sobhe-no.ir
1288
چهارشنبه، ۱۲ آبان ۱۴۰۰
5
واکنش‌های واهی امارات و عربستان به تنش با «عروس خاورمیانه» همچنان ادامه دارد

نقشه آل‌سعود برای بی‌ثباتی بیروت

واکنش‌های واهی امارات و عربستان‌سعودی به ادامه تنش با «عروس خاورمیانه» همچنان ادامه دارد و امارات در تازه‌ترین اقدام در برابر بیروت، در نظر دارد تا سفارت خود در لبنان را به فروش برساند، توطئه‌هایی که چندان عجیب هم به نظر نمی‌رسد چراکه آل‌سعود و آل‌نهیان همواره به‌دنبال ایجاد بی‌ثباتی و ناآرامی در لبنان هستند؛ اقدامی که همواره با شکست روبه‌رو می‌شود. موضوعی که مورد تاکید «احمد دستمالچیان»، سفیر سابق ایران در بیروت است و به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: اخبار و بهانه‌های واهی آل‌سعود درباره لبنان برای منحرف کردن افکار عمومی از شکست‌های منطقه‌ای است و چیزی جز شکست عایدشان نمی‌شود.شنبه گذشته بود که در پی انتشار مصاحبه‌ای از «جورج قرداحی»، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در خصوص ضرورت توقف جنگ در یمن، عربستان‌سعودی در واکنش به این سخنان سفیر خود در بیروت را فراخوانده و از سفیر لبنان در عربستان نیز خواست این کشور را ترک کند. امارات، کویت و بحرین نیز در اقدامی مشابه سفرای خود از بیروت را فراخوانده و تاکید کردند که این اقدام آن‌ها به نشانه همبستگی با عربستان انجام شده است. سعودی‌ها که با وجود صرف هزینه‌های مالی گزاف از 6سال جنگ، کشتار غیرنظامیان و محاصره غیرانسانی این کشور نتیجه‌ای نگرفته و امنیت و اعتبار نظامی- سیاسی خود را در پی نتایج جنگ یمن ازدست‌رفته می‌بینند، نسبت‌به تسری این انتقادات به مواضع رسمی دولت‌های جهان عرب بسیار نگران هستند.

