sobhe-no.ir
1275
شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰
1
محمد سعید احدیان در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» :

برخی افراد خودی اسیر عملیات روانی اصلاح‌طلبان شدند

فضاسازی علیه مجلس انقلابی، راهبرد دیرینه منتقدان و مخالفان است؛ راهبردی که گاه تا قلب واقعیت پیش رفته و با فریب افکار عمومی به‌دنبال سیاه‌نمایی علیه مجلس یازدهم است. هرچند، چندصدایی و فعالیت افراد و جریان‌های مختلف در مجلس انقلابی بر کسی پوشیده نیست، اما منتقدان گویا اراده‌ای برای شناسایی آن ندارند و با القای مشی واحد، به‌دنبال ماهیگیری از آب گل‌آلودی هستند که عده‌ای محدود در مجلس یازدهم ایجاد می‌کنند. انتقادها از تصویب طرح‌های مختلف در این مجلس امر جدیدی نیست و بر مدار گذشته در جریان است؛ مجلس در جلسه روز چهارشنبه خود در اقدام قابل‌ستایش و در روند بررسی جزئیات طرح تسهیل مجوز کسب‌وکارها ضمن تصویب این طرح که در حوزه مجوزها انحصارزدایی می‌کند، حتی امکان ویژه‌ای را که پیش از این برای نمایندگان و قضات وجود داشت نیز حذف کرد تا شرایط برای متقاضیان عادلانه‌تر شود. این طرح علاوه‌بر آنکه روند پرپیچ‌وخم، غیرشفاف و بوروکراسی دست‌وپاگیر را از سر راه کسب‌وکارها برمی‌دارد، به دنبال رفع انحصار و رانت از برخی مشاغل است.اگرچه این اقدام مجلس تقدیر و تشکر رییس مجلس را نیز در پی داشت، اما عده‌ای را آشفته کرد و برای مقابله و هجمه جدید به مجلس، راه دیگری را در پیش گرفتند. محمدباقر قالیباف در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در پایان بررسی و تصویب طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار اظهار داشت: از کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اصل44 قانون اساسی تشکر می‌کنم که طرح مذکور را به صحن آورد، در صحن علنی مجلس، نزدیک به 6جلسه روی این طرح کار و بررسی شد.وی ادامه داد: طرح مذکور در ارتباط با تسهیل‌گری و رفع موانع مشاغل و برخی ناعدالتی‌ها بود که امروز در صحن علنی به تصویب رسید و باید مسیر قانونی خود را طی کند. رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طرح برای بررسی به شورای نگهبان ارسال می‌شود و اگر مشکلی داشته باشد مجدد به صحن مجلس برمی‌گردد، بااین‌حال به سهم خود از کمیسیون و همکاران برای تصویب این طرح تشکر می‌کنم.

بر اثر وقوع دومین انفجار توسط داعش طی دو هفته اخیر در مراسم نماز جمعه شیعیان افغانستان، ۶۲ شهید و ۶۸ نفر مجروح شدند

جمعه خونین قندهار

منابع خبری افغانستان، از وقوع انفجار انتحاری در شهر قندهار افغانستان حین برگزاری نماز جمعه در بزرگ‌ترین مسجد متعلق به شیعیان در مرکز این ولایت خبر دادند؛ انفجاری که واکنش سازمان ملل و کشورهای منطقه را هم به‌دنبال داشت و آن را محکوم کردند. این انفجار در حالی صورت گرفت که سخنگوی طالبان هفته گذشته اعلام کرد که افغانستان دیگر چنین حوادثی را تجربه نخواهد کرد. حال باید دید طالبان برای این حادثه تروریستی که در آستانه هفته وحدت رخ داده است چه واکنشی نشان می‌دهد، آیا مسوولیت تامین امنیت این کشور را برعهده می‌گیرد یا همچنان شاهد چنین جنایاتی ازسوی گروه‌های تروریستی در افغانستان خواهیم بود.

اصلاح طلبان به دنبال بازنمایی از چهره رییس جمهوری پیشین با هدف بازگشت به عرصه سیاسی هستند

