sobhe-no.ir
1281
دوشنبه، ۰۳ آبان ۱۴۰۰
5
علی‌رغم اظهارات ضدونقیض مقامات غربی، امیرعبداللهیان بر انجام مذاکرات در بروکسل تاکید کرد

توپ در زمين آمريكا است

آغاز مذاکرات هسته‌ای اگرچه محور اظهارات مقامات غربی در هفته‌های گذشته بود اما درنهایت بی‌ارادگی آن‌ها همچون اجرای برجام، محک دیگری برای رفتار دوگانه غربی‌ها و به‌ویژه آمریکایی‌ها به حساب می‌آید. علی‌رغم تاکید مکرر مقامات ایران بر ضرورت مذاکره و دوری از تهدید و تحریم غربی‌ها به ریاست آمریکا، گویا راه دیگری را در پیش گرفته‌اند و با اصرار بر مسیر اشتباه گذشته، بر طبل باج‌خواهی از ایران می‌کوبند؛ روشی که نه‌تنها در دهه‌های گذشته نتیجه نداده، بلکه ایران را در رسیدن به اهداف مشروع خود، مصمم‌تر کرده است. اگرچه دو نماینده مجلس اخیرا و پس از نشست غیر‌علنی با حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امورخارجه از آغاز مذاکرات احیای برجام خبر داده بودند اما گویا کماکان برای غربی‌ها در روی پاشنه دیگری می‌چرخد. احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در همین‌باره گفت که مذاکرات نیمه‌کاره تهران با کشورهای باقی‌مانده در برجام درباره راه‌های احیای این توافق روز پنج‌شنبه ۲۹مهر در «بروکسل» از سر گرفته می‌شود. احمد محبی‌نجم‌آبادی، دیگر نماینده مجلس نیز هفته پیش در توییتی نوشت که دولت مذاکرات را از همین هفته از سر می‌گیرد. علیرضا سلیمی، عضو هیات‌رییسه مجلس نیز پس از این دیدار، استراتژی دولت در مذاکرات را تشریح کرد.انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای نیز اخیرا با سفر به تهران و دیدار با معاون وزیر خارجه ایران، از ضرورت بازگشت طرفین به گفت‌وگوهای احیای برجام گفت. در این چارچوب و به نقل از برخی منابع خبری قرار بود هیات ایرانی با سفر به بروکسل در این خصوص رایزنی کند.

شمخانی: رژیم‌صهیونیستی به فکر تامین بودجه برای بازسازی خسارات ناشی از پاسخ کوبنده ایران باشد

هشدار ایران به صهیونیست‌ها

دریابان «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت کشورمان دیروز یکشنبه به اخبار منتشرشده درباره اقدام رژیم اسرائیل در اختصاص بودجه ویژه جهت شرارت علیه جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد و گفت که سردمداران این رژیم به‌جای این کار، بودجه‌ای را برای بازسازی رژیم اسرائیل اختصاص دهند. وی در توییتی نوشت:‌ «رژیم‌صهیونیستی به‌جای اختصاص بودجه 1.5میلیارد دلاری برای شرارت علیه ایران به فکر تامین ده‌ها هزار میلیارد دلار بودجه برای بازسازی خسارت‌های ناشی از پاسخ کوبنده ایران باشد.»

صبح نو

شمخانی: رژیم‌صهیونیستی به فکر تامین بودجه برای بازسازی خسارات ناشی از پاسخ کوبنده ایران باشد

هشدار ایران به صهیونیست‌ها

دریابان «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت کشورمان دیروز یکشنبه به اخبار منتشرشده درباره اقدام رژیم اسرائیل در اختصاص بودجه ویژه جهت شرارت علیه جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد و گفت که سردمداران این رژیم به‌جای این کار، بودجه‌ای را برای بازسازی رژیم اسرائیل اختصاص دهند. وی در توییتی نوشت:‌ «رژیم‌صهیونیستی به‌جای اختصاص بودجه 1.5میلیارد دلاری برای شرارت علیه ایران به فکر تامین ده‌ها هزار میلیارد دلار بودجه برای بازسازی خسارت‌های ناشی از پاسخ کوبنده ایران باشد.»

اخیرا رسانه‌های رژیم‌صهیونیستی فاش کردند که کابینه این رژیم به نخست‌وزیری نفتالی بنت با اختصاص بودجه ویژه به مبلغ پنج‌میلیارد شکل (یک‌ونیم میلیارد دلار) برای خراب‌کاری در برنامه هسته‌ای مانند جمع‌آوری اطلاعات و غیره موافقت کرده است. علاوه بر این، «آویو کوخاوی»، رییس ستاد مشترک ارتش رژیم‌صهیونیستی نیز اخیرا در اظهاراتی تحریک‌آمیز مدعی شد که این رژیم باز هم ایران و ازجمله برنامه هسته‌ای آن را هدف قرار می‌دهد و افزود: عملیات برای نابودی توانایی‌های ایران ادامه خواهد یافت و گسترده‌تر و پیشرفته‌تر خواهد شد. همچنین، «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی ۲۰مهرماه نیز ضمن اتهام‌زنی علیه برنامه هسته‌ای ایران، از «قدرت‌های جهانی» خواست که به‌دلیل نقض تعهدات هسته‌ای، ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ببرند. نخست‌وزیر تنها دارنده سلاح اتمی در منطقه غرب آسیا در این کنفرانس ادعا کرد، ایران دارد به «طرزی فاحش» تعهداتش در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نقض می‌کند.
 
