sobhe-no.ir
1279
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
2
خبر

هراس رژیم‌صهیونیستی از گر‌م‌شدن روابط ایران با کشورهای عربی

رییس‌جمهور در رسانه ملی از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت گزارش داد

کرونا و معیشت مردم، دو اولویت اصلی دولت

رییس‌جمهوری دوشنبه‌شب در یک گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی با مردم از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت خود گزارش داد و مقابله با کرونا و واکسیناسیون اولویت نخست و معیشت مردم دومین اولویت مهم دولت نام برد و تاکید کرد که معیشت مردم، دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است و از فشاری که روی مردم است باخبر هستم.

صبح نو

رییس‌جمهور در رسانه ملی از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت گزارش داد

کرونا و معیشت مردم، دو اولویت اصلی دولت

رییس‌جمهوری دوشنبه‌شب در یک گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی با مردم از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت خود گزارش داد و مقابله با کرونا و واکسیناسیون اولویت نخست و معیشت مردم دومین اولویت مهم دولت نام برد و تاکید کرد که معیشت مردم، دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است و از فشاری که روی مردم است باخبر هستم.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دومین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره روند مقابله با بیماری کرونا و واکسیناسیون عمومی با بیان اینکه همه تلاش ما در این زمینه خارج‌شدن از حالت انفعالی و اقدام فعال است، گفت: به‌رغم پیشرفت‌های انجام‌شده در زمینه واکسیناسیون، رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچنان باید در دستورکار مردم باشد و عادی‌انگاری در زمینه بیماری کرونا می‌تواند خطرناک باشد و ما را با موج جدید بیماری مواجه کند.
آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه در زمینه واکسیناسیون سیاست ما اقناعی است و اجباری نیست، گفت: از همه کسانی که واکسن نزده‌اند دعوت می‌کنم در نخستین فرصت واکسن بزنند.
رییس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره شاخص‌های اقتصاد کلان کشور و برنامه‌های دولت برای مهار تورم، با بیان اینکه دومین موضوع مهم برای دولت معیشت مردم است، گفت: وضعیت معیشت مردم دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است، من از فشاری که بر دوش مردم است باخبر هستم و خود را در کنار سفره مردم احساس می‌کنم.
 
بودجه 1401 باید بدون کسری باشد
رئیسی با بیان اینکه آثار تورمی نتیجه تصمیمات پیشین در کشور است که امروز در بازار و اقتصاد مشاهده می‌شود، گفت: بودجه سال۱۴۰۱ باید واقعی و بدون کسری باشد و باید بودجه را با ارقام واقعی ببندیم. رهبری معظم انقلاب دو، سه سال پیش فرمودند و بارها هم تکرار کردند که ساختار بودجه باید اصلاح شود. این اصلاح کی می‌خواهد اتفاق بیفتد؟ باور دولت سیزدهم این است، حالا که مسوولیت داریم، وقت مناسبی برای اعمال برخی اصلاحات جدی در بودجه است.
رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که واقعا روزانه اخبار و تحولات بازار را دنبال می‌کنید؟ گفت: بله، من روزانه و ساعتی، وضع قیمت‌ها و به‌ویژه مواد خوراکی را دنبال و رصد می‌کنم. با وزرا دراین‌باره صحبت می‌کنم و در جلسات و نشست‌های اقتصادی که با صاحبنظران اقتصادی داریم، به‌شکل مستمر دنبال این هستیم که تورم کنترل شود و فشاری که روی مردم عزیزمان هست، کاهش یابد.
 
سختی‌ مردم را احساس می‌کنم
رئیسی با بیان اینکه از فشار روی مردم و به‌ویژه اقشار کم‌درآمد و محروم جامعه مطلع هستم، گفت: همواره احساس می‌کنم در کنار سفره این‌ها هستم و سختی‌شان را احساس می‌کنم، لذا به دنبال این هستیم که بتوانیم این وضع را اصلاح کنیم. شرایطی که شاهد هستیم، مربوط به تصمیماتی است که از قبل گرفته شده و آثار تورمی آن‌ها امروز در بازار و در سفره مردم آشکار شده‌است. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه آثار تصمیماتی که امروز می‌گیریم حتما در آینده زندگی مردم جلوه خواهد داشت، گفت: نخستین نکته موضوع استقراض از بانک مرکزی است. بالاخره باید کسری بودجه را جبران کنیم اما استقراض از بانک مرکزی پایه پولی را بالا می‌برد و تورم ایجاد می‌کند.
 
