sobhe-no.ir
1288
چهارشنبه، ۱۲ آبان ۱۴۰۰
1
به واسطه عملکرد دولت روحانی در مدیریت کرونا از سوی مجلس صورت گرفت؛

ارسال پرونده به قوه قضاییه

در سه‌شنبه‌های نظارتی مجلس این هفته نیز عملکرد دولت گذشته در حوزه بورس، مقابله با بیماری کرونا و مخالفان ارز 4200تومانی زیر ذره‌بین قرار گرفت و ضمن موافقت با ارسال قصور رییس‌جمهور سابق در زمینه مدیریت کرونا به قوه‌قضاییه، تقاضای تفحص از بورس را مصوب کردند.

گزارش «صبح‌نو» از کتاب «گفتمان هراس» نوشته احمدرضا بردبار

دوره غیرقابل دفاع

کتاب گفتمان هراس، به قلم دکتر احمدرضا بردبار، عضو هیات‌علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران، به چاپ و نشر رسید. این کتاب حاصل پژوهش علمی نویسنده از بررسی سیاست‌های دولت دوازدهم در برابر بحران کروناست. نویسنده در این کتاب با نگاهی انتقادی دولت وقت درگیر با بحران کرونا را به بوته نقد کشانده و عملکرد آن را به زیر ذره‌بین برده است.

مسعود رضایی، ابعاد تسخیر لانه جاسوسی را با «صبح‌نو» تشریح کرد

کارکرد آمریکا در ایران کودتایی بود

تسخیر لانه جاسوسی نقطه عطفی در مبارزات مردم ایران علیه سلطه‌طلبی‌های آمریکا بود؛ نقطه عطفی که امروز اهمیت آن بیش از هر زمانی مشخص‌تر شده است. آمریکایی‌ها به‌واسطه حضور سالیان دراز در ایران دارای منافعی در کشور بودند که با انقلاب آن منافع را در خطر می‌دیدند؛ از این رو توطئه‌گری که وجه غالب عملکرد سفارت آن‌ها در تهران بود و در قضایایی مانند کودتای 28مرداد مشهود بود، با تسخیر سفارت‌شان ازسوی دانشجویان پیرو خط امام(ره) به پایان راه خود رسید.تلاش برای مطرح شدن واژگانی مانند گروگانگیری ازسوی غربی‌ها و برخی داخلی‌ها اگرچه سست است اما فضاسازی‌ای است که سال‌ها در دستورکار خود دارند. جمهوری اسلامی ایران اگرچه در سال‌های گذشته و حتی در بدو انقلاب اسلامی روابط حسنه‌ای با دیگر کشورها داشته است اما هیچگاه سلطه‌گری و باج‌خواهی را تحمل نکرده است؛ از این رو 13آبان نماد مقابله با زیاده‌خواهی و توطئه‌گری است. در گفت‌وگو با مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، ابعاد این واقعه مهم تاریخی را بررسی کرده‌ایم.

وزیر کشور از تداوم محدودیت‌های کرونایی به دلیل نگرانی از وقوع پیک ششم کرونا خبر داد

23درصد مردم واکسن نزده‌اند

نگرانی‌ها از بابت واکسن نزدن برخی از هموطنان از یکسو افزایش یافته و از سوی دیگر وزیر کشور از اعمال محدودیت‌ها تا زمان رفع نگرانی‌ها در خصوص وقوع پیک ششم کرونا خبر می‌دهد. این در حالی است که در شرایط فعلی و به‌دلیل برداشتن برخی از محدودیت‌ها همچنان لغو دورکاری کارمندان، مدهای حمل‌‌‌ونقل عمومی نیز به‌شدت متراکم شده‌اند که موجب شده فاصله اجتماعی به‌هیچ‌وجه رعایت نشود؛ البته در اماکن عمومی و پررفت‌وآمد مشکل تهویه نیز وجود دارد که به‌دلیل سردی هوا انجام نمی‌شود و معمولا در ادارات پرتردد که ارباب رجوع زیادی دارند، پنجره‌ها بسته می‌مانند. همه این موارد می‌تواند در وقوع پیک ششم کرونا موثر باشد.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با کارشناسان وضعیت سازمان هنری رسانه‌ای اوج را بررسی کرده است

بالاتر از رقبا

مجموعه‌های مختلف فرهنگی در کشور وجود دارند که وظیفه تولید محتوا، کادرسازی و... در حوزه فرهنگ و هنر را برعهده دارند. بی‌شک یکی از مهم‌ترین تشکیلات فرهنگی-رسانه‌ای در این دسته، سازمان اوج است. «اوج» حالا در 10سالگی‌اش قرار دارد. در این سال‌ حتی ده‌ها فیلم، سریال، مستند، برنامه تلویزیونی، نماهنگ و... تولید کرده که بسیاری از آن‌ها با استقبال و برخی هم مورد انتقاد واقع شده‌است. «اوج» به واسطه وسعت فعالیت و تعدد حوزه‌هایی که به آن نظر دارد، همواره مورد تمرکز رسانه‌ها و کارشناسان بوده است. همانقدر که موافق دارد، منتقدانی جدی هم دارد که البته «برخی» از آن‌ها بیش از آنکه به محتوا و محصولاتش توجه داشته باشند، به نهادی که اوج زیرمجموعه‌اش است نگاه دارند؛ البته این به معنای بی‌نقص بودن عملکرد این سازمان نیست. در حوزه‌های مختلف -خصوصا سینما- این مجموعه قابل نقد است. یکی دیگر از نقدها به اوج روی خوش نشان ندادن احسان محمدحسنی، رییس این سازمان به رسانه‌ها بود که چندی پیش و طی نشست خبری مفصل او با رسانه‌ها، این نقد کم‌رنگ شد.

سرمقاله

بی‌تدبیری و بی امیدی

گزارش «صبح‌نو» از جوانب تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده‌ها را بخوانید

جمعیت پیر، جوان خواهد شد

«طرح جوانی جمعیت» همان طرحی است که می‌خواهد گره از مشکلات نام برده‌شده باز کند. در این طرح تسهیلات بهداشتی، معیشتی، اقتصادی و آموزشی برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده است؛ به‌عنوان‌مثال، هزینه‌های درمانی زوج‌های نابارور و هزینه‌های دوران بارداری برای این طرح درنظر گرفته شده است، اگرچه این طرح موافقان و مخالفان زیادی دارد و هم‌اکنون در مرحله اصلاح قرار دارد. این طرح پس از رفع ایرادات و ابهامات شورای‌نگهبان ازسوی مجلس، مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد. این طرح بیش از 17ماه در کمیسیونی ویژه و با مشارکت نخبگان، دانشگاهیان و گروه‌های مختلف علمی، پژوهشی و صنفی، مورد بررسی قرار گرفته بود. در بخشی از این قانون به پرداخت یک‌میلیون بلاعوض جهت سرمایه‌گذاری بورس به‌نام فرزندان متولد سال۱۴۰۰ و بعد از آن، افزایش ۲۵درصد سقف تسهیلات مسکن جهت خرید و ساخت و جعاله به‌ازای هر فرزند و افزایش دوساله دوره بازپرداخت و تسهیلات قرض‌الحسنه برای تولد فرزند اول تا پنجم و بالاتر به ترتیب از ۱۰ تا ۵۰میلیون تومان با تنفس6‌ماهه اشاره شده است.

شماره‌های پیشین