sobhe-no.ir
1283
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۴۰۰
15
یادداشتی بر نمایش «سهیل»

پست‌مدرنیسم در لحاف چهل‌تکه

افشین عموزاده‌ لیچایی / در روزگاران قدیم، شاید قدیمی‌تر از اینکه صنایع نساجی تا این پایه رشد کند که لحاف‌ها نقش سه‌بعدی داشته باشند، معمولا از هر چند پارچه که در طول سال دوختنی تهیه می‌شد تکه‌ای اضافه می‌آمد و مجموع آن اضافه‌ها را مادربزرگ‌ها کنار هم می‌دوختند تا لحافی بزرگ فراهم آورند.

اخبار کوتاه

رییس سازمان سینمایی ادغام فجر ملی و جهانی را اعلام کرد

جشنواره یکپارچه فجر

صبح نو

رییس سازمان سینمایی ادغام فجر ملی و جهانی را اعلام کرد

جشنواره یکپارچه فجر

 جشنواره‌های ملی و جهانی فیلم فجر پس از پنج دوره برگزاری مجزا از سال آینده (1401) به‌صورت یکپارچه و واحد برگزار می‌شوند. به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، محمد خزاعی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی با اعلام این خبر افزود: برگزاری همزمان این رویداد مهم و راهبردی سینمای ایران در سالگرد جشن‌های فجر انقلاب اسلامی با هم‌افزایی ظرفیت‌ها، قطعا، فرصت‌های کاربردی مضاعفی را برای بهره‌مندی جامعه سینمایی، اقشار مختلف مردم، سینماگران و میهمانان خارجی فراهم می‌آورد. وی ادامه داد: همه‌ساله در سالروز انقلاب و در پوشش جشن‌های متنوع آن شاهد حضور میهمانان، شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی و حضور چشمگیر رسانه‌های خارجی در کشور هستیم. بدیهی است با برنامه‌ریزی‌های دقیق و هدفمند، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر می‌تواند از این مزیت‌ها و فرصت‌ها بهره‌برداری کند. خزاعی افزود: سینمای نوین ایران یعنی سینمای پس از انقلاب با تمامی فرازوفرودهایش مهم‌ترین نقش را در پیشبرد دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایفا کرده و حضور میهمانان خارجی و ملاحظه بی‌واسطه آن‌ها از اقبال مردم نسبت‌به جشنواره فجر و سینما، تصویر بی‌بدیلی علیه تبلیغات استکبار رسانه‌ای علیه کشور است و قطعا، این مزیت مهم باید موردتوجه قرارگرفته و با برطرف کردن کاستی‌های قبلی تقویت شود و ادغام بخش ملی و بین‌الملل جشنواره از این حیث نیز،  قابل‌اعتناست. به گفته وی، برگزاری جشنواره جهانی فجر، طی سال‌های گذشته با مدیریت و زحمات دلسوزانه عزیزان: آقایان علیرضا رضاداد، سیدرضا میرکریمی و محمدمهدی عسگرپور، فضاهایی را برای کمک به گسترش روابط بین‌الملل سینما فراهم ساخته است که جای تشکر و قدردانی دارد. معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی با اشاره به اثرات جشنواره جهانی فجر یادآور شد: بدون شک، از مزیت‌های نسبی ایجادشده و تجارب ارزنده همکاران خوب‌مان در این رویداد استفاده خواهیم کرد.
وی خاطرنشان ساخت: پیرو بررسی «کارگروه مطالعه و ارزیابی جشنواره‌ها»؛ و بنا به مطالبه‌های صنوف و سینماگران کشور در سال‌های گذشته، سازمان سینمایی به این جمع‌بندی رسیده است که برگزاری دو جشنواره ملی و جهانی فجر را به‌صورت یکپارچه تحت‌عنوان «جشنواره بین‌المللی فیلم فجر» برگزار کند. محمد خزاعی اضافه کرد: با کمک همه خانواده سینما و با تعامل گسترده در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، جشنواره‌های باشکوه و خاطره‌انگیزی را همچون سال‌های دور برای رونق و نشاط سینما و جامعه تدارک ببینیم. رییس سازمان سینمایی با اشاره به سرلوحه قراردادن محورهایی چون «خانواده، اخلاق، امید» در دوره جدید سینما  اظهار امیدواری کرد: امیدواریم بتوانیم در مسیر اعتلای سینمای ملی، «گفت‌وگوهای میان فرهنگی»، ایجاد پتانسیل‌های بالقوه برای تبدیل شدن به ویترین سینمای خاورمیانه، پویایی اقتصاد سینما، روزآمدسازی و ارتقای سطح دانش و بینش سینماگران ایرانی از طریق تبادل تجربه با سینماگران خارجی، تقویت حضور در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و ... با ترسیم سیاست‌های کلیدی و راهبردی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب گام برداریم.

captcha
شماره‌های پیشین