sobhe-no.ir
1283
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۴۰۰
1
گفت‌وگوی«صبح‌نو » با محمدرضا باهنر

حمایت شورای وحدت از لاریجانی دروغ بود

حسام رضایی / همزمان که اردوگاه راست می‌رفت تا روی نامزدی سیدابراهیم رئیسی به اجماع حداکثری برسد، این ذهنیت فائق بود که بلوک شورای وحدت برخلاف بلوک شورای ائتلاف، دل در گروی علی لاریجانی دارد و رئیسی در واقع نامزد ناگزیر و مصلحتی آن‌هاست. از محمدرضا باهنر، عضو پرنفوذ وحدتی‌ها، وقتی میزان صحت و سقم این تصور را جویا شدیم، این جمله را تحویل ما داد: «والله دروغ است». باهنر که زمانی خود را محور و «کارگردان اصولگرایان» معرفی می‌کرد، حالا از بی‌سهمی راست سنتی در دولت سیزدهم می‌گوید و معتقد است می‌شود افرادی را از قدمای راست در دولت جای داد. زلف گفت‌وگوی ما با «لابی‌من» آنطور که انتظارش می‌رفت، به «آقای فیلسوف» هم گره خورد. باهنر که نسبتی نزدیک با علی لاریجانی دارد و روزگاری (و شاید هم‌اکنون) کسوت مشاورت او را به تن داشت، قاطعانه باورمند است که رییس 12ساله مجلس شورای اسلامی می‌تواند در آینده با همراهی سه، چهار نفر دیگر، زعامت بلوک چپ و راست میانه را به عهده بگیرد؛ وقتی از او مصادیق آن سه، چهار نفر دیگر را جویا شدیم، خیلی سرراست و بی‌پرده گفت: «حالا بماند». نفس گفت‌وگو که به شماره افتاد، تازه یادش آمد درباره ملاقات اخیرش با حسن روحانی و آنچه در این دیدار گذشت، برای‌مان بگوید. در ادامه، مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مهندس محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری را از نظر خواهید گذراند.

بعد از حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌ها شرایط جایگاه‌های سوخت‌رسانی در حال عادی شدن است

همه چیز درباره یک حمله سایبری

اختلال در خدمات‌دهی پمپ‌بنزین‌های کشور، روز گذشته مردم را با مشکل مواجه کرد. مشکلی که در ادامه سریال خبرسازی برای این سوخت مهم، گویا اهداف مشخصی را همزمان با غائله آبان‌ماه 98 دنبال می‌کند. از صبح دیروز که روند توزیع بنزین با اختلال‌هایی همراه بود و مردم در جایگاه‌ها با مشکل سوخت مواجه شدند، برای برخی این ابهام و سوال وجود داشت که آیا ممکن است تغییر قیمت بنزین در برنامه دولت باشد؟ موضوعی که رئیسی بارها به آن اشاره کرده و گفته است بدون اطلاع مردم، تصمیمات مهم را اجرایی نخواهد کرد.

گزارش «صبح‌نو» درباره حمله سایبری و قطع توزیع سوخت در جایگاه‌های سراسر کشور را بخوانید

بنزین فَرّار شد

از ساعت 11صبح دیروز جریان سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت کشور دچار اختلال و قطعی چندساعته شد. این اتفاق در ابتدا خیلی مورد توجه قرار نگرفت چراکه بسیاری از جایگاه‌داران این مساله را مرتبط با محدوده کاری خود تلقی کرده و آن را مرتبط با فرسودگی دستگاه‌های کارتخوان یا پمپ‌ها و حتی مساله قطعی اینترنت می‌دانستند اما ساعتی بعد مشخص شد که توقف در سوختگیری جایگاه‌ها مربوط به سراسر کشور است. در همین زمان نیز شایعات زیادی فضای مجازی را در برگرفت که یکی از این موارد مربوط به افزایش قیمت بنزین و آغاز این روند بود؛ البته در روزهای گذشته نیز شایعاتی درباره افزایش قیمت بنزین مطرح شده بود که روز گذشته ازسوی چند مقام مسوول این افزایش قیمت نیز به‌شدت تکذیب شد. اما قطعی سوختگیری در جایگاه‌های سوخت موجب شد تا تعداد زیادی از هموطنان در مسیرهای مختلف درون‌شهری و برون‌شهری به مشکل بخورند. این مساله به‌خصوص برای تاکسیرانان یا مسافرانی که در جاده‌ها بودند، دردسرساز شد. برخی گزارش‌های رسیده به «صبح‌نو» هم حکایت از آن داشت که این معطلی چندساعته به‌خصوص در جاده‌ها مشکلاتی را برای خانواده‌ها یا افراد مسن به وجود آورده است. اما اینکه علت اصلی این موضوع چه بود هم تا ساعتی پس از قطعی مبهم بود اما درنهایت بعد از بررسی‌های کارشناسی اعلام شد که حمله سایبری موجب بروز اختلال در روند سوختگیری خودروها در جایگاه‌ها شده است.

سرمقاله

شیرینی شفافیت در اطلاع‌رسانی

«صبح‌نو» سریال «خاتون» ساخته تینا پاکروان را بررسی می‌کند

ریتم کُند تاریخ

فاطمه زم‌یار / هشت قسمت از پخش سریال «خاتون» به کارگردانی «تینا پاکروان» گذشت. خاتون سریالی تاریخی و عاشقانه با بازی نگار جواهریان، اشکان خطیبی، شبنم مقدمی، بابک حمیدیان و... است. تینا پاکروان کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر سینمای ایران است که فیلم‌هایی ازجمله «نیمه‌شب اتفاق افتاد» و «لس‌آنجلس تهران» را در کارنامه هنری خود دارد؛ البته شروع به کار جدی پاکروان پیش از این‌ها بود. پاکروان در ۱۸سالگی در فیلم یاس‌های وحشی به کارگردانی محسن محسنی‌نسب به‌عنوان منشی صحنه فعالیت داشت. در فیلم سگ‌کشی بهرام بیضایی دستیار کارگردان بوده و در ادامه، در مجموعه تلویزیونی تعطیلات نوروزی شبکه دو برنامه‌ریز و جانشین مدیرتولید، در مجموعه تلویزیونی راز سکوت برنامه‌ریز و جانشین مدیر تولید بوده‌ است.

شماره‌های پیشین