sobhe-no.ir
1291
دوشنبه، ۱۷ آبان ۱۴۰۰
1
نمایندگان کلیات «طرح مدیریت تعارض منافع» را به تصویب رساندند

تصویب طرح ضد فساد مجلس

طرح مدیریت تعارض منافع یکی از دستورکارهای مهم و چالش‌برانگیز روز گذشته بهارستان‌نشینان بود که نمایندگان بعد از بحث و بررسی با کلیات آن موافقت کردند؛ تصمیمی که بر عزم جدی مجلس یازدهم شورای اسلامی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی صحه گذاشت. این طرح به اعتقاد نمایندگان مهم‌ترین اقدام هر کشور برای مبارزه با فساد است که با تصویب و اجرای آن، امکان فساد در نظام سیاسی و اداری به حداقل خواهد رسید.نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته (یکشنبه ۱۶آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با ۱۵۳رأی موافق، ۶۴رأی مخالف و ۱۰رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶نماینده حاضر در مجلس با کلیات طرح مدیریت تعارض منافع موافقت کردند. طبق پیشنهاد کمیسیون اجتماعی و جمعی از نمایندگان مجلس و تایید هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی، این طرح دو شوری شد و جزئیات آن در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و نمایندگان می‌توانند پیشنهادات خود را درمورد جزئیات این طرح ارائه دهند.

فتنه جدید عراق با سوءقصد نافرجام الکاظمی و متهم‌سازی مقاومت کلید خورد

ترور نافرجام در نیمه شب

روح‌الله فرقانی / «مصطفی الکاظمی» چند وقتی است به‌دنبال این است تا به‌عنوان قهرمان ملی یا نجات‌دهنده کشورش معرفی شود تا مگر دوباره در پست نخست‌وزیر ابقا شود. ازاین‌رو است که می‌توان گفت؛ ترور نافرجامش چندمنظوره است. پایان دادن به اعتراضات مردمی برای نتایج مهندسی‌شده انتخابات و متهم کردن معترضان. موضوعی که جعفر قنادباشی، دیپلمات سابق کشورمان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: او همچنین این موضوع را دستاویز می‌سازد برای پهپادهایی که می‌روند داعش آمریکایی را نابود کنند تا مگر به این بهانه تسلیحات پهپادی را از دست مقاومت بگیرند؛ البته نباید فراموش کرد که سناریوهای نخ‌نمای الکاظمی برای ماندن آمریکا در عراق و ابقای دوباره در قدرت است.

45 روز بعد از آغاز سال تحصیلی با وجود کمبود 200هزار نفری معلمان انجام شد

صدور مجوز استخدام 50 هزار معلم

سال تحصیلی برای دومین سال متوالی با مشکل کرونا مواجه است که نتیجه آن آنلاین بودن کلاس‌ها و آشفتگی در آموزش و کاهش سطح تحصیلی بچه‌ها بوده است اما اگر کلاس‌های از ابتدای مهر به‌صورت حضوری برگزار می‌شد حتما مشکل مزمن آموزش‌وپرورش با وضوح بیشتری خود را نشان می‌داد. کمبود معلم درد بزرگی برای ساختار آموزش‌وپرورش کشور است که نتیجه آن شلوغ‌تر شدن کلاس‌ها یا بی‌معلم ماندن دانش‌آموزان در کلاس‌های درس است؛ اتفاقی که از ابتدای مهرماه بارها ازسوی خوانندگان به «صبح‌نو» تذکر داده شده و گزارش‌هایی دراین‌باره منتشر شده است. حالا خبر رسیده که قرار است 50هزار معلم جدید استخدام شوند.

«صبح‌نو» از مجادله سازمان سینمایی و ساترا برای مالکیت بر شبکه نمایش خانگی گزارش می‌دهد

مچ‌اندازی سازمان سینمایی و ساترا

چند هفته‌ای از معرفی رسمی محمد خزاعی به‌عنوان رییس سازمان سینمایی دولت جدید می‌گذرد. خزاعی سال‌هاست که هم مدیریت در این عرصه را تجربه کرده و هم تولید را. او دبیر جشنواره‌های فجر و مقاومت بوده و چند فیلم را در مقام تهیه‌کننده تولید کرده است. پس او لااقل به نسبت بسیاری از مدیران پیشین سینمای ایران از جمله آدم‌هایی به حساب می‌آید که با میزش غریبه نیست، اما آیا این‌هایی که گفتیم چک سفیدامضایی برای موفقیت خزاعی است؟ ریاست بر سازمان سینمایی کشور از آن دسته مسوولیت‌هایی است که اگر متولی‌اش بخواهد به دور از مدیریت ویترینی بر این مجموعه، فعالیتی ششدانگ و جدی داشته باشد، مسیری بسیار سخت و پرحادثه خواهد داشت. سینما از آن حوزه‌هایی است که تقریبا از هر قشر و سلیقه‌ای و با هرسطح دانشی مدعی اظهارنظر تخصصی در آن هستند. از سوی دیگر، به‌دلیل اهمیت این هنر و همینطور تنوع سلیقه‌ای که در آن وجود دارد، رییس سازمان سینمایی در یک وضعیت بسیار دشوار و حساس قرار دارد؛ هم باید بدنه سینما را راضی کند و هم قشر مقابل را، هم باید به رشد کمی و کیفی سینما بیندیشد و هم مراجع فکری بیرون سینما را راضی نگه دارد. درواقع ورژنی کوچک از وضعیت رسانه ملی است.

گزارش «صبح‌نو» درباره نگرانی از بازگشایی مدارس و افزایش همزمان شهرهای قرمز را بخوانید

فراخوان کرونا به گود مبارزه

گروهی از مدارس کشور از شنبه هفته جاری بازگشایی شده‌اند و دانش‌آموزان بعد از حدود دو سال می‌توانند همانند سابق قدم در حیاط مدارس بگذارند اما از سوی دیگر، تعداد شهرهای قرمز کرونایی هم افزایش یافته و علائم نگران‌کننده دیگری هم درباره رشد شهرهای قرمز در استان‌های مختلف مشاهده شده است. این تناقض موجب می‌شود تا نگرانی‌ها از بابت بازگشایی مدارس، لغو دورکاری کارمندان و نیز عادی‌انگاری ازسوی مردم خطرناک باشد. این در شرایطی است که سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی چون استفاده از ماسک به 49درصد رسیده است.

سرمقاله

چرا برخی واکسن کرونا نمی‌زنند؟

شماره‌های پیشین