sobhe-no.ir
1283
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۴۰۰
8
شدت بیماری در افراد واکسینه‌شده در برابر کرونا کمتر از دیگران است

مصائب بازگشایی بدون رعایت پروتکل

برخی هستند که هنوز نگران موج ششم کرونا هستند اما از سوی دیگر هم به‌دلیل تبلیغات سوء یا برداشت‌های نادرست نمی‌توانند به واکسن کرونا اعتماد کنند. این در حالی است که متخصصان و کادر درمانی کشور اعلام می‌کنند با توجه به واکسیناسیون انجام‌شده اگر موج ششم کرونا هم در کشور آغاز شود، بیماران بدحال همانند آنچه در موج پنجم روی داد، نخواهیم داشت. اما همه این موارد دلیل نمی‌شود که مردم نسبت‌به رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجه شده و با سرعت به روال زندگی چند سال قبل بازگردند.

گزارش «صبح‌نو» درباره حمله سایبری و قطع توزیع سوخت در جایگاه‌های سراسر کشور را بخوانید

بنزین فَرّار شد

از ساعت 11صبح دیروز جریان سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت کشور دچار اختلال و قطعی چندساعته شد. این اتفاق در ابتدا خیلی مورد توجه قرار نگرفت چراکه بسیاری از جایگاه‌داران این مساله را مرتبط با محدوده کاری خود تلقی کرده و آن را مرتبط با فرسودگی دستگاه‌های کارتخوان یا پمپ‌ها و حتی مساله قطعی اینترنت می‌دانستند اما ساعتی بعد مشخص شد که توقف در سوختگیری جایگاه‌ها مربوط به سراسر کشور است. در همین زمان نیز شایعات زیادی فضای مجازی را در برگرفت که یکی از این موارد مربوط به افزایش قیمت بنزین و آغاز این روند بود؛ البته در روزهای گذشته نیز شایعاتی درباره افزایش قیمت بنزین مطرح شده بود که روز گذشته ازسوی چند مقام مسوول این افزایش قیمت نیز به‌شدت تکذیب شد. اما قطعی سوختگیری در جایگاه‌های سوخت موجب شد تا تعداد زیادی از هموطنان در مسیرهای مختلف درون‌شهری و برون‌شهری به مشکل بخورند. این مساله به‌خصوص برای تاکسیرانان یا مسافرانی که در جاده‌ها بودند، دردسرساز شد. برخی گزارش‌های رسیده به «صبح‌نو» هم حکایت از آن داشت که این معطلی چندساعته به‌خصوص در جاده‌ها مشکلاتی را برای خانواده‌ها یا افراد مسن به وجود آورده است. اما اینکه علت اصلی این موضوع چه بود هم تا ساعتی پس از قطعی مبهم بود اما درنهایت بعد از بررسی‌های کارشناسی اعلام شد که حمله سایبری موجب بروز اختلال در روند سوختگیری خودروها در جایگاه‌ها شده است.

شناسایی ۹۰۹۶ ابتلای جدید به کرونا در کشور

صبح نو

شدت بیماری در افراد واکسینه‌شده در برابر کرونا کمتر از دیگران است

مصائب بازگشایی بدون رعایت پروتکل

برخی هستند که هنوز نگران موج ششم کرونا هستند اما از سوی دیگر هم به‌دلیل تبلیغات سوء یا برداشت‌های نادرست نمی‌توانند به واکسن کرونا اعتماد کنند. این در حالی است که متخصصان و کادر درمانی کشور اعلام می‌کنند با توجه به واکسیناسیون انجام‌شده اگر موج ششم کرونا هم در کشور آغاز شود، بیماران بدحال همانند آنچه در موج پنجم روی داد، نخواهیم داشت. اما همه این موارد دلیل نمی‌شود که مردم نسبت‌به رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجه شده و با سرعت به روال زندگی چند سال قبل بازگردند.

وضعیت کرونا و آنچه بر استان‌های کشور می‌رود می‌تواند چشم‌انداز روشنی از روزهای پیش‌رو را عیان کند. در شرایط فعلی ۲۲شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۲۸شهر در وضعیت نارنجی، ۲۱۵شهر در وضعیت زرد و ۸۳شهر در وضعیت آبی قرار دارند که مشخص است شهرهای قرمز و نارنجی افزایش یافته‌اند. از سوی دیگر، پایتخت به‌دلیل قرارگیری در مسیر تردد شمال به جنوب و شرق به غرب کشور همیشه در کانون شیوع و انتشار کرونا قرار داشته است. وضعیت فعلی کرونا در استان تهران هم نشان می‌دهد که تعداد فوتی‌های روزانه در این استان همچنان دورقمی است. دکتر نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران روز گذشته این خبر را داد. وی در تشریح وضعیت کرونایی تهران یادآور شد: آمار بستری و فوتی‌های‌مان تغییری نکرده و روندی ثابت را در این دو شاخص شاهدیم. اما درحال‌حاضر بحث افزایش مبتلایان وجود دارد که البته موضوعی که در افزایش مبتلایان مطرح است، عمدتا تست مثبت‌هایی هستند که معمولا حال عمومی‌شان خوب است.
 
