sobhe-no.ir
1279
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
2
خبر

هراس رژیم‌صهیونیستی از گر‌م‌شدن روابط ایران با کشورهای عربی

رییس‌جمهور در رسانه ملی از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت گزارش داد

کرونا و معیشت مردم، دو اولویت اصلی دولت

رییس‌جمهوری دوشنبه‌شب در یک گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی با مردم از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت خود گزارش داد و مقابله با کرونا و واکسیناسیون اولویت نخست و معیشت مردم دومین اولویت مهم دولت نام برد و تاکید کرد که معیشت مردم، دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است و از فشاری که روی مردم است باخبر هستم.

صبح نو

خبر

هراس رژیم‌صهیونیستی از گر‌م‌شدن روابط ایران با کشورهای عربی

روزنامه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم»، روز گذشته (سه‌شنبه)، گزارش داد که اقدامات اخیر دولت جدید ایران برای بهبود روابط با کشورهای عربی، باعث نگرانی تل‌آویو شده است.
پایگاه خبری «عرب۴۸» به نقل از اسرائیل هیوم گزارش داد که «با گرم‌ شدن روابط ایران و چند کشور عربی معتدل در منطقه»، نگرانی در اراضی اشغالی حکم‌‌فرما شده است که این یعنی تل‌آویو شرط‌بندی خود درباره پیوستن کشورهای عربی به ائتلاف ضدایرانی را باخته است.
اسرائیل هیوم می‌گوید که کابینه تل‌آویو عامل این گرمای روابط را با سیاست‌های آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای که آن را «منفی» تلقی می‌کند، مرتبط می‌داند.
این روزنامه عبری‌ در ادامه می‌افزاید که از زمان انتخاب رئیسی به‌عنوان رییس‌‌جمهور، «ایران برای بهبود روابط خود با چند کشور در خاورمیانه بسیار تلاش کرده است؛ ازجمله کشورهایی که معتدل به شمار می‌روند و شاخص‌ترین آن‌ها عربستان‌سعودی است. پس از چند سال قطع روابط میان دو طرف، احتمال از‌سر گرفته شدن روابط دیپلماتیک میان این دو کشور ازجمله بازگشایی کنسولگری‌ها افزایش یافته است».
اسرائیل‌هیوم اضافه کرد: «به موازات این گام، روابط ایران و قطر نیز گرم‌تر شده و از سوی دیگر، گفت‌و‌گوی تلفنی غافلگیرکننده‌ای نیز میان امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران و همتای اردنی او صورت گرفت».
در ادامه گزارش یادشده آمده است: «در اسرائیل این گام‌ها با نگرانی بسیاری دنبال می‌شود و این تنها بر اعتماد فزاینده ایرانیان به عرصه منطقه‌ای و جهانی دلالت ندارد، بلکه نشان می‌دهد که آن‌ها متوجه شده‌اند که خروج آمریکا از منطقه برای آن‌ها عرصه را برای اقدام و اثرگذاری بیشتر می‌کند».
این در حالی است که رسانه‌ها پیشتر گزارش داده‌بودند که یکی از اهداف تل‌آویو برای عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی ایجاد ائتلافی ضدایرانی بوده است. اسرائیل‌هیوم همچنین خبر داد که مقامات رژیم‌صهیونیستی در این خصوص با همتایان آمریکایی خود بحث و تبادل نظر کرده‌اند و تل‌آویو در جریان این تماس‌ها عنوان کرده است: «به‌منظور ایجاد توازن در برابر تلاش ایرانی‌ها برای کشاندن برخی از کشورهای عربی به‌سوی خود، به حمایت و اثرگذاری آمریکا نیاز است». همچنین پایگاه اینترسپت در تحلیلی خروج آمریکا از منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را محرک مذاکرات مستقیم میان ایران و عربستان سعودی دانسته و نوشته است: سیاست‌های دولت سابق آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» که منافع رژیم‌هایی مانند عربستان‌سعودی، ترکیه و اسرائیل را در اولویت قرار داده بود یکی از دلایل «سیاست خارجی مبتنی بر خشونت» این رژیم‌ها بوده است. اینترسپت نوشته است: «این هدیه ترامپ به شرکای خارجی باعث تسریع استعمارگری اسرائیل در کرانه باختری و اورشلیم (بیت‌المقدس) شد؛ جنگ تحت حمایت ترکیه میان آذربایجان و ارمنستان را به همراه داشت و موجب تشدید عملیات بمباران ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن و کشته شدن هزاران غیرنظامی شد.» این رسانه نوشته حال که ترامپ رفته و آمریکا در حال خروج از منطقه است، نشانه‌هایی از بهتر شدن اوضاع مشاهده می‌شود. ایران و عربستان‌سعودی چهارمین دور از گفت‌وگوهای خود در بغداد را برگزار کرده‌اند و در آستانه توافقی برای بازگشایی کنسولگری‌ها در مشهد و جده هستند. بعد از آنکه گزارش‌هایی از اولین دور گفت‌وگوهای دو طرف برگزار شد «محمدبن‌سلمان»، ولیعهد عربستان‌سعودی در مصاحبه‌ای با تلویزیون سعودی با لحنی کم‌سابقه از در آشتی‌جویی درآمد.
وی در آن مصاحبه گفت: «ایران کشور همسایه ماست و تمام چیزی که ما خواستار آن هستیم داشتن رابطه‌ای خوب و ویژه با این کشور است. ما نمی‌خواهیم ایران در وضعیت دشواری قرار داشته باشد. برعکس، می‌خواهیم آن‌ها پیشرفت کنند و می‌خواهیم تلاش کنیم منطقه و دنیا به‌سمت رفاه حرکت کند.»

captcha
شماره‌های پیشین