sobhe-no.ir
1292
سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۴۰۰
13
«صبح نو» نمایش «افسانه ببر» به کارگردانی «صدرالدین زاهد» را معرفی می‌کند

استفاده از تخیل مخاطب

سمانه استاد / نمایش «افسانه ببر» یکی از ارزشمندترین نمایش‌هایی است که در این روزها در سالن چهارسوی تئاتر شهر روی صحنه است. در این نمایش «صدرالدین زاهد» متنی از «داریو فو» به نام «افسانه ببر» را ترجمه کرده و خود در مقام کارگردان و بازیگر آن را به روی صحنه برده است. نکته جالب این است که او یکی از چند هنرمندی است که تالار چهارسوی مجموعه تئاترشهر را در سال ۱۳۵۴ افتتاح کرد و حالا پس از سال‌ها دوری از تئاتر ایران به این مجموعه بازگشته است.

خبر

صبح نو

خبر

شهید مدافع حرمی که 
کتاب زندگی خودش را نوشت
چاپ چهارم کتاب «راز پلاک سوخته» روایت زندگی شهید مدافع حرم مهدی طهماسبی همزمان با ایام سالروز تولد این شهید عزیز ازسوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شد. به گزارش فارس، «راز پلاک سوخته» براساس دست‌نوشته‌های شهید در قالب داستان و در ۱۲فصل نوشته شده است. راوی کتاب، خود شهید است و ماجرای سفری که شهید به سوریه داشته و تمام اتفاقات این سفر را در دفترچه‌ای ثبت کرده که به‌‌صورت روایت داستانی ‌به رشته تحریر درآمده است. قالب داستان براساس یک روایت که در تفسیر برخی بزرگان دین از قبیل مرحوم فلسفی آمده تدوین شده است؛ به گونه‌ای که در لحظات آخر زندگی یک مومن، تمام زندگی وی از جلوی چشمش مثل یک فیلم رد می‌شود. شهیدطهماسبی داور فوتبال و دارای مدرک درجه یک داوری از فدراسیون فوتبال کشور بود؛ علاوه‌بر آن، ذاکر اهل‌بیت(ع) و شاعری گمنام و بااخلاص نیز بود. عمده شعرهای حماسی را که او می‌سرود، دانشجویان در مراسم تحلیف دانشجویان دانشگاه امام‌حسین(ع) و در حضور رهبر معظم انقلاب در مراسم رژه قرائت می‌کردند. شهید طهماسبی در رشته کارگردانی و بازیگری هم صاحب مدرک با درجه عالی بود. او مربی تخریب و خادم افتخاری مسجد مقدس جمکران معروف به «مربی ادب» بود. فصل اول داستان همان ساعات آخر زندگی این شهید است که در ۱۱بخش شهید زندگی و حوادث سفر اول خود را به سوریه بازگو می‌کند و در بخش۱۲ (فصل آخر) برمی‌گردد به همان ساعات پایانی و لحظه شهادت. چاپ چهارم «راز پلاک سوخته» در ۲۵۳صفحه و به کوشش علی ابراهیمی‌گتابی به رشته تحریر درآمده و ازسوی انتشارات شهید کاظمی همزمان با ایام سالروز تولد این شهید عزیز روانه بازار نشرشده است. علاقه‌مندان برای تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت nashreshahidkazemi.ir یا من و کتاب (manvaketab.ir) و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب را با تخفیف ویژه دریافت کنند.
 
روایتی تاریخی
 از نگاه انسان به غذا
مستند «انسان گرسنه» در جدیدترین قسمت از برنامه «به اضافه مستند» به نمایش درمی‌آید. به گزارش روابط‌عمومی شبکه مستند، چهل‌ودومین قسمت از برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «انسان گرسنه» به کارگردانی کمیل سوهانی روی آنتن شبکه مستند می‌رود. مستند «انسان گرسنه» روایتگر تاریخ فرهنگی و اجتماعی «غذا»ست و تلاش می‌کند نگاه انسان به غذا در طول تاریخ و تغییرات آن از گذشته‌های دور تا سال‌های اخیر را به تصویر بکشد.
نسبت غذا با محیط‌زیست یکی از بخش‌های اصلی در این مستند است. نام این فیلم یعنی «انسان گرسنه» پاسخی به این پرسش است که «چرا انسان هنوز گرسنه است، با اینکه بیش از هر زمان دیگری در تاریخ، حیوانات را برای رفع گرسنگی خود می‌کشد و بیش از هر زمان دیگری از منابع زمین برای تولید مواد غذایی استفاده می‌کند؟». در این قسمت و پس از پخش مستند، میز کارشناسی برنامه با حضور محمدحسین عمادی، عضو هیات‌علمی دانشگاه و کمیل سوهانی برگزار شده و تاریخ فرهنگی اجتماعی «غذا» مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. این قسمت از برنامه، امروز سه‌شنبه 18آبان ساعت۲۰:۳۰ از شبکه مستند پخش می‌شود و بازپخش آن روزهای چهارشنبه 19آبان ساعت ۸:۳۰ و جمعه 21آبان ساعت۱۵ است. «به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده‌نشده داخلی و خارجی در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای امین قدمی، کارگردانی محسن کریمیان و تهیه‌کنندگی یاسر فریادرس با آیتم‌های مختلف سه‌شنبه‌های هر هفته ساعت۲۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

captcha
شماره‌های پیشین