sobhe-no.ir
1278
سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۴۰۰
1
سرلشکر باقری قراردادهای خرید تجهیزات نظامی پس از لغو تحریم تسلیحاتی ایران را در سفر به مسکو پیگیری کرد

رایزنی برای خرید جنگنده و بالگرد

جواد بخشی / رایزنی‌های عالی‌ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته توجه همگان را به خود جلب کرده است؛ رایزنی‌هایی که در شرایط حساس منطقه و تنش‌های موجود، از هر زمانی بااهمیت‌تر است. کنش‌های رییس‌جمهور جمهوری آذربایجان و تحرکات رژیم‌صهیونیستی در نزدیکی مرزهای ایران از یک‌سو و وضعیت افغانستان از سوی دیگر، موجب امنیتی‌تر‌شدن فضای منطقه شده و کشورهای همسایه را به رایزنی‌های فشرده‌تر نظامی - امنیتی واداشته است.

رییس‌جمهور ونزوئلا برای امضای سند همکاری 20ساله به تهران می‌آید

مقابله تهران- کاراکاس با تروریسم اقتصادی

توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران کاراکاس بیش از دو دهه است به‌صورت جدی دنبال می‌شود؛ به‌خصوص پس از تحریم‌های یک‌جانبه‌ای که آمریکا علیه ایران و ونزوئلا به راه انداخت، توسعه‌ای که دو طرف مصمم شدند با امضای یک سند همکاری 20ساله، به تقابل با یک‌جانبه‌گرایی آمریکا بپردازند. اقداماتی که علی‌رغم وجود تحریم کاراکاس، برخی کالاها ازسوی ایران به ونزوئلا صادر شد و اکنون دو طرف تلاش دارند تا پایان سال کمیسیون مشترک اقتصادی خود را برگزار کنند. «فلیکس پلاسنسیا گونسالس»، وزیر امورخارجه ونزوئلا روز گذشته با حضور در وزارت امورخارجه کشورمان، با «حسین امیرعبداللهیان» همتای خود دیدار و گفت‌وگو کرد تا به گفته رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان، سند همکاری 20ساله ایران و ونزوئلا با حضور مادورو، رییس‌جمهور این کشور به‌زودی به امضا برسد. وزیر امورخارجه کشورمان در نشست مشترک خبری روز گذشته‌اش، با همتای ونزوئلایی خود گفت: توافق کردیم که نقشه راه همکاری‌های ۲۰ساله تهران و کاراکاس را ترسیم کنیم، در ماه‌های آینده سفر آقای مادورو را به تهران خواهیم داشت و در آن سفر سند همکاری ۲۰ساله امضا خواهد شد.امیرعبداللهیان در ابتدای صحبت‌هایش گفت: توافق کردیم که نقشه راه همکاری‌های 20ساله تهران و کاراکاس را در ادامه گفت‌وگوهای‌مان ترسیم کنیم. قبل از پایان سال جاری میلادی کمیسیون مشترک دو کشور برگزار می‌شود. در ماه‌های آینده، سفر آقای مادورو را به تهران خواهیم داشت و در آن سفر سند همکاری 20ساله امضا خواهد شد.وی در ادامه افزود: کالاهای ایرانی در شهرهای ونزوئلا در دسترس است، متقابلا زمینه‌های مشترک برای سرمایه‌گذاری در ایران مهیا شده است که به‌تدریج جزئیات آن اعلام خواهد شد. به بخش خصوصی اعلام می‌کنیم که فرصت خوبی برای همکاری با ونزوئلا وجود دارد.

یادداشت «صبح‌نو» بر کتاب «تنها گریه کن»

روایت قهرمان‌بودن و مادر یک قهرمان‌شدن

مرتضی شمس‌آبادی / زندگی و داستان قهرمان‌ها نوشته می‌شود، ساخته می‌شود، دیده و خوانده می‌شود و در قله توجه قرار می‌گیرد. طبیعی است اما این قهرمان‌ها از کجا آمده‌اند؟ کجا پرورش پیدا کرده؟ کجا رشد کرده؟ کجا شکل گرفته؟ کجا فهمیده و ساخته شدند برای قهرمان‌بودن؟ در کتاب‌های ما این «کجایی» کم‌رنگ‌ترین مساله‌ای است که به آن پرداخته می‌شود و این نه‌تنها طبیعی نیست که آسیبی بزرگ است.

«صبح‌نو» از سریال نمایش خانگی «میدان سرخ» گزارش می‌دهد

شکست تمام‌عیار

«میدان سرخ» مجموعه‌ای نمایشی به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان و به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی محصول سال۱۴۰۰ است که به‌صورت اختصاصی در فیلیمو و شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود. میدان سرخ داستان زنی تنهاست به نام شیدا (مهتاب کرامتی) که ناخواسته وارد بازی وحشتناکی می‌شود که ازسوی همسر او و یک تروریست خارجی شکل گرفته است. او برای نجات جان دخترش در معرض انتخاب میان عشق، انتقام و قدرت قرار می‌گیرد و با سه قاچاقچی مطرح و قدرتمند به نام‌های پاپ (حمید فرخ‌نژاد)، تورج مبینی (علی مصفا) و عبد مکین (سعید داخ) مدتی همراه می‌شود، غافل از آنکه پایان این بازی، خونبار خواهد بود. «میدان سرخ» در هنگام تولید دچار مشکلات زیادی شد که بخشی از آن به بیرون هم درز کرد اما حالا و با گذشت چند هفته از پخش این سریال، انتقادات زیادی نسبت‌به آن شده است.

گزارش «صبح‌نو» درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور و نگرانی‌های ناشی از موج ششم کرونا را بخوانید

زنگ خطر در استان‌های مرزی

نگرانی‌ها درباره موج ششم کرونا حالا رنگ جدی به خود گرفته است. مشاهدات خبرنگار «صبح‌نو» و برخی اخبار رسیده از مراکز درمانی و مطب‌های پزشکان متخصص نشان می‌‌دهد که در چند شب گذشته تعداد بیماران مراجعه‌کننده با علائم کرونا که از قضا در مدت کمی شدت گرفته، بیشتر شده است. این مساله سرآغاز همه‌گیری دوباره کرونا در کشور است که از چند هفته قبل و حتی پیش از پایان موج پنجم و کم شدن محدودیت‌های کرونایی برخی متخصصان و ازجمله رسانه‌ها درباره آن‌ها هشدار داده بودند. افزایش چندین برابری تردد در جاده‌ها به‌دلیل کم شدن شهرهای قرمز در هفته گذشته از سوی پلیس راهور اعلام شد. از سوی دیگر، ادارات و مراکز دولتی و خصوصی نیز دورکاری‌ها را لغو کرده و کارمندان و نیروهای خود را فراخوان کرده‌اند. از سوی دیگر، اصناف و مشاغل هم با تمام توان کرکره‌ها را بالا داده‌اند تا به‌دنبال کسب روزی باشند. مراکز آموزشی و به‌ویژه مدارس هم که جای خود دارند. هر روز مسوولی در آموزش‌وپرورش یا وزارت بهداشت درباره بازگشایی کامل مدارس سخن می‌گوید. همه این‌ها در شرایطی است که گفته می‌شود درصد میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمتر از 50درصد در سراسر کشور رسیده است. براساس اطلاعات منتشرشده، استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و برخی نقاط سیستان‌وبلوچستان دوباره شاهد افزایش بیماران کرونایی هستند و شرایط نگران‌کننده‌ای دارند. این در حالی است که آخرین نقشه رنگبندی کرونایی کشور نشان می‌داد استان سیستان‌وبلوچستان به‌طورکلی در وضعیت آبی است و استان‌های نامبرده دیگر نیز وضعیت خوبی دارند، اما به نظر می‌رسد که رنگبندی هم مقیاس خوبی برای رصد وضعیت استان‌ها نیست.

سرمقاله

سریال‌های ناتمام

شماره‌های پیشین