sobhe-no.ir
1276
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
1
تک تیرانداز حادثه بیروت، کارمند سفارت آمریکا از آب درآمد

دام امنیتی کاخ سفید در بیروت

روح‌الله فرقانی / مداخلات آمریکا در امور داخلی لبنان تا آنجا پیش رفته است که علاوه بر بی‌ثبات‌سازی امور سیاسی بیروت، به‌سوی معترضان این کشور نیز تیراندازی می‌کند؛ حادثه‌ای که روز پنجشنبه از نگاه لنز دوربین عکاسان خبری لبنان پنهان نماند و یکی از خبرنگاران این کشور با انتشار تصویری از فردی که به‌سوی مردم لبنان شلیک می‌کند، مدعی شد که او از کارمندان سفارت آمریکا در بیروت است. گویا دخالت‌های آمریکا در امور داخلی لبنان پایانی ندارد.

«صبح‌نو» دلایل محکومیت ولی‌الله سیف رییس بانک مرکزی دولت روحانی را بررسی می‌کند

10 سال حبس

رأی پرونده ولی‌الله سیف، رییس وقت بانک مرکزی، احمد عراقچی و سالار آقاخانی در رابطه با برهم زدن نظم و آرامش بازار ارز و فضای اقتصادی کشور و همچنین برخی سوءمدیریت‌ها آن‌هم در شرایط حساس سال96 صادر شد. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا گفته است جرم محکومان ردیف اول و دوم برهم‌زدن آرامش بازار ارز و فراهم کردن شرایط فروش غیرقانونی ارز به میزان حدود 160میلیون دلار و 20میلیون یورو است.

اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

وعده‌های دولت و مجلس عملی می‌شوند

جواد بخشی / اقدامات دولت مردمی و مجلس انقلابی حالا شکل تازه‌تری به خود گرفته است و هر دو بدون حاشیه‌سازی و بازی با افکارعمومی، علی‌رغم عملیات روانی اصلاح‌طلبان و دشمنان، بر مدار حل مشکلات مردم حرکت کرده و تنها برداشتن باری از روی دوش مردم را در دستورکار قرار داده‌اند. حضور مستمر رییس‌جمهور و رییس مجلس میان مردم برخلاف روند متفاوت گذشته باعث شده است تا مردم نسبت‌به آینده افق بهتری داشته باشند و از نزدیک شاهد پیگیری مشکلات‌شان ازسوی مسوولان باشند. هرچند در دولت روحانی حتی واردات واکسن نیز امری پیچیده قلمداد می‌شد اما شاهد این بودیم که دولت سیزدهم در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای آن چاره‌اندیشی کرده و خیال مردم را راحت کرد. وی که دولت روحانی را مرعوب غرب می‌داند، یکی از دلایل ناکامی آن دولت را نگاه به بیگانگان عنوان می‌کند و دولت و مجلس در دوره جدید نگاه متفاوتی دارند. ازاین‌رو در گفت‌وگو با اسماعیل کوثری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اقدامات مجلس و دولت را موردبررسی قرار دادیم. متن گفت‌وگوی اسماعیل کوثری با روزنامه «صبح‌نو» به شرح زیر است:

نامه کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات به شورای عالی؛

گزینه جوان و انقلابی و خوشنام انتخاب کنید

سرمقاله

نماد «سیف»

اصلاح طلبان، تخریب مجلس را تنها چاره ترمیم وجهه خود می دانند

مدعیان قانون علیه نهاد قانون

اصلاح‌طلبان که به‌موجب حضور فعالان امنیتی دهه60 در رأس نخبگانی خود، در به راه انداختن عملیات روانی علیه رقیب به مقام استادکاری درآمده‌اند، پس از پایان کار دولت اعتدال و برای عبور به سلامت از ایام فترت جای پاسخگویی از موضع تهاجمی وارد شده‌اند و با دروغ‌پراکنی به دنبال پاک‌سازی عملکرد هشت‌ساله خود هستند. به نظر می‌رسد، برخی روزنامه‌های موسوم به «زنجیره‌ای» دراین‌بین کارویژه ممتازی به دوش دارند.

