sobhe-no.ir
1281
دوشنبه، ۰۳ آبان ۱۴۰۰
2
یادداشت

عمل به دستورالعمل آیین‌نامه‌ انقلاب اسلامی

مهدی فضایلی

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مسوولان نظام و مهمانان شرکت‌کننده در کنفرانس وحدت اسلامی:

وحدت، اصل است نه تاكتيك

همزمان با عید بزرگ میلاد باسعادت پیامبر اعظم(ص) و امام‌صادق(ع)، سران قوا، جمعی از مسوولان نظام و میهمانان شرکت‌کننده در سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، صبح روز یکشنبه دوم آبان‌ماه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) دیدار کردند.

صبح نو

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مسوولان نظام و مهمانان شرکت‌کننده در کنفرانس وحدت اسلامی:

وحدت، اصل است نه تاكتيك

همزمان با عید بزرگ میلاد باسعادت پیامبر اعظم(ص) و امام‌صادق(ع)، سران قوا، جمعی از مسوولان نظام و میهمانان شرکت‌کننده در سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، صبح روز یکشنبه دوم آبان‌ماه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) دیدار کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مسوولان نظام و مهمانان شرکت‌کننده در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، دو وظیفه مهم برای امت اسلامی را «تبیین و ترویج جامعیت اسلام در همه شوون زندگی بشر» و «تقویت اتحاد مسلمانان» خواندند و خاطرنشان کردند: وحدت اسلامی یک امر اصولی و فریضه قرآنی است و تحقق هدف والای ایجاد تمدن نوین اسلامی بدون اتحاد شیعه و سنی ممکن نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک این دو میلاد مسعود به ملت ایران و به همه امت اسلامی و آزادگان جهان، ولادت حضرت ختمی‌مرتبت را حادثه‌ای بسیار عظیم و سرآغاز دوره‌ای جدید از تفضلات الهی در زندگی بشر خواندند و افزودند: خداوند با ابلاغ برنامه کامل سعادت بشر به پیامبر، او را مامور به اجرا و مطالبه این برنامه از پیروان خود کرد بنابراین مومنین در هر دوره‌ای از زمان باید وظایف خود را بشناسند و به آن عمل کنند.
ایشان، «ادای حق جامعیت اسلام» و «اتحاد مسلمین» را دو مورد از مهم‌ترین وظایف امروز امت اسلامی دانستند و در تبیین مورد اول گفتند: قدرت‌های سیاسی و مادی از گذشته اصرار دارند که اسلام را نه یک دین جامع و دارای برنامه برای همه شوون زندگی بشر، بلکه منحصر در عمل فردی و عقیده قلبی معرفی و با تئوریزه کردن آن از زبان نویسندگان و روشنفکران، اینگونه القا کنند که اسلام در مسائل مهمی مانند «تمدن‌سازی و مدیریت جامعه»، «اقتصاد و تقسیم قدرت و ثروت»، «جنگ و صلح»، «سیاست داخلی و خارجی»، «اقامه عدل و مقابله با ظلم و اشرار» نه مرجع فکری است و نه راهنمای عملی.
رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه متون اسلامی صریحا چنین برداشتی از اسلام را نفی می‌کند، ادای حق اسلام را در گرو تبیین و ترویج این واقعیت مهم برشمردند و افزودند: عرصه فعالیت و دخالت اسلام، همه گستره و شؤون زندگی بشر از اعماق قلب و مسائل عبادی تا مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و بین‌المللی است و کسی که این معنا را انکار کند، قطعا به بینات و آیات متعدد قرآن کریم توجه نکرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید اسلام به مسائل اجتماعی و وظیفه مهم تمدن‌سازی را نشان‌دهنده اهتمام آن به حاکمیت دانستند و گفتند: مطالبه نظم اجتماعی در اسلام بدون توجه به مساله حاکمیت و تعیین امام ممکن نیست و در قرآن نیز از پیامبران به‌عنوان امام یعنی رهبران و فرماندهان جامعه یاد شده است.
ایشان تبیین جامعیت اسلام در همه شؤون را وظیفه علما، روشنفکران، محققان و استادان جهان اسلام خواندند و افزودند: البته جمهوری اسلامی در این زمینه وظیفه سنگین‌تری برعهده دارد و مسوولان کشور به‌ویژه مسوولان فرهنگی باید به وظیفه خود عمل کنند.
رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنان‌شان با تاکید بر مساله مهم «اتحاد مسلمین»، از چند چهره پرتلاش در عرصه اتحاد اسلامی همچون مرحوم آقای تسخیری، مرحوم آقای واعظ‌زاده، شهید شیخ محمدرمضان البوطی، شهید سیدمحمد باقر حکیم، مرحوم شیخ احمد الزین و مرحوم شیخ سعید شعبان تجلیل کردند.
