sobhe-no.ir
1290
یکشنبه، ۱۶ آبان ۱۴۰۰
2
دریادار سیاری: ‌‌

مرحله اصلی رزمایش ذوالفقار۱۴۰۰ برگزار می‌شود

روز گذشته بیشترین رشد شاخص بورس در سال ۱۴۰۰ رقم خورد

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه

روز گذشته بازار سرمایه با رشد بیش از ۴۲هزار واحدی شاخص کل با رشد ۳ / ۱۸صدم درصدی شاخص هم‌وزن همراه شد. بیش از ۶۵درصد نماد‌های بورس رشد بیش از سه‌درصدی داشتند و تا انتهای بازار ۲۵۸نماد در صف خرید و تنها ۳۳نماد در صف فروش باقی ماندند؛ به‌طوری‌که بازار سهام بیشترین رشد شاخص را در سال1400 تجربه کرد.

گزارش

طرح شفافیت در دستورکار این هفته مجلس

صبح نو

روز گذشته بیشترین رشد شاخص بورس در سال ۱۴۰۰ رقم خورد

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه

روز گذشته بازار سرمایه با رشد بیش از ۴۲هزار واحدی شاخص کل با رشد ۳ / ۱۸صدم درصدی شاخص هم‌وزن همراه شد. بیش از ۶۵درصد نماد‌های بورس رشد بیش از سه‌درصدی داشتند و تا انتهای بازار ۲۵۸نماد در صف خرید و تنها ۳۳نماد در صف فروش باقی ماندند؛ به‌طوری‌که بازار سهام بیشترین رشد شاخص را در سال1400 تجربه کرد.

بورس درحالی روز گذشته معاملات خود را آغاز کرد که نماد‌های خودرویی با اقبال کم‌سابقه‌ای مواجه شد؛ به‌نحوی‌که به‌عنوان‌مثال نماد خودرو صف بیش از ۷۰۰میلیونی را هم تجربه کرد. در صعود چشمگیر بورس حقیقی‌ها حدود ۴۲۰میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند و بیش از ۵۰۰میلیارد تومان سرمایه از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شد. بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه «محصولات شیمیایی»، «فرآورده‌های نفتی» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» رقم خورد. همچنین ارزش کل معاملات بازار بیش از هشت‌هزار میلیارد تومان بود که از این مبلغ حدود ۵۷۰۰میلیارد تومان آن مربوط به معاملات خرد سهام بود که میزان رشد این معاملات را نشان می‌دهد. روز گذشته همچنین با بازگشایی نماد شستا این نماد و نماد‌های شپنا و نوری بیشترین ورود پول حقیقی و نماد‌های فجهان، کحافظح و تپکو بیشترین خروج حقیقی را داشتند. افزایش قدرت خریداران باعث شد نمادی مانند دارا یکم در ساعاتی از بازار تا سقف قیمتی و رشد ۱۰درصدی هم پیش برود و به صف خرید برسد.
 
