sobhe-no.ir
1281
دوشنبه، ۰۳ آبان ۱۴۰۰
6
اردوغان 10 سفیر اروپایی و امریکایی را اخراج کرد

جنگ لفظی آنکارا با غرب

شمال سوریه بار دیگر به محل نزاع آنکارا، مسکو و دمشق تبدیل شد

بازی با آتش اردوغان در ادلب

در سال‌های اخیر، بحران سوریه به یکی از مهم‌ترین موضوعات نظام بین‌الملل تبدیل ‌شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود معطوف کرده است. سوریه به مدت یک دهه عرصه رقابت و محل جولان برخی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گشته و هریک‌ براساس اهداف و منافع خود به ایفای نقش در آن می‌پردازند. دراین‌بین، ترکیه و روسیه همواره در تلاشند تا دارای نقش تعیین‌کننده در این عرصه باشند. اما رجب طیب اردوغان درصدد است برخلاف توافقنامه سوچی، ضمن تهدید با انجام عملیات سنگین در شمال ادلب معادلات این منطقه را به نفع خود تغییر دهد. برخلاف سه عملیات پیشین ترکیه در شمال سوریه، وضعیت جدید برخلاف تصورات اردوغان بسیار متفاوت است. از یک‌سو، صبر دمشق و مسکو در برابر زیاده‌خواهی و تخطی‌های ارتش ترکیه و مزدوران تروریست تحت امرش به پایان رسیده و به نظر می‌رسد آغاز عملیات آزادسازی ادلب ازسوی دولت دمشق در آینده نزدیک بسیار محتمل خواهد بود.

صبح نو

اردوغان 10 سفیر اروپایی و امریکایی را اخراج کرد

جنگ لفظی آنکارا با غرب

دستور اردوغان برای «نامطلوب خواندن» ۱۰سفیر اروپایی و آمریکایی در پی درخواست غرب برای آزادی یک تاجر و فعال ترکیه‌ای روابط آنکارا با کشورهای غربی را وارد تنش سیاسی کرد؛ موضوعی که مقامات ترکیه آن را دخالت داخلی در امور کشورشان توصیف کردند و واکنش مقامات کشورهای اروپایی و آمریکا را به همراه داشت و خواستار توضیح بیشتر اردوغان دراین‌باره شدند.«رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهور ترکیه، پس از درخواست سفیران اروپایی و آمریکایی از آنکارا برای آزادی «عثمان کاوالا»، تاجر و فعال ترکیه‌ای متهم به دست داشتن در کودتا، از وزارت خارجه ترکیه خواست تا هر چه سریع‌تر آن‌ها را به‌عنوان «عناصر نامطلوب» معرفی کند.روز سه‌شنبه گذشته، بود که وزارت خارجه ترکیه سفیران ۱۰کشور ایالات‌متحده، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، نروژ و نیوزیلند را به‌دلیل صدور «بیانیه‌ای غیرمسوولانه» فراخواند. 10سفیر آمریکایی و اروپایی در این بیانیه خود خواستار یک راه‌حل عادلانه و سریع برای پرونده کاوالا شدند که از اواخر سال۲۰۱۷ به اتهام تامین مالی اعتراضات و شرکت در کودتای نافرجام در زندان است.در بیانیه‌ای که ازسوی برخی از این سفارتخانه‌ها به اشتراک گذاشته شد، ضمن درخواست برای یافتن راه‌حلی منصفانه و سریع برای پرونده کاوالا، نسبت‌به آثار منفی آن پرونده بر رعایت دموکراسی در ترکیه ابراز نگرانی شده بود.

جدال حقوق بشری اردوغان با اروپا
کاوالا سال گذشته از اتهامات مربوط به اعتراضات سراسری در سال۲۰۱۳ تبرئه شد اما این حکم امسال لغو شد و با اتهامات دیگری در پرونده کودتا مربوط به سال۲۰۱۶ همراه شد.وزارت خارجه ترکیه، سفیران ۱۰کشور از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه را که خواستار آزادی عثمان کاوالا، تاجر و فعال مدنی شده بودند، احضار کرد. شورای اروپا همچنین گفته است که اگر کاوالا آزاد نشود، روند تخلف علیه ترکیه را آغاز خواهد کرد. جلسه بعدی رسیدگی به پرونده کاوالا که همه اتهامات خود را رد کرده است، در تاریخ ۲۶نوامبر برگزار می‌شود.پس از این اظهارات اردوغان بود که مقامات کشورهای غربی نسبت‌به این سخنان و اقدام ترکیه در احضار سفرا واکنش نشان دادند، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد منتظر است تا طرف ترکیه‌ای تصمیم آنکارا در اخراج سفیران ۱۰کشور ازجمله سفیر واشنگتن را روشن کند. این درحالی است که سوئد، نروژ و هلند اعلام کردند که هیچ‌گونه ابلاغیه رسمی از ترکیه درمورد اخراج سفیران خود از آنکارا دریافت نکرده‌اند. به گزارش روسیا الیوم، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: ما این گزارش‌ها را خوانده‌ایم و دراین‌باره از وزارت خارجه ترکیه درخواست شفاف‌سازی داریم. همزمان سوئد، نروژ و هلند اعلام کردند که هیچ‌گونه اطلاعیه رسمی از ترکیه درباره اخراج سفیران خود از آنکارا دریافت نکرده‌اند.علاو‌ه‌بر این، وزارت خارجه نروژ تصمیم اردوغان را محکوم و اعلام کرد، سفیر این کشور هیچ اقدامی انجام نداده است که اخراج وی ازسوی ترکیه را توجیه کند. نروژ متعهد شد که بر ترکیه در زمینه حقوق بشر و دموکراسی فشار خواهد آورد.دولت آلمان نیز اعلام کرد که در حال انجام رایزنی‌های فشرده با ۹کشور دیگر برای بحث درمورد تصمیم ترکیه برای اخراج سفیران خود است. رییس پارلمان اروپا نیز گفت که تصمیم ترکیه برای تعیین ۱۰سفیر به‌عنوان «نامطلوب» نشان‌دهنده تغییر استبدادی دولت ترکیه است. وی افزود که این تصمیم ما را مرعوب نخواهد کرد. رییس پارلمان اروپا مجددا خواستار آزادی عثمان کاوالا، فعال حقوق بشر ترکیه شد.دوشنبه گذشته ایالات‌متحده، فرانسه، آلمان، کانادا، دانمارک، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد و فنلاند در بیانیه مشترکی خواستار آزادی عثمان کاوالا، مخالف ترکیه شدند و گفتند که بازداشت وی باعث تردید درمورد دموکراسی و حاکمیت قانون در ترکیه می‌شود. مقامات ترکیه کاوالا را «به تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی در ترکیه» متهم می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین