sobhe-no.ir
1279
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
1
واکاوی کارنامه مجلس یازدهم در گفت‌وگوی سیدنظام الدین موسوی با «صبح نو»

مغرضان، مجلس را سانسور می‌کنند

مجلس یازدهم در شرایط خاصی روی کار آمد. وضعیت بغرنج اقتصادی مردم، ایجاب می‌کرد که نمایندگان دوره جدید مجلس با رویکرد عملگرایانه مضاعفی پای به عرصه بگذارند و از ابزارهای تقنینی و به ویژه نظارتی خود برای واداشتن دولت اعتدال به کار بیشتر بهره ببرند. یک سال و سه ماه بیشتر از عمر مجلس یازدهم نمی‌گذرد و قضاوت عملکرد آن زود به نظر می‌رسد اما آنچه تاکنون بروز و ظهور داشته، همیت نمایندگان برای کم کردن مشغله اقتصادی مردم بوده است. نمایندگان در این مدت طرح های اقتصادی و معطوف به بهبود معیشت مردم، کم نداشته اند و به نظر می رسد با گذشت زمان و پختگی هر چه بیشتر وکلای ملت، این طرح ها از قابلیت و ظرفیت بیشتری برای گره گشایی کار جامعه برخوردار شود. برای بررسی عملکرد مجلس یازدهم به سراغ سیدنظام الدین موسوی، نماینده مردم تهران و سخنگوی هیئت رئیسه، در دفتر کارش در مجلس رفتیم. با او درباره ترجیع بند «نظارت میدانی»، هجمه رسانه ای هدفمند علیه نمایندگان و دغدغه‌های اقتصادی مجلس به گفتگو نشستیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند.

رییس‌جمهور در رسانه ملی از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت گزارش داد

کرونا و معیشت مردم، دو اولویت اصلی دولت

رییس‌جمهوری دوشنبه‌شب در یک گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی با مردم از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت خود گزارش داد و مقابله با کرونا و واکسیناسیون اولویت نخست و معیشت مردم دومین اولویت مهم دولت نام برد و تاکید کرد که معیشت مردم، دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است و از فشاری که روی مردم است باخبر هستم.

گزارش «صبح‌نو» از رفتار دوگانه مسوولان درباره بازگشایی مدارس در بحران شیوع کرونا را بخوانید

پاس‌کاری برای فرار از مسوولیت

نزدیک به دو سال است که از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد اما هنوز راهکار درستی برای سیستم تحصیلی پیدا نشده است. این ویروس منحوس به نحوی در تصمیم‌گیری مسوولان در شرایط بحران اثرگذار بوده است که در مساله بازگشایی مدارس هم پاسکاری می‌کنند. از طرفی وزارت بهداشت هشدار آغاز موج ششم می‌دهد و بازگشایی مدارس را منوط به تصمیم‌گیری و آمادگی آموزش‌وپرورش می‌داند. وزارت آموزش‌وپرورش هم که هنوز وزیر ندارد. وزارت بهداشت و انجمن اولیا و مربیان و مدیران مدارس را تصمیم‌گیر ماجرای بازگشایی مدارس معرفی می‌کند. این تناقض‌گویی‌ها و تعلل در تصمیم‌گیری همچنین سیستم ضعیف آموزش مجازی ضربه مهلکی به ساختار آموزشی کشور خواهد زد. آسیبی که شاید جبران آن به چند دهه زمان نیاز داشته باشد.

رییس‌جمهور گمانه‌زنی‌ها برای حذف ارز ترجیحی را تایید کرد

ارز جهانگیری در ایستگاه آخر

«دلار جهانگیری» تمثیلی معنادار برای تصمیمات معاون‌اولی است که تصویر روشنی از اقتصاد کشور ندارد؛ تصویری که منجر به پایه‌گذاری رانت ارز 4200تومانی می‌شود و پس از چندسال نه‌تنها قیمت کالاهای اساسی کنترل نمی‌شود، بلکه سر به آسمان می‌ساید. تورم وجه غالب مدیریتی می‌شود که وعده ثبات قیمت‌ها را در بوق و کرنا کرده بود. به‌نظر می‌رسد با توجه به موضع‌گیری‌های اخیر مسوولان کشور، تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی به نقطه پایان رسیده است و در آینده‌ای نزدیک شاید شاهد پایان یافتن رانت‌هایی باشیم که از ثبات قیمت‌ها جلوگیری کرد. اخیرا یک کمیته سه‌جانبه ازسوی دولت، ‌مجلس و بانک مرکزی برای بررسی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و بازنگری در نظام توزیع یارانه‌ها تشکیل شد.

سرمقاله

عینک واقعیت

صبح نو

سرمقاله

عینک واقعیت

اگر بازنمایی ذهنی(mental representation) را یکی از ستون‌های عملیات روانی رسانه‌ای بدانیم، اصلاح‌طلبان به معنی تمام کلمه در طول یک سال و سه ماه گذشته، از تمام توان خود برای بازنمایی و سانسور عملکرد نمایندگان مجلس یازدهم بهره برده‌اند. اصلاح‌طلبان، مجلس یازدهم را در ایماژ(تصویر ذهنی) جامعه پدیده‌ای ضدمعیشت، ضدمردم و ضدامنیت ملی تصویر کرده‌اند؛ گویی استثنایی‌ترین مجلس بعد از انقلاب اسلامی بر سر کار آمده که هیچ نقطه اشتراکی با دغدغه‌های جامعه ندارد. اما واقعیت(reality) جز روایت سازی‌های اهالی سانسور است. واقعیت آن است که مجلس یازدهم با وجود همه کمی‌ها و کاستی‌های طبیعی، بزنگاهی مهم در تاریخ پارلمانتاریسم ایران به شمار می‌آید. یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های این مجلس، ارتقای جایگاه پارلمان در میدان سیاست‌گذاری بود. پیش از استقرار مجلس یازدهم، شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به حیاط خلوت متنفذین نهاد ریاست جمهوری تبدیل شده بود که بی توجه به نظر نمایندگان مجلس دهم، یک شبه قیمت حامل‌های انرژی را افزایش داد و بحرانی بی بدیل بر ملک و ملت تحمیل کرد و شد آنچه شد. به بیان بهتر، قامت مجلس دهم کوتاه‌تر از آنی می‌نمود که بخواهد بر روندها و مناسبات جاری، قد علم کند و تاثیرگذار باشد. مجلس یازدهم، این معادله پر خسران را تغییر داد و خود را به یکی از بازیگران مهم تصمیم سازی ها بدل کرد. مأموریت دیگر مجلس یازدهم، توجه بیشتر به حل مشکلات معیشتی مردم بود. طرح‌های بسیاری در طول یک سال و چند ماه اخیر از جمله مالیات بر عائدی سرمایه، مالیات بر خانه‌های خالی، تأمین کالاهای اساسی و جهش تولید مسکن به صحن مجلس آمدند و سپس به مرحله اجرا درآمدند. این‌ها واقعیات مجلس یازدهم‌اند که هیچ جایگاهی در بازنمایی سانسورچی‌ها ندارند. بهارستان را باید با عینک واقعیت دید.

captcha
شماره‌های پیشین