sobhe-no.ir
1274
چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۴۰۰
9
فراز و فرودهای نگران‌کننده آمار کرونا، بر اهمیت واکسیناسیون جمعی تاکید دارد

اصناف بدون واکسن نمی‌توانند فعالیت کنند

در روزهایی که صحبت‌هایی درباره ارائه خدمات اجتماعی با ارائه کارت واکسن مطرح می‌شود، گروهی هم هستند که برای مخالفت با واکسیناسیون کرونا دست به هرکاری می‌زنند. عده معدودی از این افراد صبح دیروز در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند تا مخالفت خود با واکسن اجباری را اعلام کنند. این در حالی است که یافته‌های علمی و شواهد مربوط به آن نشان می‌دهد که واکسیناسیون تا چه اندازه در ایجاد ایمنی جمعی موثر بوده است. البته وزیر کشور هم دیروز اعلام کرد که فعالیت اصناف به‌ویژه اصنافی که با مواد غذایی سروکار دارند از ابتدای آبان‌ماه منوط به دریافت واکسن است.

شناسایی ۱۳۳۹۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

کشف جدید در انبارهای گمرک

16هزار تن برنج با فوریت ترخیص می‌شود

صبح نو

کشف جدید در انبارهای گمرک

16هزار تن برنج با فوریت ترخیص می‌شود

 اخبار روزهای اخیر درباره کالاهایی که در گمرک‌های مختلف کشور فاسد شده یا در آستانه فساد قرار دارند این حساسیت را در افکارعمومی به وجود آورده است که چرا این کالاها با فوریت ترخیص نشده و در اختیار بازار داخلی قرار نمی‌گیرند تا کمبودهای هرازگاه برخی کالاها به وجود نیاید؟ این در حالی است که خبر فاسد شدن دومیلیون کیلوگرم شکر یا در آستانه فساد قرار گرفتن 500 تن ماده اولیه تولید شیرخشک نوزاد موارد ساده‌ای نیستند که به‌راحتی بشود از کنار این موضوعات گذشت. در چنین شرایطی خبر جدیدی هم منتشر شد که نشان می‌دهد دستور ترخیص فوری محموله 16هزار تنی برنج وارداتی در استان هرمزگان صادر شده است.
کمبود و گرانی برنج ازجمله جدیدترین نوسانات قیمتی در کالاهای اصلی موردنیاز مردم است که برای بسیاری از مردم باورکردنی نیست.
 از همین رو مسوولان به‌دنبال افزایش واردات برنج و کاهش قیمت این محصول پرمصرف هستند. این در حالی است که مقدار زیادی از این محصول به‌زودی و با دستور قضایی ترخیص می‌شود. دیروز رییس کل دادگستری استان هرمزگان این خبر را داد و اینکه دستور قضایی برای ترخیص فوری محموله بزرگ و ۱۶هزار تنی برنج وارداتی از بندر شهید رجایی بندرعباس به منظور ارسال آن به سراسر کشور با هدف کنترل قیمت‌ها صادر شده است. علی صالحی همچنین ضمن بازدید از محموله‌های کالاهای اساسی و اقلام وارداتی موجود در انبارها، وضعیت ماشین‌آلات سنگین عمرانی- مهندسی و راه‌سازی رسوبی در بندر شهید رجایی را مورد ارزیابی قرار داد و دستورات لازم را به منظور بهبود شرایط نگهداری و جلوگیری از تخریب و تضییع این اموال صادر کرد.
 
بسیج امکانات برای ترخیص فوری
 وی در جریان این بازدید با اشاره به صدور دستور ویژه قضایی برای ترخیص محموله بزرگ برنج وارداتی از بندر شهید رجایی بندرعباس اظهار داشت: بر این اساس مقرر شد، اداره غله و خدمات بازرگانی استان هرمزگان به‌سرعت با رفع موانع موجود نسبت به ترخیص فوری محموله بزرگ 16هزار تنی برنج وارداتی و ارسال آن به اقصی نقاط کشور با هدف کنترل قیمت‌ها اقدام کند.
رییس شورای قضایی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در راستای کنترل بازار و مقابله با گرانی‌ها در جریان این بازدید با حضور مسوولان قضایی استان و مدیران دستگاه‌های اجرایی، تصمیمات لازم به‌منظور شتاب‌بخشی به روند ترخیص کالاهای اساسی اتخاذ شد و دستگاه‌های متولی، مکلف شدند نسبت‌به اتخاذ تمهیدات لازم و بسیج تمام امکانات برای ترخیص فوری اقلام دپوشده در محوطه و انبارهای گمرک و بندر شهید رجایی که متاسفانه برخی از آن‌ها به‌علت طولانی‌شدن مدت نگهداری در معرض فساد و انقضای تاریخ مصرف قرار گرفته‌اند، به‌سرعت اقدام کنند.

 تعیین‌تکلیف کالاها
 آنچه مشخص است کالاهای ضروری دیگری هم هستند که در گمرکات مانده‌اند و اگر با سرعت ترخیص شده و وارد بازار شوند تا حد زیادی از کمبودهای کشور برطرف می‌شود. علی صالحی دراین‌باره هم یادآور شد: رویکرد مسوولان قضایی در بازدید از بنادر و گمرکات، تعیین‌تکلیف سریع کالاهای اساسی علی‌الخصوص اقلام ضروری از مرحله ترخیص تا رسیدن به دست مصرف‌کنندگان است و این امر با توجه به ضرورت رفع موانع قانونی به‌صورت مستمر ازسوی دستگاه قضایی استان هرمزگان پیگیری می‌شود.
رییس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: در نتیجه تصمیمات اتخاذشده، فورا ضمن تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگان سازمان‌های متولی، مقرر شد؛ در مهلت سه روز، لیست دقیقی از تمام ماشین‌آلات سنگین عمرانی- مهندسی و راهسازی موجود به همراه جزئیات و علت معطلی در روند ترخیص آن‌ها به انضمام گزارشی از علل و عوامل قصور و تقصیر هریک از دستگاه‌های ذیربط به همراه مستندات قانونی تهیه و برای رسیدگی به دادگستری استان ارائه شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام‌شده، اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان هرمزگان ضمن تامین کامیون‌های مورد نیاز، نسبت‌به بارگیری محموله‌های کالاهای اساسی و اقلام وارداتی از انبارهای گمرک و اسکله شهید رجایی بندرعباس و ارسال آن‌ها به سراسر کشور، اقدام خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین