sobhe-no.ir
1292
سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۴۰۰
1
قالیباف در نشست مشترک با هیات امنای قرارگاه فرهنگی شهید سلیمانی:

عقل و عدل، دو عنصر موثر در تصمیم‌گیری‌های شهید سلیمانی بود

الگوی رفتاری بایدن و ترامپ «فضای كمیك» برای جامعه و ساختار سیاسی آمریكا ایجاد کرده است

دولت ضعیف بایدن

دکتر ابراهيم متقی استاد دانشگاه تهران / درباره ساخت و الگوي رفتار آمريكاي قرن21، رويكردهاي مختلفي ارائه شده است. هريك از نظريه‌پردازان تلاش دارند تا شكل و تصوير خاصي از ساختار قدرت و آينده سياسي آمريكا را ارائه دهند. اگرچه موضوعاتي همانند قدرت ملي نقش موثري در تعيين جايگاه آمريكا در سياست جهاني دارد اما نخبگان سياسي صرفا به‌عنوان يكي از اجزاي اصلي قدرت تلقي مي‌شوند. در نظام اجتماعي و ساختار صنعتي آمريكا نشانه‌هايي از توليد قدرت دائمي وجود دارد، در‌حالي‌كه معادله حكمراني سياسي و تصميم‌گيري راهبردي آمريكا در بسياري از موارد و حوزه‌هاي جغرافيايي با چالش‌هاي دائمي همراه شده است.ايالات‌متحده در سال‌هاي بعد از جنگ سرد، چالش امنيتي و راهبردي خود در نظام بين‌الملل را از دست داد. نظريه‌پردازان محافظه‌كار آمريكا به اين موضوع اشاره دارند كه قدرت‌هاي بزرگ در سياست جهاني نيازمند تهديد هستند. اگر كشوري تهديدات فراروي خود را از دست بدهد، در آن شرايط قادر به ايجاد انسجام ملي در داخل كشور نخواهد بود. هانتينگتون به اين موضوع اشاره دارد كه ايالات‌متحده در سال‌هاي بعد از جنگ سرد به‌گونه تدريجي مشروعيت ساختاري خود را از دست داده و زمينه براي ظهور هويت‌هاي چالشي در داخل ايالات‌متحده به وجود آمده است.

احتمال اجرای متمم 25 قانون اساسی برای رییس‌جمهور آمریکا که به زوال عقل متهم است

پیرمرد های پرحاشیه کاخ سفید

بعد از اقدامات خلاف عرف و دیوانه‌وار دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا که منجر به یک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری او شد، حالا گاف های متعدد مشکلات جسمی روانی «جوبایدن» کاخ سفید را متزلزل کرده است. رؤسای جمهوری که موجب حقارت، افول این کشور ابرقدرت شده‌اند. با ترامپ ابهت آمریکا شکسته شد و حالا بایدن آن ابهت شکسته‌شده را فروریخت.

ستاره پورتو در آستانه دو بازی حساس تیم ملی خط خورد

حق با اسکوچیچ است؟

«بازیکنان ایران در توانایی تاکتیکی ضعیف هستند» این جمله سوژه اصلی حاشیه‌ها و بحران اخیر فوتبال ملی ایران در هفته‌های گذشته بوده که حالا و در حساس‌ترین مقطع، آماده‌ترین بازیکن فعلی تیم ملی را از فهرست اسکوچیچ خارج کرده است. دراگان اسکوچیچ در گفت‌وگو با یک سایت کروات این جمله جنجالی را بر زبان آورد. هرچند این اظهارات مقدمه و موخره‌ای دارد که نشان می‌دهد در قالب یک بحث کاملا فنی و تخصصی مطرح شده، از سویی چلنگر مترجم سنتی کروات‌ها در ایران که حدود 30سال وظیفه ترجمه اظهارات مربیان قبلی تیم‌ملی، پرسپولیس و باشگاه‌های دیگر را برعهده داشته اساسا معتقد است این ترجمه نادرست تحلیل صحیحی از اظهارات تیم‌ملی در خصوص بازیکنان ایرانی به همراه نداشته و طبیعتا باعث یک سوءتفاهم بزرگ شده است!

