sobhe-no.ir
1288
چهارشنبه، ۱۲ آبان ۱۴۰۰
2
تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد دولت سابق در ارز 4200 تومانی تصویب شد

متخلفان ارزی زیر ذره‌بین مجلس

به واسطه عملکرد دولت روحانی در مدیریت کرونا از سوی مجلس صورت گرفت؛

ارسال پرونده به قوه قضاییه

در سه‌شنبه‌های نظارتی مجلس این هفته نیز عملکرد دولت گذشته در حوزه بورس، مقابله با بیماری کرونا و مخالفان ارز 4200تومانی زیر ذره‌بین قرار گرفت و ضمن موافقت با ارسال قصور رییس‌جمهور سابق در زمینه مدیریت کرونا به قوه‌قضاییه، تقاضای تفحص از بورس را مصوب کردند.

صبح نو

تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد دولت سابق در ارز 4200 تومانی تصویب شد

متخلفان ارزی زیر ذره‌بین مجلس

روز گذشته در در ادامه نشست علنی مجلس گزارش کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد دولت درمورد ارز 4200تومانی منابع و مصارف قرائت شد. بعد از قرائت گزارش این کمیسیون، نمایندگان مجلس با اجرای تحقیق و تفحص از عملکرد دولت سابق در ارز 4200تومانی موافقت کردند. محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی در توضیح این گزارش گفت: درخواست جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت درباره تحقیق و تفحص از اقدامات دولت در اجرای قانون تامین کالای اساسی مردم و تخصیص ارز 4200 و ارز نیمایی و قوانین حقوق و دستمزد به این کمیسیون رسید، مبنی بر اینکه دولت تخلفاتی دارد. براساس ماده212 آیین‌نامه داخلی، تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون اقدام کردیم. وی با اشاره به متن تحقیق و تفحص  افزود: سوال اصلی این بود که دولت در اجرای قانون تامین کالای اساسی مردم و تخصیص ارز 4200 و ارز نیمایی و قوانین حقوق و دستمزد تخلفاتی دارد که براساس ماده212 آیین‌نامه داخلی تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون را داریم و سوال فرعی نیز این بود که چرا دولت قانون را اجرا نمی‌کند؟
 جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در تشریح علت تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد دولت سابق در ماجرای ارز 4200تومانی، به‌عنوان نماینده متقاضیان این درخواست اظهار داشت: ارز 4200تومانی برمبنای قانون گذاشته نشد، بلکه آقای اسحاق جهانگیری به‌یک‌باره تصمیم گرفت وقتی ارز جهش پیدا کرد، ارز 4200تومانی را بر مبنای واردات قرار دهد و آن زمان هرچه نمایندگان سوال کردند پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نشد.وی با بیان اینکه در وهله اول ارز 4200تومانی به همه کالاها، حتی کالاهای غیرضروری تخصیص داده شد که ما گزارش‌های آن را از دیوان محاسبات و سازمان بازرسی دریافت کردیم، افزود: این اقدام باعث شد بخشی از منابع هدر رود که بعد از آن گفتند این ارز صرفا به 18کالا اختصاص یابد که در سفره مردم تاثیر بگذارد اما براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، باز هم کالاهای ضروری با همان ارز اصلی تامین می‌شد که در این رابطه دلالانی نیز دستگیر شدند که از منابع ارز 4200تومانی سوءاستفاده می‌کردند درحالی‌که این ارز برای دهک‌های پایین بود.نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم همچنان کالاهای ضروری را به‌سختی تامین می‌کنند و به‌خاطر عدم تغذیه مناسب دچار مشکل هستند و برای تامین برنج، گوشت و مرغ و برخی کالاهای دیگر با مشکل مواجه‌اند؛ حتی ارز 4200تومانی به‌دلیل واردات برخی از کالاهای غیرضروری به تولید داخلی نیز آسیب زد. کوچکی‌نژاد با بیان اینکه 60میلیارد دلار از سال97 برای ارز 4200تومانی اختصاص داده شد، یادآور شد: در سال1400 گزارش آمد که هشت میلیارد دلار در بودجه برای این ارز اختصاص داده شد و دولت در چهار ماه اول آن را مصرف کرد اما چیزی در سفره مردم دیده نشد. همچنین ازسوی دولت جدید درخواست داده شد که اگر می‌خواهیم نتیجه بگیریم باید این میزان به 18میلیارد دلار برسد.
 نقش یک مقام دولتی در التهاب در بازار کالاهای اساسی
 همچنانکه روز گذشته در خبرها منتشر شد عباس قبادی، معاون سابق وزیر صمت و شبکه دلالان مرتبط با وی که نقش زیادی در التهابات بازار روغن و کمبود این کالای اساسی در سال۹۹ داشتند، ازسوی سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند. 

captcha
شماره‌های پیشین