ضرورت سفر استانی
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره آثار واقعی سفرهای استانی و اینکه چقدر مصوبات آن رصد و پایش می‌شود، گفت: کارهای ۶روز از هفته را در سطح ملی انجام می‌دهیم و یک روز هم به استان می‌رویم؛ بالاخره حق استان است و وظیفه ماست که به استان‌ها سر بزنیم چراکه فقط در تهران مسوولیت نداریم. رئیسی گفت: قبل از سفر، از وزارتخانه‌ها هیات‌هایی به استان اعزام می‌شوند و نیازهای فوری استان را مشخص می‌کنند. سپس همه این موارد در مرکز و در معاونت اجرایی با دعوت از مدیران بررسی می‌شود و بعد، در جلسه‌ای با حضور معاون‌اول رییس‌جمهور، اعتبارات، زمان و امکانات و پشتیبانی‌های موردنیاز مشخص می‌شود و در دستورکار قرار می‌گیرد. رییس‌جمهور افزود: در معاونت اجرایی ریاست‌جمهوری بخشی برای پیگیری تعیین‌شده که فقط مسوول پیگیری مصوبات سفرهاست. بر این اساس کارشناسی قبل از سفر، بررسی حین سفر و سوم پیگیری بعد از سفر تا انجام کار، مراحل سفرهای استانی هستند.
 
دولت نباید ارتباط خود را با مردم قطع کند
وی با بیان اینکه این دولت، دولت مردمی است، گفت: ما همواره با مردم ارتباط خواهیم داشت. دولت نباید ارتباط خود را با مردم قطع کند و به وزرا هم همین را توصیه کردم. رییس‌جمهور گفت: رهبری معظم انقلاب بارها درباره ارتباط با مردم به بنده سفارش کرده‌اند و من هم به همکارانم توصیه کردم و آن‌ها هم پیگیری می‌کنند. رفتن در میان مردم و باخبر‌شدن از درد دل مردم بسیار مهم است. رئیسی با بیان اینکه در جمع مردم به بعضی از گرفتاری‌های آن‌ها برمی‌خوریم، گفت: در سفر شیراز مطلع شدیم اجرای طرح بین‌الحرمین، از حرم شاهچراغ تا حرم آقا سید علاءالدین حسین(ع)، از سال‌ها پیش آغاز شده اما با موانعی مواجه و متوقف شده است. وقتی بررسی شد، معلوم گردید می‌شود مشکل را سریع حل کرد.
 
سفره مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره روند مذاکرات و برنامه رفع تحریم‌های ظالمانه ضد ملت ایران گفت: با جدیت کار اقتصاد مقاومتی را دنبال خواهیم کرد و سفره و بازار و نان مردم را به این مذاکرات گره نمی‌زنیم اما هیچ زمانی ایران میز مذاکره را ترک نکرده و ما در مذاکرات نتیجه‌محور، حتما جدی هستیم. رئیسی با بیان اینکه در طرف مقابل هم آمادگی برای لغو تحریم‌ها، می‌تواند نشانه جدیت در مذاکرات باشد، گفت: از ابتدا اعلام کردیم وقتی دولت مستقر شود کار دنبال خواهد شد و الان هم دولت مستقر شده و کار از طریق وزارت امورخارجه دنبال می‌شود. رییس‌جمهور گفت: به آنچه گفتیم پایبند هستیم. در مذاکراتی که چند روز پیش در تهران با نماینده اتحادیه اروپا انجام شد، به آن‌ها گفته شد که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه جدی است اما باید جدیت را در طرف مقابل هم ببینیم.
 
ایران، نامتناسب در تجارت منطقه‌ای
وی جایگاه کنونی ایران در تجارت منطقه‌ای را نامتناسب توصیف کرد و گفت: تقویت ارتباطات با کشورهای همسایه و منطقه در اولویت است و از همه فعالان اقتصادی می‌خواهم برای یک حرکت متفاوت در مناسبات تجاری و اقتصادی در منطقه آماده باشند. رییس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اهداف اعزام ۳۵رایزن جدید بازرگانی از طریق وزارت خارجه به سفارتخانه‌های ایران گفت: هدف این اقدام، فعال‌شدن دیپلماسی اقتصادی کشور است و در دیدارهای مختلف با مقامات خارجی آنان برای ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی با ایران، اعلام آمادگی می‌کنند که لازم است پیگیری شود. رئیسی گفت: در آینده نزدیک نشستی با سفیران ایران در کشورهای منطقه خواهیم داشت که محور آن مباحث تجاری و اقتصادی خواهد بود.
 
