sobhe-no.ir
1289
شنبه، ۱۵ آبان ۱۴۰۰
5
ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد از ۲۱۰ کیلو عبور کرد

بازگشت به وین با دست پر

«میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم اما در مقابل زیاده‌خواهی‌ها هم که دنبال تضییع منافع ملت ما هستند، ایستادگی می‌کنیم و به‌هیچ‌عنوان از خواسته بحق ملت ایران یعنی رفع تحریم‌های ظالمانه کوتاه نخواهیم آمد.» این آخرین موضع رییس‌جمهور کشورمان در آستانه آغاز ازسرگیری مذاکرات با اعضای ۱+۴ در وین است. «علی باقری‌کنی»، معاون سیاسی وزیر امورخارجه روز چهارشنبه پنجم آبان (۲۷اکتبر) پس از دیدار با انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در بروکسل اعلام کرد: گفت‌وگویی جدی و سازنده درمورد عناصر ضروری مذاکرات موفق داشته و توافق کردیم‌ پیش‌ از پایان ماه نوامبر (نهم آذر) مذاکرات را شروع کنیم. تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد. معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد که تضمین برای عدم تکرار بدعهدی و رفتارهای غیرقانونی طرف‌های مقابل خواسته غیرقابل‌چشم‌پوشی جمهوری اسلامی ایران است.

یادداشت

صدای پای ترامپ

حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

صدای پای ترامپ

حنیف غفاری

شکست دموکرات‌ها در انتخابات فرمانداری ویرجینیا، شوک بسیار سختی را به این حزب و جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور وارد ساخته است. ویرجینیا، در طول بیش از یک دهه اخیر ایالتی آبی(دموکرات) بوده و در انتخابات ریاست‌جمهوری سال2020 نیز بایدن به‌راحتی توانست آرای الکترال آن را 
به سود خود و حزب متبوعش به گردش درآورد. اما اکنون، درحالی‌که کمتر از یک‌سال از حضور بایدن در رأس معادلات قدرت در کاخ سفید سپری می‌شود، جمهوری‌خواهان پس از 12سال توانستند فرمانداری این ایالت را در انتخاباتی حساس از چنگ دموکرات‌ها درآورده و شکست سنگینی را به حزب حاکم بر
 کاخ سفید و کنگره تحمیل کنند. در این میان، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا، خود را پیروز اصلی این انتخابات می‌داند!
به نظر می‌رسد ترامپ و حزب جمهوری‌خواه، فرمول شکست دادن دموکرات‌ها را در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره (سال 2022) و انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال2024 را یاد گرفته‌اند! برخی جمهوری‌خواهان نگران این بودند که حزب دموکرات توانسته است ائتلاف سیاسی پایداری با مشارکت شهرنشینان، اقلیت‌های قومی و سفیدپوستان حومه‌نشین ایجاد کند. بااین‌حال نتایج انتخابات اخیر در ویرجینیا نشان داد که چنین ائتلافی محدود به انتخابات ریاست‌جمهوری2020 بوده و دائمی نیست! ترامپ و همراهانش توانستند در جریان انتخابات اخیر ویرجینیا، فرمول خودشان را برای پیروزی ارائه دهند. آن‌ها در قدم اول موفق شدند حمایت قاطع رأی‌دهندگان روستانشینی را که در دو انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته به دونالد ترامپ رأی داده بودند، حفظ کنند و در قدم دوم نیز بخشی از حامیان حومه‌نشین بایدن و دموکرات‌ها  را به‌طرف خود برگردانند. بیشتر کسانی که آرای خود را به سود جمهوری‌خواهان تغییر داده‌اند، کسانی هستند که از آن‌ها به‌عنوان رأی‌دهندگان مستقل یاد می‌کنند. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016میلادی، ترامپ توانست با کسب 60درصد آرای رأی‌دهندگان مستقل بر هیلاری کلینتون غلبه پیدا کند و راهی کاخ سفید شود.
اما در سال2020 میلادی، معادله تغییر کرد. حدود 55درصد از رأی‌دهندگان مستقل در آمریکا ترجیح دادند این‌بار آرای خود را به سود بایدن به گردش درآورند تا مانع از حضور دوباره ترامپ در کاخ سفید شوند. یکی از اصلی‌ترین رموز موفقیت بایدن در ایالاتی مانند آریزونا، پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین و جورجیا، حمایت همین رأی‌دهندگان مستقل بود. بااین‌حال، پس از سرکار آمدن بایدن، ترامپ و همراهانش از نقاط ضعف فراوان دموکرات‌ها بهره گرفته و بخش مهمی از رأی‌دهندگان مستقل را مجاب ساخته‌اند تا بار دیگر رویه حمایتی خود را به سود رقبای بایدن تغییر دهند. نقطه اوج این منازعه، در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال2022 یعنی سال آینده میلادی قابل مشاهده و رصد خواهد بود. درصورتی‌که دموکرات‌ها نتوانند بازی را به سود خود برگردانند و آنچه در انتخابات فرمانداری ویرجینیا رخ داد در ایالات دیگر و در انتخابات مجلس نمایندگان و سنا محقق شود، قطعا بایدن و همراهانش باید خود را برای ازدست‌دادن اکثریت کنگره و حتی شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری2024 آماده کنند.

captcha
شماره‌های پیشین