محور باشد.» او گفت که بودجه‌ریزی باید براساس نیازهای واقعی تدوین شود و از چانه‌زنی و بخشی‌نگری جلوگیری شود.

صبح نو

نگاه

دیدار سردار قاآنی با نخست‌وزیر و رییس‌جمهور عراق

شبکه المیادین روزگذشته از سفر سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عراق و دیدار با «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر و «برهم صالح» رییس‌جمهور این کشور خبر داد.
به گفته این شبکه، سردار قاآنی همچنین با چند مقام دیگر عراقی نیز دیدار و تاکید کرده است که عراق نیاز به ثبات و حفظ وحدت داخلی خود دارد و لازم است تا از هرگونه اقدامی که امنیت عراق را تهدید می‌کند، دوری شود.
او در این دیدارها همچنین تاکید کرده که ضروری است تا خواسته‌های مردم و معترضان به نتیجه انتخابات در چارچوب قانون مورد توجه قرار گیرد. سفر فرمانده نیروی قدس سپاه به عراق و دیدار با مقامات بلندپایه این کشور در شرایطی است که اوضاع داخلی عراق در پی حمله پهپادی به منزل مصطفی الکاظمی در بامداد یکشنبه، همچنان تنش‌آمیز است.
دولت عراق بامداد یکشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که محل سکونت مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق با یک پهپاد بمب‌گذاری‌‌شده هدف سوءقصد قرار گرفته اما نخست‌وزیر آسیبی ندیده است.
الکاظمی نیز به فاصله کوتاهی پس از انتشار این خبر در توییتی ضمن تاکید بر سلامتی خود، همگان را به حفظ آرامش و خویشتنداری دعوت کرد.
همچنین روزگذشته، سرلشکر «یحیی رسول»، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از شناسایی منطقه پرتاب پهپادها به‌سمت منزل نخست‌وزیر عراق خبر داد. سرلشکر رسول گفت: دو پهپادی که به منزل مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست‌وزیر حمله کردند، از منطقه‌ای در ۱۲کیلومتری شمال‌شرق بغداد به پرواز درآمدند. سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد: نیروهای امنیتی در همه‌جا و در اوج آمادگی هستند. استقرار نیروهای امنیتی برای اطمینان‌بخشی به شهروندان امری عادی است. ما در برابر هرگونه هدف قرار دادن نهادهای دولتی سکوت نخواهیم کرد. الکاظمی هم شامگاه یکشنبه گفت: کسانی را که جنایت دیروز (حمله پهپادی به اقامتگاه او) را مرتکب شدند به‌خوبی می‌شناسیم و آن‌ها را تعقیب و رسوا خواهیم کرد.تحولات پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و اعتراض گروهی از مردم این کشور به نتایج آن، به‌ویژه رخدادهای خونین جمعه گذشته در بغداد ازجمله موضوعاتی است که موضوع حمله پهپادی به منزل نخست‌وزیر این کشور را مشکوک و قابل تامل بیشتری می‌نماید.بسیاری از گروه‌های سیاسی در عراق ،آمریکا را مسوول و پشت‌پرده حوادث اخیر در آمریکا به‌ویژه ترور نافرجام نخست‌وزیر عراق می‌دانند. شیخ «علی الاسدی»، رییس شورای سیاسی مقاومت اسلامی نجباء ماجرای حمله به منزل نخست‌وزیر را تلاشی برای کشاندن عراق به ورطه بحران‌ داخلی دانست که پیامدهای خطرناکی برای کشور دارد. او با تصریح به اینکه همه دلایل و نشانه‌ها دال بر دست داشتن سفارت آمریکا در این ماجراست، افزود: «پایگاه نظامی آمریکا در منطقه سبز بغداد که از آن تحت‌عنوان سفارت یاد می‌شود، با وجود برخورداری از سامانه پدافند هوایی (C-RAM) با پهپادها یا موشک‌ها مقابله نکرد!» رییس شورای سیاسی نجباء در پایان تاکید کرد: «اگر - همان‌گونه که انتظار
 می‌رود-سفارتخانه شرارت‌طلب آمریکا مسوول این حمله باشد، باید ضمن تعطیل کردن آن، سفیر فتنه‌گر ایالات‌متحده نیز از عراق اخراج شود.»عصائب اهل‌الحق عراق از زبان شیخ قیس الخزعلی، دبیرکل آن نیز گفت که این گروه توصیه می‌کند تیمی حقیقت‌یاب و فنی درباره حمله به منزل الکاظمی و ابعاد آن تشکیل شود و «اگر این حمله نمایشی نباشد، عصائب اهل‌الحق نیز آن را محکوم می‌کند.»
 نمایش آمریکایی
 همچنین حسن سالم، عضو ائتلاف الفتح ترور الکاظمی را یک نمایش تئاتر آمریکایی  توصیف می‌کند و می‌گوید: اما کارگردان فراموش کرد که باید سامانه سیرام را نیز در سناریو بیاورد. نمایش‌تان شما را از حادثه قتل معترضان مبرا نخواهد کرد. احمد الاسدی، دیگر شخصیت عراقی ارتباطی واضح بین بازی سایبری با انتخابات و واقعه سوءقصد به نخست‌وزیر عراق با هدف «به‌هم‌ریختن برگه‌های بازی» می‌بیند. نجاح محمدعلی، کارشناس برجسته عراقی هم می‌نویسد: فعال نشدن سامانه سیرام آمریکا در آسمان منطقه سبز شاخص آشکاری است که نشان می‌دهد حمله ادعایی (موشکی یا پهپادی) صد درصد به دست آمریکا و با هدف فتنه‌انگیزی در این مقطع حساس انجام شده است.
برخی ناظران و تحلیلگران می‌گویند، نشانه‌های دیگری وجود دارد که حاکی از مشکوک بودن اهداف چنین اقدام ناکامی است.
 «محمد الحمد»، تهیه‌کننده و مجری شبکه ماهواره‌ای «آفاق» در رشته توئیتی نوشت:
 ۱. هربار که چنین اتفاقی در منطقه سبز بغداد می‌افتد، سفارت آمریکا سامانه 
دفاع موشکی (سیرام) را در کنار آژیر خطر به‌کار می‌اندازد اما این‌بار فقط آژیر آن هم بعد از انفجار شنیده شد.
 ۲. اولین رسانه‌ای که این حادثه را با خبرسازی نشر داد، شبکه سعودی «الحدث» بود و تلاش کرد این اتفاق را به اظهارات شیخ قیس الخزعلی در مخالفت با دولت الکاظمی ربط دهد.
 ۳. شبکه «العربیه» پیش از هر رسانه دیگری تلاش کرد، عراق را به آشوب و فتنه بکشاند؛ بنابراین باید دید چه کسی سود می‌برد و بعد متوجه خواهید شد که این یک فیلم بلکه نمایشی کم‌هزینه بود.
 ۴. آنچه در منطقه سبز رخ داد، یک نمایش با کارگردان معروف و دلیل واضح بود اما دوست کارگردان من! پهپاد به منطقه سبز وارد می‌شود؛ اولین رسانه انعکاس‌دهنده آن الحدث سعودی است، آژیر سفارت آمریکا (بعد از حمله) به صدا درمی‌آید... نه! توصیه می‌کنم با «بالیوود» قرارداد ببندید!
 

captcha
شماره‌های پیشین