ایشان اتحاد مسلمانان را فریضه‌ای قطعی و دستور قرآنی خواندند و افزودند: وحدت اسلامی یک امر اصولی است نه امر تاکتیکی و مخصوص شرایط خاص و این هم‌افزایی موجب قوی شدن مسلمانان می‌شود تا در ارتباطات با کشورهای غیراسلامی نیز با دست پر وارد تعامل شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، علت تاکیدهای مکرر بر مساله وحدت را فاصله زیاد بین مذاهب و تلاش‌های جدی دشمنان برای افزایش فاصله‌ها خواندند و گفتند: امروز کلمه شیعه و سنی در ادبیات سیاسی آمریکایی‌ها هم وارد شده درحالی‌که آن‌ها با اصل اسلام مخالف و دشمن هستند.
رهبر انقلاب با اشاره به تلاش‌های آمریکا و عوامل دست‌آموز آن برای ایجاد فتنه در هر جای دنیای اسلامی، خاطرنشان کردند: انفجارهای تاسف‌بار و گریه‌آور اخیر در مساجد افغانستان علیه مردم مسلمان و نمازگزار ازجمله همین حوادث است که به دست داعش انجام شد و آمریکایی‌ها صراحتا بیان کرده بودند ما داعش را ایجاد کردیم.
ایشان گردهمایی و اجتماعات سالانه در موضوع وحدت را کافی ندانستند و افزودند: در این زمینه باید بحث، تبیین، تشویق، برنامه‌ریزی و تقسیم کار دائمی انجام شود و به‌عنوان نمونه در همین قضیه افغانستان، یکی از راه‌های جلوگیری از حوادث، حضور مسوولان محترم کنونی این کشور در مراکز و مساجد یا تشویق برادران اهل سنت به حضور در اجتماعات مشترک است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تامین هدف مهم ایجاد تمدن نوین اسلامی را جز با اتحاد شیعه و سنی ممکن ندانستند و گفتند: شاخص اصلی برای اتحاد مسلمانان قضیه فلسطین است و هرچه جدیت بیشتری برای احیای حقوق فلسطینیان به خرج داده شود، اتحاد اسلامی تقویت می‌شود.
ایشان، اقدام بعضی دولت‌های منطقه برای عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را گناه و خطایی بزرگ خواندند و افزودند: این دولت‌ها باید از این حرکت و راه ضد وحدت اسلامی برگردند و خطای بزرگ خود را جبران کنند.
 رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان‌شان خطاب به ملت ایران، پیروی از پیامبر عظیم‌الشأن اسلام را در گرو تبعیت و الگو قرار دادن از آن حضرت به‌ویژه در سه موضوع «صبر»، «عدل» و «اخلاق» دانستند و گفتند: صبر یعنی پایداری و مقاومت در مقابل گناه و سستی در انجام‌وظیفه و همچنین مقاومت در مقابل دشمن و مصائب گوناگون.
ایشان با تاکید بر اینکه امروز بیش از هر چیز به پایداری نیاز داریم، خطاب به مسوولان افزودند: با پایداری و مقاومت و تحمل فشارها و مشکلات، راه را ادامه دهید و متوقف نشوید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، عدل را مهم‌ترین هدف میانی بعثت پیامبران برشمردند و افزودند: قرآن کریم حتی عدالت را درباره دشمنان لازم می‌داند.
ایشان خاطرنشان کردند: در مقوله عدالت نیز مسوولان مخاطب اول هستند. در همه تصمیمات و مقررات باید مساله عدالت موردتوجه باشد و در مواردی که لازم است پیوست عدالت برای تدوین و اجرای آن‌ها در نظر گرفته شود.
رهبر انقلاب با تاکید بر رفتار عادلانه در همه شوون و محدود نکردن آن به تقسیم اموال و ثروت‌ها، به‌عنوان نمونه به فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کردند: گاهی در فضای مجازی با خلاف‌گویی، تهمت و قول به غیر علم، برخلاف عدالت رفتار می‌شود که هم افرادی که با این فضا سروکار دارند و هم کسانی که مسوولیت آن را در اختیار دارند باید مراقبت کنند.
ایشان افزودند: باید یاد بگیریم عادلانه رفتار کنیم و حتی در موقعیتی که حرف کسی را قبول نداریم، مخالفت خود را با تهمت، دروغ و اهانت آلوده نکنیم.
«پیروی از اخلاق نبوی» آخرین نکته‌ای که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و گفتند: اخلاق اسلامی یعنی تواضع، گذشت، سهل‌گیری در مسائل شخصی، احسان، و پرهیز از دروغ، تهمت و سوءظن به مومنین باید به‌عنوان یک دستورالعمل دائمی مورد توجه قرار داشته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: اینکه ما ادعا می‌کنیم مسلمان و جمهوری اسلامی هستیم باید با اقدام همراه باشد و در عمل پیرو پیامبر عظیم‌الشأن باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تامین هدف مهم ایجاد تمدن نوین اسلامی را جز با اتحاد شیعه و سنی ممکن ندانستند و گفتند: شاخص اصلی برای اتحاد مسلمانان قضیه فلسطین است و هرچه جدیت بیشتری برای احیای حقوق فلسطینیان به خرج داده شود، اتحاد اسلامی تقویت می‌شود
 

captcha
شماره‌های پیشین