حق ذاتی خود را برای دفاع از خودمان محفوظ می‌داریم
 برهمین اساس، «مجید تخت‌روانچی»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل هم در نشست شورای امنیت درمورد «بررسی وضعیت خاورمیانه: موضوع فلسطین» اتهامات بی‌اساس نماینده رژیم اسرائیل در این نشست علیه ایران را کاملا رد و قویا محکوم کرد و گفت: این رژیم طبق عادت، ادعاهای بی‌اساس علیه ایران را مطرح می‌کند. اکنون بار دیگر، نماینده رژیم اسرائیل تلاش کرده است تا نقش قربانی را ایفا کند و توجه جامعه بین‌المللی را از جنایات خود علیه مردم فلسطین در سرزمین‌های اشغالی منحرف کند.تخت‌روانچی اضافه کرد: اتهامات اسرائیل درمورد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران، که ماهیت صلح‌آمیز آن به‌دفعات متعدد از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی‌آزمایی و تایید شده است، کاملا پوچ، بی‌ربط و بی‌اساس است. بدیهی است هدف رژیم اسرائیل از این اتهامات بی‌اساس، پنهان‌کردن خطری است که تسلیحات هسته‌ای این رژیم برای منطقه و جامعه جهانی ایجاد می‌کند.به گفته این دیپلمات ارشد ایرانی جامعه بین‌المللی باید برای ازبین‌بردن این تهدید، رژیم اسرائیل را وادار کند تا با کنار گذاشتن فعالیت‌های تهدیدآمیز هسته‌ای‌اش، به معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بپیوندد و کلیه فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای خود را تحت نظارت جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد.وی افزود: نماینده این رژیم تروریستی از تریبون شورا ،که مسوول اولیه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، سوءاستفاده کرده و آشکارا یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد را به استفاده از زور تهدید کرده است. این تهدید نقض فاحش حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد، به‌ویژه ماده ۲ (۴) منشور است؛ بنابراین باید ازسوی شورای امنیت رد و محکوم شود. وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران براساس حقوق بین‌الملل حق ذاتی خود را برای انجام همه اقدامات لازم برای حفاظت و دفاع از خود محفوظ می‌دارد.
 
نامه ایران به شورای امنیت
 تخت‌روانچی همچنین در نامه‌ای به رییس دوره‌ای شورای امنیت، نسبت‌به هرگونه محاسبه اشتباه و ماجراجویی احتمالی نظامی رژیم‌صهیونیستی هشدار داده بود. در نامه تخت‌روانچی خطاب به رییس دوره‌ای شورای امنیت در پاسخ به تهدیدات اخیر رژیم‌صهیونیستی آمده بود: «طی ماه‌های گذشته، تعداد و شدت تهدیدات تحریک‌آمیز و ماجراجویانه رژیم اسرائیل به‌طور مداوم افزایش یافته و به سطح هشداردهنده‌ای رسیده است. آخرین مورد آن از سوی رییس ستاد ارتش این رژیم صورت گرفته که تهدید کرده است «طرح‌های عملیاتی علیه برنامه هسته‌ای ایران در حال گسترش است» و «عملیات برای ازبین‌بردن توانایی‌های ایران در عرصه‌های مختلف و در هر زمان ادامه خواهد یافت.» تخت‌روانچی در این نامه عنوان کرده است: چنین تهدید‌های سیستماتیک صریح و آشکار رژیم اسرائیل علیه یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد، نقض فاحش حقوق بین‌الملل، به‌ویژه ماده۲ (۴) منشور ملل متحد است. در این نامه آمده‌است: این واقعیت که رژیم اسرائیل به تداوم «ازبین‌بردن قابلیت‌های ایران» ادامه می‌دهد، بدون هیچ شک و شبهه‌ای ثابت می‌کند این رژیم مسوول حملات تروریستی علیه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ما در گذشته بوده است. نماینده دائم ایران در سازمان ملل در این نامه تصریح کرده است: با توجه به سابقه شوم شیوه‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم اسرائیل در منطقه و همچنین عملیات مخفیانه ضد برنامه هسته‌ای ایران، باید با این رژیم برای توقف همه تهدیدات و رفتار‌های اخلال‌گرانه آن برخورد شود.
 