«صبح‌نو» از وضعیت نابسامان شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی گزارش می‌دهد

سینــــما در کمـــا

چند هفته‌ای از معرفی محمد خزاعی به‌عنوان رییس جدید سازمان سینمایی می‎‌گذرد. بعد از هفته‌ها گمانه‌زنی بالاخره خزاعی که خودش از تهیه‌کنندگان سینمای ایران است، روی صندلی ریاست بر سینمای ایران نشست. یک صندلی نه‌چندان راحت که برای راکبش دردسرهای زیادی دارد. مجموعه‌ای از سلایق و خواسته‌های بحق و بعضا ناحق که در حول این مجموعه وجود دارد. همواره سایه به سایه خزاعی حرکت خواهد کرد. سازمان سینمایی متشکل از موسساتی مثل بنیاد سینمایی فارابی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، انجمن سینمای جوان ایران، سینماشهر و موزه سینمای ایران است. اما درکنار آن و جشنواره‌های مختلفی که متولی‌اش است چند شورای مهم نیز دارد. مهم‌ترین‌شان، شورای صدور پروانه ساخت و شورای صدور پروانه نمایش است. براساس بررسی وضعیت موجود و اطلاعات رسیده به نظر می‌رسد شورای صدور پروانه ساخت چندهفته‌ای است که تشکیل جلسه نداده و حالا صف متقاضیان ساخت فیلم بسیار طولانی شده است.

سازمان بازرسی بر تکمیل خودروهای کف پارکینگ شرکت‌های خودروسازی تاکید دارد

صف میلیونی برای خودروی وطنی

«این‌بار هم نشد، مثل دفعه قبل.» این جمله را دیروز و بعد از اعلام نتایج بیست‌وچهارمین دوره قرعه‌کشی ایران‌خودرو برای فروش 9هزار دستگاه خودرو میلیون‌ها ایرانی تکرار کردند. میلیون‌ها از آن بابت که براساس آمار منتشرشده درباره این دوره از بخت‌آزمایی خودرویی، چهارمیلیون و ۸۷۹هزار و ۴۲۱نفر ثبت‌نام و چهارمیلیون و ۷۲۸هزار و ۹۲۴نفر واجد شرایط حضور در قرعه‌کشی شدند. ایران‌خودرو در این مرحله چهار مدل از خودروهای تولیدی خود را ارائه کرده بود که محصول پژو پارس بنزینی سه‌میلیون و 73هزار و 20 متقاضی داشت، آن هم فقط برای سه‌هزار دستگاه از این خودرو. اما اینکه چه اتفاقی افتاده که وضعیت خودروسازی در کشور اینطور شده مثنوی هفتاد من کاغذ است، اما روی دیگر ماجرا این است که چرا اقدامی برای اصلاح این وضعیت نمی‌شود؟ خودروسازان از این بازار انحصاری بیشترین بهره را می‌برند و برای خود بازاری تضمین‌شده برای فروش هر محصولی با کمترین کیفیت را ایجاد کرده‌اند. حتی اگر مدام در گزارش‌های خود از زیان انباشته و موارد اینچنینی بگویند. ولی مردم هم اعتقاد دارند دو خودروساز بزرگ کشور در شرایط فعلی هرطور که بخواهند با مردم و مصرف‌کنندگان واقعی رفتار می‌کنند و حتی با دلالان هم دست‌شان در یک کاسه است. خودروساز کم می‌سازد تا دلال قیمت بازار را بالاتر ببرد و بعد خودروساز تفاوت قیمت بازار و کارخانه را دستاویزی برای افزایش قیمت قرار می‌دهد. برای این مساله حتی شاهد هم آورده می‌شود و آن انباشت ده‌ها هزار خودرو در پارکینگ و زمین‌های خودروسازان است که به بهانه نداشتن قطعات جزئی و ساده، انبار شده‌اند.

شماره‌های پیشین