sobhe-no.ir
1281
دوشنبه، ۰۳ آبان ۱۴۰۰
10
بررسی وضعیت مسکن در برنامه خبری تلویزیون صورت گرفت

کنترل بازار با قیمت و عرضه

مراسم اختتامیه رویداد ملی بانوی برکت با حضور معاون امور زنان ریاست‌جمهوری برگزار شد

بهره‌برداری از 8400 طرح اشتغال بانوان سرپرست خانوار

زنان سرپرست خانوار به افرادی گفته می‌شوند که به دلایل مختلف باید فرزندان یا حتی تمام خانواده را سرپرستی کرده و به نوعی خرج زندگی با آن‌هاست. این زنان تلاش می‌کنند بتوانند رزق حلال و پربرکت را سرسفره خانواده خود ببرند اما یاری رساندن به این زنان و کمک در راستای توانمندسازی آنان ازجمله اقداماتی است که باید ازسوی نهادهای مختلف پیگیری شود. یکی از نهادهایی که به‌تازگی در این مسیر آستین بالا زده است، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) است. در اختتامیه رویداد ملی «بانوی‌برکت» هشت‌هزار و ۴۰۰طرح اشتغال بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام برای بانوان سرپرست خانوار در سراسر کشور به بهره‌برداری رسید.

صبح نو

بررسی وضعیت مسکن در برنامه خبری تلویزیون صورت گرفت

کنترل بازار با قیمت و عرضه

بازار مسکن با فراز و فرودهای بسیار آن، خانواده‌های زیادی را در چند سال اخیر مجبور به کوچ درون‌شهری و برون‌شهری کرد. حالا دولت سیزدهم قصد دارد با برنامه جدید خود سروسامانی به این بازار داده و در طول چهار سال فعالیت خود معادل چهارمیلیون واحد مسکونی ساخته و تحویل مردم دهد. افزایش تولید ازجمله راهکارهایی است که گفته می‌شود می‌توان به‌وسیله آن بازار را کنترل کرد. مشاور وزیر راه‌وشهرسازی در امور مسکن نیز دراین‌باره گفته است: افزایش تولید مسکن و کنترل تقاضا می‌تواند قیمت را کنترل کند. ابوالفضل نوروزی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به این مساله اشاره کرده و گفته است: افزایش عرضه مسکن و کنترل تقاضا و ورود سرمایه به بازار مسکن دو رکن و دو بال موثر در قیمت مسکن هستند که البته باید همزمان شکل بگیرد. به گفته این مقام مسوول در وزارت راه‌وشهرسازی، درحال‌حاضر، آماری که درخصوص خانه‌های خالی در کشور وجود دارد مربوط به سال‌های قبل است، بااین‌حال برخی از خانه‌های خالی به‌عنوان خانه دوم و تفرجگاه در حال استفاده هستند، گرچه شاید پس از اعمال مالیات و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌های خالی در شمال تهران به‌صورت پلکانی و قیمت خانه‌های دیگر سطوح کشور کاهش یابد. مشاور وزیر راه‌وشهرسازی، تامین منابع مالی جهت تولید مسکن را منوط به ایجاد صندوق ملی مسکن و چند راه دیگر دانست و افزود: این صندوق به‌طور مستقیم از بودجه استفاده نمی‌کند، بلکه اقساط برگشتی مسکن مهر درآمدهای حاصل از فروش و واگذاری اجاره‌های ۹۹ساله خانه و زمین و درآمد حاصله از جرائم مالیاتی بانک‌ها بخشی از درآمد این صندوق را تشکیل می‌دهد.
 نقش بی‌رنگ خانه‌های خالی در بازار
 رییس کمیسیون عمران مجلس هم که در این برنامه حاضر بود نکاتی را درباره وضعیت بازار مسکن اظهار داشت. محمدرضا رضایی‌کوچی گفت: طبق آماری که در دست داریم، در کشورمان حدود دومیلیون واحد خالی وجود دارد، برای اینکه این واحدهای خالی در بازار مسکن جاری شوند به آن‌ها مالیات بر خانه‌های خالی، اعمال کرده‌ایم؛ البته این قانون در دولت قبلی هم وجود داشت اما به‌دلیل کم بودن مالیات، بازدارندگی چندانی درمورد ایجاد خانه‌های خالی ایجاد نکرد؛ به همین دلیل در دولت فعلی، میزان مالیات‌ها افزایش یافت. وی از شناسایی بیش از یک‌میلیون واحد مسکونی خالی تا این لحظه خبر داد و افزود: پس از معرفی این تعداد واحد خالی به امور مالیاتی و ثبت مالیات برای این یک‌میلیون واحد شناسایی شده مالکان این خانه‌ها ترجیح خواهند داد املاک خود را بفروشند یا اجاره دهند. رییس کمیسیون عمران مجلس هم گفت: تعداد زیادی از حدود دومیلیون خانه خالی موجود در کشور عمدتا خانه‌های بزرگ و لوکس هستند که طبیعتا، مخاطب ما نمی‌تواند از این خانه‌ها بهره‌مند شود. هرچند اعمال مالیات بر این خانه‌ها به حرکت بازار مسکن کمک خواهد کرد.
 ۷۰درصد جمعیت تهران زیر خط فقرند
 فرید قدیری، کارشناس مسکن هم در این برنامه اظهار داشت: طبق آمار رسمی به‌ثبت‌رسیده ازسوی وزارت راه‌و‌شهرسازی، نرخ جمعیت زیرخط فقر مسکن در ایران 8/1برابر نرخ متعارف جهانی است. او ادامه داد: ۴۰درصد از خانوار ایرانی زیر خط فقر مسکن به سر می‌برند، خانواده‌هایی که بیش از ۳۰درصد هزینه ماهانه یا سالانه خود را صرف اجاره‌بها و هزینه‌های مرتبط با تهیه مسکن می‌کنند فقیران مسکن محسوب می‌شوند. این نرخ در تهران به ۷۰درصد جمعیت استان رسیده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین