sobhe-no.ir
1282
سه شنبه، ۰۴ آبان ۱۴۰۰
15
گزارش تطبیقی «صبح‌نو» از کتاب «وقت محدود» و فیلم سینمایی «لباس شخصی»

داستــان آقاکاظم

فیلم سینمایی «لباس شخصی» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و تهیه‌کنندگی حبیب والی‌نژاد سال98 تولید و در جشنواره همان سال اکران شد. اما با گذشت دوسال خبری از اکران این فیلم نیست.

اخبار کوتاه

صبح نو

گزارش تطبیقی «صبح‌نو» از کتاب «وقت محدود» و فیلم سینمایی «لباس شخصی»

داستــان آقاکاظم

فیلم سینمایی «لباس شخصی» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و تهیه‌کنندگی حبیب والی‌نژاد سال98 تولید و در جشنواره همان سال اکران شد. اما با گذشت دوسال خبری از اکران این فیلم نیست.

موضوع این فیلم عملکرد حزب توده ایران در سال‌های ابتدایی انقلاب۱۳۵۷ ایران است و در آن شخصیت‌هایی چون نورالدین کیانوری و احسان طبری به تصویر کشیده شده‌اند. این فیلم در بخش «نگاه نو» سی‌وهشتمین دوره جشنواره فیلم فجر۱۳۹۸ حضور داشت. درواقع باید «لباس شخصی» را در دسته فیلم‌های امنیتی و جاسوسی سینمای ایران قرار داد. قبل‌تر فیلم‌هایی با همان حال و هوا مثل «ماجرای نیمروز» هم تولید و اکران شده بود. هرچند «لباس شخصی» در جشنواره با واکنش‌های نسبتا مثبتی همراه شد اما برخلاف تصور اولیه و با توجه به سازمان اوج که صاحب محصول بود، «لباس شخصی» رنگ پرده را ندید. در ابتدا این تصور به وجود آمد که احتمالا صاحبان اثر قصد اکرانش را ندارند اما مدتی بعد خبرنگار «صبح‌نو» در فضای مجازی از توقیف فیلم خبر داد؛ البته بلافاصله روابط‌عمومی سازمان اوج این خبر را تکذیب کرد اما هفته پیش و در زمان نشست خبری رییس سازمان اوج، احسان محمدحسنی مشکل در اکران «لباس شخصی» را تایید کرد.
در این گزارش به بهانه خبر احسان محمدحسنی و همین‌طور رونمایی از کتاب «وقت محدود» نوشته حسن روزی‌طلب می‌خواهیم سوژه این فیلم را مرور کنیم؛ فیلمی که به‌نوعی سوژه مشترکی با کتاب جدید حسن روزی‌طلب دارد و از یک زاویه، هردو براساس زندگی شهید سیدکاظم کاظمی تولید شده‌اند.
 