تاثیر مثبت واکسن
توکلی در ادامه صحبت‌هایش نیز اظهار داشت: از آنجایی که اکثر افراد واکسن کرونا تزریق کرده‌اند، افرادی که به کرونا مبتلا شوند، طبیعتا به بیماری خفیف مبتلا شده و بر این‌اساس افزایش تعداد مبتلایان، بر تعداد بستری‌های استان تهران اثری نداشته است؛ به‌طوری‌که افزایش بستری نداشتیم و تعداد بستری‌های‌مان کماکان روبه‌کاهش است. معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه با تزریق واکسن کرونا هم احتمال ابتلا به کرونا وجود دارد، گفت: اما با تزریق واکسن فرد به بیماری شدید مبتلا نمی‌شود و احتمال فوت هم بسیار کاهش می‌یابد که اکنون در تهران این اتفاق رخ داده و ابتلاهایی که می‌بینیم، عمدتا در افرادی است که تست‌شان مثبت است اما بیماری خفیف دارند و بسیاری از آن‌ها هم واکسن تزریق کرده‌اند. وی درباره پیش‌بینی از وضعیت اپیدمی در روزهای آینده نیز اظهار کرد: با روندی که می‌بینیم پیش‌بینی ما این است که طبیعتا افزایش مبتلا خواهیم داشت اما بیماری شدید و مرگ‌ومیر بالایی را به‌دنبال نخواهد داشت. درعین‌حال بازگشایی‌ها با حفظ پروتکل‌ها و درنظرگرفتن شرایط خاص می‌توانند انجام شود. توکلی افزود: قطعا اگر بازگشایی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نباشد و مراقبت‌های لازم انجام نشود، ‌مجددا گرفتار خواهیم شد. به‌طور‌کلی پیش‌بینی می‌شود که در صورت بروز پیک ششم، ابتلا بالا اما با درصد بستری کم و طبعا فوتی کم باشد.
 
آنفلوآنزا را از یاد نبرید
زمانی که کرونا شیوع نیافته بود این آنفلوآنزا بود که قربانی می‌گرفت. در پاییز سال98 و پیش از آغاز کرونا این بیماری ویروسی قربانیان بسیاری در ایران گرفت و کشورهای دیگری همچون آمریکا را درگیر کرد. اما حالا با شیوع کرونا خیلی افراد دیگر توجهی به آنفلوآنزا ندارند. این در شرایطی است که برخی موارد آنفلوآنزا در کشور شناسایی شده و نباید نسبت‌به این مساله غافل بود. معاون درمان وزارت بهداشت دراین‌باره و با اشاره به مشکل بودن تشخیص آنفلوآنزا و کرونا از یکدیگر، گفت: در موارد سرپایی کووید۱۹ به‌هیچ‌وجه از کورتون استفاده نشود؛ چراکه اگر فرد دچار آنفلوآنزا باشد، کورتون دوره و شدت آنفلوآنزا را بسیار بیشتر می‌کند. دکتر قاسم جان‌بابایی، در حاشیه جلسه کمیته علمی کووید۱۹ با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: به‌هر‌حال ما مواردی از سوش آنفلوآنزا را در تهران و کشور شناسایی کردیم و احتمال اینکه مواردی از آنفلوآنزا را در سطح کشور داشته باشیم، ممکن است روند رو به افزایش داشته باشد. بر همین اساس، افتراق آنفلوآنزا از کووید۱۹، سخت است و صرفا با روش‌های آزمایشگاهی ممکن است امکان‌پذیر باشد. جان‌بابایی درباره وضعیت کرونایی کشور هم اظهار داشت: خوشبختانه روند رو به کاهش مبتلایان کرونا و روند رو به کاهش مرگ‌و‌میر ناشی از آن را داریم. البته در برخی استان‌ها مقداری شرایط‌مان ناپایدار است؛ زیرا گاهی روند رو به افزایش داریم که با مسائل اجتماعی و تجمعات ارتباط مستقیم دارد که خواهش می‌کنیم استان‌هایی که شرایط‌شان مقداری نوسان دارد، مراعات کنند.

captcha
شماره‌های پیشین