کودتای کشورهای عربی علیه دولت میقاتی

احمد ترجمان

صبح نو

کودتای کشورهای عربی علیه دولت میقاتی

احمد ترجمان

 با نزدیک‌تر شدن موعد انتخابات پارلمانی لبنان و ماه‌های پایانی دوره ریاست‌جمهوری میشل عون، لبنان در بحران‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده ازسوی غربی‌ها و هم‌پیمانان عرب آن‌ها فرومی‌رود. هنوز چیزی از حادثه کشتار میدان «طیونه» بیروت نگذشته که ماجرای بازتاب سخنان برحق «جورج قرداحی»، وزیر رسانه و تبلیغات لبنان، درباره بیهوده بودن جنگ در یمن، فضای سیاسی، امنیتی و اقتصادی لبنان را برآشفته کرده است. عربستان در اولین اقدام خود خواستار برکناری وی شد و پس‌ازآنکه شاهد حمایت‌های همه‌جانبه انسان‌های آزاده و شخصیت‌های مختلف جهان عرب از وی بود، سفیر لبنان را از کشورش اخراج و سفیر خود را نیز از لبنان فراخواند، سه کشور عربی دیگر حوزه خلیج‌فارس نیز اقدام‌های مشابهی را جهت افزایش تشنج در لبنان و به چالش کشاندن دولت میقاتی و ایجاد فضای ناامن در این کشور، انجام دادند. ازجمله کشور امارات نیز تمام کارکنان سفارتخانه خود را در لبنان بازگرداند و مانند عربستان روابط اقتصادی‌اش را نیز به حالت تعلیق درآورد و خواستار خروج هرچه سریع‌تر تمام اتباع خود از لبنان شد. تمام این سناریوها با هدف ناکام گذاشتن دولت کنونی میقاتی و پس‌ازآن ایجاد ناامنی سیاسی، اقتصادی و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره لبنان جهت وارد آوردن فشار به افکارعمومی این کشور برای حذف جایگاه نظامی و پس‌ازآن سیاسی و درنهایت مردمی جبهه مقاومت در لبنان و از سوی دیگر منحرف کردن افکارعمومی جهان عرب از اتفاقاتی که در منطقه رخ می‌دهد صورت گرفته است. با نگاه به برخی تحولات اخیر در لبنان می‌توان تا حدودی بر سناریوهای تحمیلی بر لبنان اشراف پیدا کرد. بلافاصله پس‌ازآنکه عربستان نتوانست از موضع قدرت، وزیر رسانه لبنان را برکنار کند، سفیر این کشور در لبنان با سمیر جعجع، رهبر حزب مسیحی قوات و عامل جنایت حادثه میدان «طیونه»، دیدار یک‌ساعت و نیمه داشت و پس‌ازاین دیدار، گوشی همراه خود را از دسترس خارج کرد. همزمان در حاشیه نشست سران گروه بیست در رم، ولید بخاری، وزیر خارجه عربستان با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دیدار و محور سخنان آن‌ها، تحولات اخیر در لبنان بود.
هدف تمام این اتفاقات و حوادث، کاهش میزان نفوذ ایران در منطقه و کاستن محبوبیت مردمی جبهه مقاومت به‌ویژه در لبنان بوده تا با اعمال فشارهای بی‌سابقه اقتصادی و ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در کشور، مردم دست از حمایت از مقاومت بردارند. از سوی دیگر، با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی در لبنان ترکیب سیاسی آن را که به سود ائتلاف مقاومت است بر هم بزنند و نیز با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست‌جمهوری میشل عون، دیگر اجازه ندهند، رییس‌جمهوری که حامی مقاومت است، روی کار آید. یکی از مهم‌ترین گزینه‌های ریاست‌جمهوری لبنان، درحال‌حاضر «سلیمان فرنجیه»، رهبر حزب مسیحی «المرده» است که از حمایت مقاومت برخوردار بوده و روابط بسیار نزدیک و خوبی نیز با سوریه دارد اما از تمام این موارد که بگذریم، مانور اخیر نظامی رژیم‌صهیونیستی و آموزش ساکنان این کشور اشغال‌شده، برای حضور طولانی‌مدت در پناهگاه‌ها و استفاده از انواع سلاح‌های مختلف در این مانور و به پرواز درآمدن پهپاد این رژیم، به همراه پهپاد آمریکایی (B.1) بر فراز کشورهای منطقه به‌ویژه حوزه خلیج‌فارس، نشانه‌ای از احتمال وقوع حوادث جدیدی به همراه دارد. وزیر خارجه عربستان در حاشیه نشست سران گروه بیست در دیدارش با وزیر خارجه آمریکا، نگرانی شدید خود را از قدرتمندتر شدن حزب‌الله در لبنان ابراز کرده و مدعی خواستار آزادی لبنان از زیر چتر سیطره حزب‌الله شده و اعلام کرد که مذاکرات این کشور با ایران نیز متوقف شده و درنهایت، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. همچنین تصریحات نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه گذشته مبنی  ابراز نگرانی شدید وی از فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان و  پس‌ازآن، پیشروی‌ها و موفقیت انصارالله در دفاع از کشورشان در مقابل تهاجم عربستان باعث شده تا برای ناکامی‌های پیاپی، سازشکاران عرب و غربی‌های هم‌پیمان رژیم‌صهیونیستی، برای فشار آوردن به بازوی قدرتمند ایران در منطقه یعنی جبهه مقاومت و حزب‌الله در لبنان، سناریوهایی تنظیم کنند و به‌نوعی بتوانند با این سناریوها، از فشاری که روزبه‌روز بر رژیم‌صهیونیستی ازسوی جبهه مقامت فلسطین و لبنان وارد آمده، بکاهند و اجازه ندهند، لبنان فضای امنی ازنظر نظامی، اقتصادی و پس‌ازآن سیاسی برای حزب‌الله و مقاومت باشد.

هدف تمام این اتفاقات و حوادث، کاهش میزان نفوذ ایران در منطقه و کاستن محبوبیت مردمی جبهه مقاومت به‌ویژه در لبنان بوده تا با اعمال فشارهای بی‌سابقه اقتصادی و ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در کشور، مردم دست از حمایت از مقاومت بردارند

captcha
شماره‌های پیشین