چرا روحانی برای بازگشت عجله دارد

رییس‌جمهور لبنان با محکوم کردن حادثه اخیر بیروت به سمیر جعجع هشدار داد

خویشتنداری حزب‌الله

آخرین روز هفته اخیر بود که عروس خاورمیانه بار دیگر شاهد افزایش تنش‌ها و درگیری شد؛ درگیری‌هایی که گویا کشورهای محور شرارت چون عربستان‌سعودی، نمی‌خواهند که این کشور ساحلی دریای مدیترانه در آرامش باشد؛ ازاین‌رو با اجرای توطئه‌هایی موج‌های ناآرامی و تنش را در بیروت بلند می‌کنند، رویدادی که پنجشنبه این هفته رخ داد و تجمعی که در مقابل دادگاهی در ارتباط با پرونده انفجار بیروت درحال برگزاری بود، به خشونت کشیده شد که به‌دنبال آن تعدادی کشته و تعدادی مجروح شدند. گویا حمایت آشکار آمریکا و عربستان از برخی گروه‌های لبنان همچون «سمیر جعجع»، رییس حزب القوات اللبنانیه، پایانی ندارد و با ایجاد فتنه به‌دنبال جنگ داخلی در این کشور هستند. موضوعی که روز پنجشنبه در بیروت به وقوع پیوست و تیراندازی افرادی مسلح طرفدار گروه سمیر جعجع یا فالانژها، به معترضان حامی حزب‌الله که در مقابل دادگاه بیروت صورت گرفت، به خشونت کشیده شد و تعدادی کشته و مجروح شدند؛ حادثه‌ای که اگر نبود خویشتن‌داری و درایت حزب‌الله، لبنان یک جنگ داخلی دیگر را تجربه می‌کرد. این حادثه تلخ تا آنجا پیش رفت که میشل عون، رییس‌جمهور لبنان بعد از تیراندازی‌ها و درگیری‌های روز پنجشنبه در بیروت با سمیر جعجع، رییس حزب القوات اللبنانیه تماس گرفت و ضمن ابراز ناخرسندی از این اتفاقات به او گفت: «بازی‌ات را پایان بده.»

سرمقاله

راهبرد اصلاحات؛ مجلس‌هراسی

خدابخشی به جای آخوندی، معاون سياسی شد

تغييرات بزرگ در ساختمان شيشه ای

پیمان جبلی، رییس جدید صداوسیما که در جلسه معارفه‌اش تاکید کرده بود «ما محکوم به تحول هستیم» حال اولین گام را برای ایجاد این تحول در رسانه ملی برداشت و در حکمی علیرضا خدابخشی را جایگزین مجید آخوندی و به سمت «معاون سیاسی رسانه ملی» منصوب کرد. پیمان جبلی در حکمی خطاب به خدابخشی آورده است: «با توجه به مراتب دانش، تعهد، شایستگی‌ها و سوابق ارزشمند شما در حوزه رسانه و روحیه ابتکار و تحول‌گرایی برای پشتیبانی از سربازان جنگ اقتصادی؛ به‌موجب این حکم به‌عنوان معاون سیاسی سازمان صداوسیما منصوب می‌شوید.»

«صبح‌نو» از پایان نیمه‌تمام «قبله عالم» گزارش می‌دهد

پایان یک سوءتفاهم

«قبله عالم» یک مجموعه نمایش خانگی به کارگردانی حامد محمدی است. این سریال درباره زندگی ناصرالدین‌شاه قاجار ساخته شده‌ است. قسمت نخست این سریال در ۱۰مرداد ۱۴۰۰ از طریق پلتفرم فیلیمو منتشر شد. در این سریال محمدرضا علیمردانی به‌عنوان راوی در نقش امیرکبیر حضور دارد. «قبله عالم» را باید اولین مجموعه با حال و هوای تاریخی در بستر دوره شاهان قاجار دانست که برای پخش از vodها در دوره جدید ساخته و پخش شده است. چند مجموعه دیگر نیز در همین اتمسفر و البته با فضایی جدی به‌زودی پخش خواهند شد. اما «قبله عالم» از همان ابتدا با حاشیه وارد چرخه پخش شد و حالا هم طبق اعلامیه فیلیمو، نیمه‌کاره از پخش پایین آمده است. هرچند فیلیمو به‌طور ضمنی علت پایان پخش این سریال را مسائل ممیزی عنوان کرده اما به نظر می‌رسد نباید این مساله را تک‌بعدی بررسی کرد. مساله سریال حامد محمدی حواشی مختلفی دارد که نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

بیش از 70میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است

عبور از موج پنجم با نگاهی به پیک ششم

فراز و فرودهای آمار روزانه کرونا، افزایش واردات واکسن و نیز پوشش واکسیناسیون، کاهش رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی، برخی اصرارها بر بازگشایی‌های اصناف یا مراکز آموزشی و نیز نگرانی از آغاز پیک ششم کرونا در آستانه فصل سرما، مهم‌ترین موضوعات مرتبط با ساختار درمانی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان به یاد داشته باشید که برخی افراد با ادعاهای غیرعلمی یا مواردی که بیشتر به بهانه می‌مانند به‌دنبال ایستادگی و مقاومت در برابر واکسیناسیون کرونا هستند. این افراد واکسن زدن را مخالف آزادی خود می‌دانند، این در حالی است که واکسینه‌نشدن همین افراد و چرخش آزادانه آن‌ها در جامعه می‌تواند سلامت جمع گسترده‌ای از هموطنان را با خطر مواجه کند. از همین رو است که حالا صحبت قرنطینه هوشمند یا لزوم ارائه کارت واکسیناسیون برای برخورداری از خدمات اجتماعی مطرح می‌شود. این در حالی است که کادر درمانی کشور همچنان از گردش کرونا در کشور می‌گویند و اینکه یک ساده‌انگاری می‌تواند دوباره موجب طغیان کرونا در کشور شود. البته پوشش خوبی برای واکسیناسیون در کشور انجام شده اما موج ششم در صورت بروز می‌تواند هزینه‌های اقتصادی بسیاری را به خانواده‌ها و کشور وارد کند. آن هم در شرایطی که به گفته کارشناسان، ایمنی جمعی زمانی ایجاد می‌شود که بیش از 70درصد جمعیت هر دو دوز واکسن خود را دریافت کنند.

شماره‌های پیشین