sobhe-no.ir
1290
یکشنبه، ۱۶ آبان ۱۴۰۰
1
معترضان در لندن آدمک نخست‌وزیر بریتانیا را به آتش کشیدند

بسوز ! بوریس

گزارش «صبح‌نو» از آغاز تحولات مثبت در گردشگری با ورود نخستین گروه از گردشگران روس به کشور را بخوانید

از کرملین تا میدان آزادی

روسیه کشوری با تاریخچه‌ای عجیب و هیجان‌انگیز است که نمود آن در خیابان‌ها، ایستگاه‌های مترو و میدان‌هایش به‌وضوح دیده می‌شود؛ یکی از قدرت‌های جهان و از رقیبان بزرگ آمریکا در حوزه نظامی و سیاسی اما شریک و دوست ایران در این برهه تاریخ. همین دوستی و شراکت سبب شد تا از اواخر سال‌94 پیشنهاد برقراری مقررات لغو روادید ازسوی وزارت امور خارجه و سفارت کشورمان در مسکو با توجه به تجربه لغو روادید روسیه با چین مطرح و در نهایت موافقت‌نامه آن در فروردین‌98 به امضای دو کشور برسد و حالا خبرهای خوبی از سرعت گرفتن چرخ گردشگری به گوش می‌رسد.

کاریکاتوریست پیشکسوت ایران درگذشت

خداحافظ آقای درم‌بخش

احمدرضا حجارزاده / کرونا از زمان شیوع و ورود به کشور ما، بسیاری از هنرمندان معتبر و پیشکسوت ما را به کام مرگ و نیستی کشانده است. دیروز نوبت به آقای «کامبیز درم‌بخش» رسید؛ از هنرمندان مطرح و خوش‌نام عرصه کاریکاتور و طراحی ایران. درم‌بخش که از چندی پیش به بیماری کرونا مبتلا شده بود، از روز جمعه 14آبان‌ماه برای مراقبت‌های ویژه زیر دستگاه ونتیلاتور رفت اما تلاش پزشکان برای بهبود او و بازگشت به زندگی نتیجه نداد تا این هنرمند برجسته هنرهای تجسمی، روز گذشته، شنبه 15آبان‌ماه در 79سالگی در بیمارستان آتیه تهران چشم از جهان فروببندد. این در حالی‌ است که برادر او، کیومرث درم‌بخش (نویسنده،کارگردان، عکاس) نیز در تاریخ 12فروردین‌ماه امسال براثر کرونا از دنیا رفته بود. به این بهانه نگاهی داشته‌ایم به زندگی و برخی آثار او.

اعتراضات به نتایج انتخابات عراق، چند کشته و مجروح برجای گذاشت

نا آرامی در بغداد

وقوع درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی عراق و نیروهای امنیتی این کشور در منطقه سبز بغداد موجب ملتهب شدن اوضاع این منطقه شده است. اعتراضاتی که چهار کشته و صدها مجروح به همراه داشت. اعتراض به نتایج انتخابات اخیر عراق اگرچه حق طبیعی مردم و جریان های سیاسی در این کشور است، اما موج سواری آمریکایی ها بر اعتراضات به منظور دنبال کردن اهداف خود که همانا ماندن در این کشور و چپاول ثروت های آن است طبیعتا به سود هیچ یک از مردم عراق نخواهد بود. اگرچه برخی دلایل معترضان به نتایج انتخابات عراق منطقی و بحق به نظر می رسد اما تلاش آمریکا برای ایجاد تفرقه و ماندن در این کشور بر کسی پوشیده نیست. آمریکایی‌ها برای دستیابی به اهداف خود که مهم‌ترین آن تلاش برای ماندن در خاک این کشور برای چپاول ثروت‌های آن است بر موج اعتراضات سوار شده و با ایجاد تفرقه تلاش می کنند ضمن ایجاد آشوب و هرج و مرج در عراق شکست خود در این انتخابات را جبران کنند. بنابراین به نظر می رسد حفظ وحدت و اتحاد میان گروه ها و جریان های سیاسی مهم‌ترین راهکار برای مقابله با نفوذ آمریکا و مقابله با طرح اشغالگری آمریکا در عراق باشد، طرح شومی که دورنمای آن چیزی جز سرنوشتی مشابه افغانستان برای عراق در بر نخواهد داشت.

روز گذشته بیشترین رشد شاخص بورس در سال ۱۴۰۰ رقم خورد

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه

روز گذشته بازار سرمایه با رشد بیش از ۴۲هزار واحدی شاخص کل با رشد ۳ / ۱۸صدم درصدی شاخص هم‌وزن همراه شد. بیش از ۶۵درصد نماد‌های بورس رشد بیش از سه‌درصدی داشتند و تا انتهای بازار ۲۵۸نماد در صف خرید و تنها ۳۳نماد در صف فروش باقی ماندند؛ به‌طوری‌که بازار سهام بیشترین رشد شاخص را در سال1400 تجربه کرد.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مسعود آذرباد، نویسنده کتاب «مست جنگ»

آنگاه که تاریخ تغییر می‌کند

سمانه استاد / تاریخ قرار نیست همیشه ثابت بماند. می‌شود تاریخ را دگرگون کرد و حرف‌های جدیدی زد. می‌توان خیال و تاریخ را به هم گره زد و چیز جدیدی آفرید. جدیدترین کتاب انتشارات کتابستان معرفت، از همین جنس است. «مست جنگ» دست روی بخشی از تاریخ گذاشته که با تمام دردهای جانکاهی که برای ما داشته، کمتر به آن پرداخته شده است؛ ایغار مغول. آن‌ها که آمدند، کندند، کشتند، سوختند و بردند! حال اگر قرار باشد ایرانیان مسلمان، در برابر آن‌ها مقاومت کنند، جهان چگونه خواهد شد؟ «مست جنگ» ظاهری تاریخی دارد و بنیانی علمی‌، تخیلی. داستانی که از هرات شروع می‌شود و تا نشابور، گرگانج، بلخ و طوس ادامه می‌یابد. از پیچ‌وخم کاخ سلطنتی سلطان خوارزمی می‌گذرد و تا یورت‌های مغولی می‌رود. «مسعود آذرباد» نویسنده کتاب «مست جنگ» سی سال دارد و دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد حکمت و هنر دینی است. او از سال83 به‌صورت جدی وارد فضای هنری شده و با بازیگری در یک پانتومیم کار حرفه‌ای‌اش را شروع کرده است. سال87 نوشتن را آغاز کرده و در سال88 اولین فیلم کوتاهش را ساخته است. در همان سال اولین جایزه داستانی‌اش را نیز دریافت کرد. سال89 نخستین حضورش در جشنواره سینمای را تجربه کرده و تا کنون بیش از 30اثر داستانی، مستند و سینمایی را تدوین کرده است. او بین سالهای 89 تا 96 تدوین فیلم انجام داده و از سال 97 مشغول ویرایش داستان است. این هنرمند که این روزها سرویراستار نشر کتابستان معرفت است، چند سالی است که به‌سوی دغدغه اصلی خود یعنی نوشتن بازگشته است. به بهانه چاپ کتاب «مست جنگ» با این نویسنده جوان گفت‌وگو کرده‌ایم و او از تاریخ دگرگون و چرایی انتخاب بازه حمله مغول به ایران به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

سرمقاله

تناقض رادیکال ها

شماره‌های پیشین