شوک مثبت به بورس
 بعد از افت شدیدی که بازار سرمایه در ماه اخیر تجربه کرد، رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت از اعضای کابینه خواست که تدبیری برای بازگشت آرامش به این بازار بیندیشند. او با تاکید بر اینکه ادامه نوسانات بورس در زندگی مردم تاثیر می‌گذارد از سخنگوی اقتصادی دولت آقای خاندوزی خواست در این زمینه با مردم و سهامداران سخن بگوید تا منطق بازار بورس و چشم‌انداز آینده بهتر تبیین شود. به همین منظور، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در جلسه با مدیران ارشد شرکت‌های بورسی از تصمیمات جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از بورس خبر داد؛ جلسه‌ای که اعتماد ازدست‌رفته، به این بازار را بازگرداند و بعد از برگزاری نشست حقوقی‌ها با وزیر اقتصاد و ورود ۲۳۰میلیارد تومان پول ازسوی این بخش از بازار، سبزپوش شد. بااین‌حال اظهارات وزیر اقتصاد نشان می‌دهد که اصلاح قیمت‌گذاری‌ها در بورس هدف اصلی وزارت اقتصاد و سه دستگاه دولتی دیگر برای برون‌رفت بازار سرمایه از وضعیت منفی فعلی است.خاندوزی درمورد گمانه‌زنی‌ها درباره جبران کسری بودجه از طریق بورس اعلام کرد، از این به بعد دولت بیشتر به‌دنبال جبران کسری بودجه از راه مولدسازی دارایی و فروش اموال مازاد است. وزیر اقتصاد با اشاره به حذف قیمت‌گذاری‌های مضر و دستوری در صنایع بورسی اعلام کرد که به‌زودی خبر تغییر نظام قیمت‌گذاری خودرو ازسوی وزارت صمت منتشر خواهد شد. خاندوزی همچنین از برنامه وزارت اقتصاد برای پیش‌بینی‌پذیر کردن نرخ‌های کلیدی اقتصاد و بورس خبر داد و اعلام کرد که این وزارتخانه به‌دنبال زدودن نااطمینانی از بازار است. از سوی دیگر، رییس سازمان بورس افزایش شفافیت در اطلاعات و صورت‌های مالی را از نخستین برنامه‌ای برشمرد که برای ثبات بازار سرمایه در دست اقدام دارد. رییس سازمان بورس همچنین دومین اقدام این سازمان برای بهبود ثبات بازار را حضور قوی‌تر صندوق‌های بازارگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای خرید سهام دانست. وی از اشتیاق شرکت‌های بزرگ برای خرید سهام در شرایط کنونی خبر داد و افزود: از ابتدای سال تاکنون ۲۵هزار میلیارد تومان تنها ازسوی صندوق‌های بازارگردانی، توسعه بازار و سرمایه‌گذاری سهام از بازار سرمایه خریداری شده است.
خبرهایی که شوکی مثبتی را به بورس وارد و رنگ بورس را سبزپوش کرد به‌طوری‌که روز گذشته بیشترین رشد شاخص بورس در سال۱۴۰۰ رقم خورد. با رشدی که امروز در بازار سرمایه با آن روبه‌رو بودیم، حدود چهار روز پیاپی است که بازار روند روبه‌رشد و مثبت را تجربه می‌کند و این رکورد خوبی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود چراکه پیش از این از عدم اطمینان معامله‌گران به بازار سرمایه کم شده و معامله‌گران با امیدواری بهتری به خریدوفروش در این بازار اقدام می‌کنند. در این چند روز، بازار بعد از مدت‌ها با حجم خوب و رشد قابل‌توجهی همراه بوده و کارشناسان بر این باور هستند که با این روند روبه‌رشد، زیان‌ها در این بازار جبران شود.
 
مجلس پیگیر استقلال سازمان بورس
 امروز حال بازار سرمایه با حضور 58میلیون ایرانی معادل 70درصد جمعیت به یک بازار بزرگی تبدیل شدهاست و دولت باید قوانین مرتبط با بازار را متناسب حضور گسترده مردم تغییر دهد و این بازار زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری مردم و تزریق پول به اقتصاد کشور است. همچنین دولت می‌تواند برای تامین مالی شرکت‌های خود از این بازار استفاده کند. کارشناسان عقیده دارند برای جلوگیری از رشد حبابی بورس و به‌دنبال آن ریزش‌های بی‌دلیل که موجب بی‌اعتمادی به بازار سهام می‌شود، نیازمند بورس مستقل هستیم. از سوی دیگر، اصلاح ساختار نظارتی یکی از الزامات اساسی در بازار سرمایه است که سازمان بورس به‌عنوان رکن اصلی نظارت بر بازار سرمایه باید حداقل ساختار نظارتی خودش را اصلاح کند. در همین زمینه، محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس با اشاره به اینکه ما در مجلس و بورس به‌دنبال اصلاح ساختار سازمان و ساختار نظارتی آن هستیم به رادیو گفت‌وگو گفت:  وابستگی همیشگی سازمان بورس به یک مجموعه و وزارتخانه درست نیست لذا ما به‌دنبال ارتقا و استقلال‌بخشی به این سازمان هستیم تا حکم رییس سازمان را از رییس‌جمهور بگیریم. علیزاده تاکید کرد: ما به‌دنبال استقلال سازمان بورس هستیم که امیدواریم این موضوع را در مجلس به تصویب برسانیم.
 

captcha
شماره‌های پیشین