سردار گمنام امنیت
فرمانده کل سپاه در این ارتباط می‌گوید: «شهید کاظمی از برادران قدیمی و مخلص سپاه و یکی از افرادی است که در شکل‌گیری سازمان اطلاعاتی کشور نقش بسزایی داشته است. در آن زمان با اینکه حداقل فرصت برای آموزش و کادرسازی و تهیه مقررات وجود داشت، در سایه مجاهدت‌ها و تلاش شبانه‌روزی افرادی مثل این سردار گمنام و دلاور اسلام، تشکیلات اطلاعات شکل گرفت و در بحران‌های اول انقلاب (به‌خصوص سال‌های 1358 تا 1360) عظمت و اقتدار انقلاب و اسلام در دنیا به نمایش گذاشته شد.»  پس از گذراندن مراحل مختلف مسوولیتی در واحد اطلاعات سپاه و کاهش تهدیدهای داخلی، به درخواست استانداری سیستان‌وبلوچستان و موافقت فرماندهی سپاه به این استان عزیمت کرد و در سمت معاونت سیاسی - امنیتی استانداری سیستان‌وبلوچستان مشغول کار شد.
شهید کاظمی در این استان زحمات زیادی را متحمل شد و در مبارزه با اشرار و قاچاقچیان موادمخدر تلاش همه‌جانبه‌ای را انجام داد. پس از اتمام ماموریت در این منطقه محروم، وزارت کشور و جهاد سازندگی از او تقاضای همکاری کردند. اما هیچ‌یک از این پیشنهادات، نمی‌توانست روح پرتلاطم او را اقناع سازد و با آنکه به وجود وی در آنجا نیاز داشتند، مجددا به سپاه بازگشت و با همان شور و اشتیاق اولیه در سمت سرپرستی واحد اطلاعات و عضو شورای عالی سپاه فعالیت شبانه‌روزی خود را ادامه داد و تحرک قابل‌توجهی در شبکه اطلاعاتی سپاه ایجاد کرد. سید کاظم علاقه خاصی به جبهه و رزمندگان اسلام داشت. در مواقع ضروری خصوصا هنگام عملیات‌ها حضوری فعال داشت و برای اینکه از موقعیت مکانی و خطوط دفاعی رزمندگان دقیقا آگاهی پیدا کند، در خطوط مقدم جبهه حاضر می‌شد و در مقابل برادرانی که می‌گفتند نیازی نیست شما به خط بیایید، می‌گفت «آنچه را انسان با چشم خود ببیند بهتر می‌تواند تصمیم‌گیری کند، تا اینکه روی کاغذ برایش توضیح دهند».
 
یک کتاب پس از فیلم
چندی پیش کتاب «وقت محدود» نوشته حسن روزی‌طلب رونمایی شد. این کتاب به زندگی شهید سیدکاظم کاظمی می‌پردازد و به‌نوعی همین اطلاعات منبع اصلی تولید فیلم سینمایی «لباس شخصی» بوده‌است. محمدحسن روزی‌طلب، نویسنده کتاب «وقت محدود» ضمن تقدیر از انجمن پیشکسوتان سپاس از فرازونشیب‌های شروع کار تا انتها سخن گفت و اظهار داشت: هنگامی نسخه اول کتاب «وقت محدود» به اتمام رسید و تحویل دادم یکی از بزرگواران گفتند که این کتاب خوبی است اما باید یک مهر محرمانه به آن بزنید و در پستو نگهداری کنید؛ جا دارد از سعه‌صدر انجمن پیشکسوتان سپاس تشکر کنم که این کتاب را به چاپ رساند بدون آنکه یک کلمه آن را جابه‌جا یا حذف کند. امید است این امر نقطه شروعی برای شهدای دیگر اطلاعاتی و امنیتی باشد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما یک قدرت سخت اطلاعاتی داریم و یک قدرت نرم اطلاعاتی؛ بنده معتقدم در آینده ما باید قدرت سخت جمهوری اسلامی را به قدرت نرم تبدیل کنیم. هم‌اکنون سرویس اطلاعاتی موساد و CIA هزاران کتاب درباره موضوعات امنیتی و عملیاتی دارند که با آن قدرت‌نمایی می‌کنند، هرچند تا اغراق و مبالغه نگاشته می‌شود. همان‌طور که واقفیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نیز عملیات‌هایی را انجام می‌دهند که صدها بار قدرتمندتر از سرویس‌های اطلاعاتی دیگر است. اما به‌دلیل آشکار نشدن اصل طبقه‌بندی این قدرت دیده نشده است لذا ما باید در این عرصه ورود جدی کنیم تا جای جلاد با شهید برای آیندگان جابه‌جا نشود.

شهید کاظمی از برادران قدیمی و مخلص سپاه و یکی از افرادی است که در شکل‌گیری سازمان اطلاعاتی کشور نقش بسزایی داشته است 

captcha
شماره‌های پیشین