عملکرد مدیران دولت هرسال ارزیابی می‌شود
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند انتصابات در دولت سیزدهم کند یا با طمأنینه پیش می‌رود، گفت: محور ما برای انتصاب افراد و گزینش همکاران، کارآمدی و دلدادگی به نظام و انقلاب و باور داشتن مردم است. برای کابینه کسانی را انتخاب کردم که ممکن است اگر بررسی کنید، اصلا به بنده رأی نداده باشند! رئیسی در پاسخ به ابراز تعجب مجری تاکید کرد: بله! بنده یقین داشتم کسی به من رأی نداده و برای عضویت در کابینه انتخابش کردم. قبول داشتن بنده، از شرایط کار کردن در این دولت نیست. در سفرهای استانی اعلام کردم و اینجا هم اعلام می‌کنم که در ادارات و سازمان‌ها، گاهی می‌بینم که عکس‌های بنده را نصب کرده‌اند، به آن‌ها گفته‌ام عکس امام و رهبری معظم انقلاب را بزنند. رییس‌جمهور گفت: به دوستان در دولت مکرر گفته‌ام و همین هفته هم در هیات دولت گفتم که مبنای کار در دولت، کارآمدی است. اگر در میان مدیران کسانی کارآمد هستند، حتما تثبیت‌شان کنید تا کارشان را ادامه دهند. رئیسی گفت: گاهی اشکالاتی به بنده می‌گیرند و می‌گویند فلانی گروه و دسته ندارد. بله درست است، بنده واقعا به‌دنبال شایسته‌سالاری بودم و پس از این هم دنبال شایسته‌سالاری هستم. به همکارانم گفته‌ام و در حضور مردم عزیزمان هم دوباره تکرار می‌کنم، اینکه لزوما تا پایان چهار سالی که بنده مسوولیت دارم، در خدمت یک مدیر باشیم، چنین تعهدی نداریم! رئیسی گفت: سالی یکبار عملکرد همه مدیران ارزیابی کلان می‌شود و اگر احساس کنیم کسی آنچنان که باید موفقیتی نداشته، تصمیم دیگری خواهیم گرفت. رییس‌جمهور تاکید کرد: دنبال این هستم در جایگاهی که سوگند یاد کردم، خدمتگزار مردم باشم و گره از کار مردم بازکنم. لذا پیوند و میثاق‌مان با همکاران‌مان از باب خدمتگزاری به مردم است و کسانی که این خدمتگزاری را همراه با کارآمدی و روحیه انقلابی دنبال کنند، حتما در سراسر کشور همکار ما خواهند بود.
 
کار غافلگیرانه انجام نخواهیم داد
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: به لطف خدا و با مشارکت مردم، تلاش می‌کنیم مشکلاتی که امروز دولت با آن مواجه است، کمتر در زندگی مردم ظاهر شود. رییس‌جمهور گفت: در هر ماه غیر از حقوق، دستمزد و هزینه‌هایی جاری دولت، به‌طور متوسط ۱۰هزار میلیارد تومان فقط هزینه انجام شده دولت قبل را پرداخت می‌کنیم؛ ضمن اینکه در ماه نخست کار دولت، با همه فشارها تلاش کردیم استقراض از بانک مرکزی اتفاق نیفتد. رئیسی خطاب به مردم گفت: هر چه کار پیش می‌رود، بنده به‌عنوان خدمتگزار در دولت، امیدهای بیشتری پیدا می‌کنم و گشایش‌هایی را احساس می‌کنم که برای کشور ایجاد می‌شود و آینده را بسیار روشن می‌بینیم. رییس‌جمهور با بیان اینکه از این شرایط و آثار تورمی عبور خواهیم کرد، گفت: اگر جایی هم ‌بخواهیم اصلاح اقتصادی انجام دهیم، با مردم و فعالان بازار و نخبگان در میان خواهیم گذاشت و کار غافلگیرانه انجام نخواهیم داد. رئیسی خطاب به جوان‌ها و مردم گفت: بدانید علی‌رغم همه تهدیدها و تحریم‌ها آینده را برای کشور بسیار روشن می‌بینم و به عنایت خدا و دستان توانای مردم عزیز به‌ویژه جوان‌ها امید و اطمینان دارم.

همواره احساس می‌کنم در کنار سفره این‌ها هستم و سختی‌شان را احساس می‌کنم، لذا به دنبال این هستیم که بتوانیم این وضع را اصلاح کنیم 

captcha
شماره‌های پیشین