ترس بنت از نتانیاهو
 رژیم‌صهیونیستی که به‌تازگی روی کار آمده، پس از سه سال نبود لایحه بودجه در این کشور، بودجه کلان‌تری برای بخش‌های نظامی و امنیتی خود، به‌دلیل «مخاطرات ایران» درخواست کرده است. جزئیات این بخش از لایحه بودجه اسرائیل، ظاهرا در ردیف اسرار نظامی است. برخی از ناظران سیاسی تاکید دارند که دولت نفتالی بنت و سران آن، به‌دلیل نگرانی از بازگشت بنیامین نتانیاهو به قدرت، تقلا می‌کنند تا نشان دهند که این دولت، قاطع‌تر از دولت‌های ۱۲سال قدرت آقای نتانیاهو، در برابر ایران اقدام می‌کند. نتانیاهو که اکنون رهبر اپوزیسیون است، پیوسته سیاست‌های دولت جدید، ازجمله در زمینه ایران، را نقد کرده و گفته است که این دولت «بی‎‌تجربگی» کرده و به آمریکا متعهد شده که آمریکا را در زمینه حمله به ایران «غافلگیر نکند». او همچنین گفته است: «دولت جو بایدن ممکن است با درز دادن عامدانه برنامه‌های نظامی اسرائیل در قبال ایران به رسانه‌ها، طرح‌های اسرائیلی را ناکام کند.»
 
ضعف نظامی و اقتصادی صهیونیست‌ها
 این رژیم خود می‌داند توانایی مقابله با ایران را ندارد همچنان که در آخرین جنگ صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین (خرداد 1400)  این جنگ تنها 12روز به طول انجامید و این رژیم خواهان آتش‌بس شد. در این جنگ 12روزه ناکارآمدی سامانه پدافند هوایی پنج لایه گنبد به‌اصطلاح آهنین رژیم‌صهیونیستی که فقط توانست درصد کمی از  چهارهزار موشک و راکت کوتاه‌برد، میان‌برد و بردبلند شلیک‌شده ازسوی مقاومت فلسطین به سمت مراکز نظامی و اقتصادی این رژیم در کل سرزمین‌های اشغالی را رهگیری کند. تا قبل از آغاز جنگ 12روزه انتظار این بود که گنبد آهنین با هزینه‌های هنگفت دست‌کم 90درصد از موشک‌های مقاومت را رهگیری کند اما در جریان این جنگ به اعتراف خود صهیونیست‌ها مشخص شد گنبد آهنین از هر هفت موشک تنها یکی را رهگیری می‌کند.
 در کنار این مشکل، خسارات اقتصادی رژیم‌صهیونیستی درنتیجه جنگ ۱۲روزه علیه نوار غزه نیز که حدود ۱۲/۲میلیارد دلار اعلام شده در کنار بحران شیوع «ویروس کرونا» و درگیری‌های حزبی برای قدرت در سرزمین‌های اشغالی، مزید علت برای افزایش بیماران روانی در این سرزمین‌ها شده است. روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» به نقل از یک منبع مسوول در وزارت دارایی رژیم اشغالگر، پس از برقراری آتش‌بس میان مقاومت فلسطین و این رژیم نوشت: «خسارات‌ ناشی از این جنگ در مقایسه با جنگ ۵۱روزه سال۲۰۱۴ که ۰.۳درصد از تولید ناخالص داخلی این رژیم بود، به حدود ۰.۵درصد رسید». به نوشته این منبع صهیونیستی، این زیان‌ها شامل خسارت در حوزه فعالیت اقتصادی، کاهش تولید در کارخانه‌ها، افت چشمگیر مصرف خصوصی و هزینه‌های ناشی از فعالیت‌های جنگ بر اقتصاد اسراییل می‌شود. کارشناسان اقتصادی در حوزه سرمایه‌گذاری نیز اعلام کرده‌اند که خساراتی که در اثر جنگ ۱۲روزه بر تولید ناخالص داخلی رژیم‌صهیونیستی وارد شده، احتمالا به ۰.۶ تا ۰.۸درصد افزایش یابد. جنگ 12روزه، یکی از همین اتفاقات بود که حتی «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ سابق رژیم‌صهیونیستی را به اعتراف درباره پیروزی مقاومت فلسطین واداشت.
از سوی دیگر، در سطح تاکتیکی، نیروهای مسلح رژیم‌صهیونیستی به لطف حمایت‌های آمریکا و قدرت‌های غربی به تسلیحات پیشرفته‌ مجهزند اما ازلحاظ راهبردی مشروعیت جهانی آن‌ها روزبه‌روز رو به کاهش است؛ بنابراین بهترین پاسخ به لفاظی‌های پوچ صهیونیست‌ها اخطار سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران است که گفته بود: دشمنانی که این روزها با الفاظ تهدید‌آمیز صحبت می‌کنند، به‌ویژه رژیم غاصب صهیونیستی باید به این درک از واقعیت قدرت تهاجمی و دفاعی ایران و سپاه برسند که در سیاست‌ها و راهبردهای دفاعی ما هیچ‌گونه عملی، از هیچ دشمنی، در هیچ نقطه‌ای با هیچ مقیاسی نیست که قابل‌تحمل باشد و ما را وادار به واکنش‌های سرسختانه و قاطعانه نکند.

در سطح تاکتیکی، نیروهای مسلح رژیم‌صهیونیستی به لطف حمایت‌های آمریکا و قدرت‌های غربی به تسلیحات پیشرفته‌ مجهزند اما ازلحاظ راهبردی مشروعیت جهانی آن‌ها روزبه‌روز رو به کاهش است

captcha
شماره‌های پیشین