سرمقاله

تعامل به نفع مخاطب

خطیب زاده: آمریکا باید بپذیرد که به عنوان مقصر وضعیت فعلی به برجام باز گردد

سه شرط تهران برای احیای برجام

جواد بخشی / مذاکرات هسته‌ای با تعیین زمان آغازبه‌کار آن در وین وارد فاز عملیاتی شده است؛ مذاکراتی که در هفته‌های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته و تحلیل‌ها و تفسیرهای گوناگونی را حول محورها و سیاست‌های کشورهای دخیل شکل داده بود. اگرچه ایران همواره لغو کامل تحریم‌ها را پیش‌زمینه احیای برجام و بازگشت به تعهدات خود اعلام کرده است اما طرف‌های مقابل ایران دیگر از سازوکارها و اتحاد گذشته بهره‌مند نیستند.

امیر موسوی، معاون عملیات ارتش و سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

گنبد آهنینی برای پهپادهای ایرانی وجود ندارد

در شرایطی که دیپلماسی ایران تا هفته‌های آتی به‌طور رسمی وارد روند مذاکرات برای رفع تحریم‌های ظالمانه خواهد شد، نمایش اقتدار نظامی در ابعاد گسترده می‌تواند به‌عنوان عامل بازدارنده برای کشورمان محسوب شود و دست تیم دیپلماتیک برای مذاکره را باز بگذارد. برگزاری ازسوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که امروز به پایان خواهد رسید، در همین راستا تفسیر می‌شود.مرحله اصلی و فاز عملیاتی رزمایش ذوالفقار۱۴۰۰ روز یکشنبه ۱۶آبان آغاز شد و امروز(سه‌شنبه) با اجرای سریال‌ها و سناریوهای نظامی مختلف در منطقه عملیاتی با وسعتی بیش از یک‌میلیون مترمربع به پایان خواهد رسید. رزمایش‌ها از اهمیت بسیار بالایی در ارتقای توان نیروهای نظامی برخوردار هستند و یک اقدام تاکتیکی- عملیاتی است که برای حفظ و ارتقای آمادگی رزمی و جلوگیری از غافلگیری راهبردی اجرا می‌شود.

گزارش «صبح‌نو» از نشست خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی

نسبت به آثار ایرانی غیرت داریم

احمدرضا حجارزاده / صبح روز گذشته، دوشنبه 17آبان‌ماه، نشست خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی با ارائه برنامه‌های این دوره «هفته کتاب» و آیین رونمایی از پوستر این رویداد، با حضور علی رمضانی (مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران) و علیرضا اسماعیلی (مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد)، برگزار شد و مدیرعامل خانه کتاب از تغییرات طرح‌های فصلی کتاب و جشنواره «کتاب و رسانه» سخن گفت. در این رویداد فرهنگی و خبری،که علی رمضانی (دبیر بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی) و جمعی از اصحاب رسانه در آن حضور داشتند و در سالن عاشوری خانه کتاب و ادبیات ایران انجام گرفت، شعار هفته کتاب امسال را «جای خالی را با کتاب خوب پر کنید» عنوان و تاکید شد که این جای خالی در دو سال کرونا بیش از پیش حس شده است؛ بنابراین می‌توان جای خالی سفر، دانشگاه،‌ مهمانی و مدرسه و هرچه تمنایش را داریم و در دسترس ما نیست، با کتاب خوب پر کرد. باوجوداین، هفته کتاب از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور است که هرساله برگزار و از آن به شکل گسترده‌ای در سراسر کشور استقبال می‌شود و خوشبختانه از سال72 که نخستین دوره آن برگزار شد، تا امروز تاثیر ویژه‌ای بر فضای مطالعه اهل کتاب داشته است.گزارش «صبح‌نو» را از برگزاری این نشست خبری بخوانید.

شماره‌های پیشین