sobhe-no.ir
1274
چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۴۰۰
3
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با مجید شاکری، رویکرد اقتصادی کابینه سیزدهم را بررسی کرده است

هدف کوتاه مدت، باید کنترل نرخ ارز باشد

روی کار آمدن دولت سیزدهم با آشفتگی در نرخ اقلام اساسی موردنیاز مردم، همزمان بود. به بیانی می‌شود گرانی‌های کنونی را میراث بد دولت پیشین برای دولت فعلی و مردم دانست. سیدابراهیم رئیسی که پیش از رسیدن به پاستور رسیدگی به معیشت مردم را یکی از کانونی‌ترین شعارهای خود قرار داد، چندی پیش تورم و گرانی را خط قرمز دولتش ابراز کرد. با وجود این، هنوز اقدام عملی ملموسی از طرف تیم اقتصادی دولت برای بهبود وضعیت شاهد نبوده‌ایم.

نگاه

گزافه‌گویی جدید باکو علیه ایران

صبح نو

نگاه

گزافه‌گویی جدید باکو علیه ایران


علی‌رغم هشدارهای مکرر تهران به باکو مبنی بر حضور برخی عناصر خارجی در نزدیکی مرزهای جمهوری اسلامی ایران، دولت این کشور اما همچنان به فرافکنی و در مواقعی یاوه‌گویی علیه ایران ادامه می‌دهد.«لیلا عبدالله‌اوا»، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان، روز گذشته در گزافه‌گویی آشکار مدعی شد: «توصیه ما به کسانی که در تلاش برای یافتن تروریست‌ها هستند، این است که اطراف خود را خوب ببینند».
به نوشته وبگاه روزنامه «ینی شفق»، عبدالله‌اوا در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود افزود: «متاسفانه وزارت خارجه ایران از کمپین توهین‌آمیز خود علیه آذربایجان دست نمی‌کشد. ما به‌طور قاطع چنین اتهاماتی را رد می‌کنیم.»وی همچنین ادعا کرد: «ما این را در جنگ ۴۴روزه گفتیم و بار دیگر تاکید می‌کنیم که هیچ تروریستی در آذربایجان وجود نداشت. به‌طورکلی، به‌عنوان کشوری که به‌دلیل تروریسم آسیب دیده است، هرگز جایی برای تروریست‌ها در آذربایجان وجود نداشته است».براساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه باکو با ادعای اینکه ارتش۱۰۰هزار نفری این کشور برای شکست ارمنستان نیازی به مزدور ندارند، مدعی شد: «به‌طور شگفت‌انگیزی چنین اتهامی ازسوی ایران در طول جنگ مطرح نشد و تا زمان روی کار آمدن دولت جدید [در ایران] پس از جنگ چنین نگرانی‌هایی مطرح نشد.»
عبدالله‌اوا با بیان اینکه اظهارات ضد باکو به نفع ایران نیست، ادعا کرد: «تهران به این اتهامات بی‌اساس متوسل شده است زیرا باکو از ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به آذربایجان جلوگیری کرده و مناطق خود را از کنترل ارمنستان خارج کرده است».
تکذیب استفاده از اراضی جمهوری آذربایجان برای اهداف اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی ایران در شرایطی انجام شده که طی ماه‌های اخیر موضوع حضور برخی نیروهای تروریستی و وابسته به رژیم‌صهیونیستی بسیار خبرساز شده است.پیش از این، الهام علی‌اف، رییس‌جمهور و «لیلا عبدالله‌اوا»، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان در اظهارنظرهای جداگانه حضور هرگونه نیروهای طرف ثالث در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را رد کردند.«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان تقدیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید جمهوری آذربایجان در ایران، تصریح کرده بود که حضور فعال رژیم‌صهیونیستی در آذربایجان علیه امنیت ایران را برنمی‌تابیم.وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران چندی پیش درخصوص رزمایش‌های ایران در مرز جمهوری آذربایجان تصریح کرده بود که این گونه رزمایش‌ها در داخل اراضی ایران در چارچوب حق حاکمیت ملی ایران است و در ارتباط با تحرکات رژیم‌صهیونیستی در کنار مرزهای مشترک ایران و جمهوری آذربایجان تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران حضور و فعالیت رژیم‌صهیونیستی علیه امنیت ملی خود را تحمل نمی‌کند و در این رابطه هر اقدامی که لازم باشد انجام می‌دهد.»تکذیب استفاده از اراضی جمهوری آذربایجان برای اهداف اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی ایران در شرایطی انجام شده که طی ماه‌های اخیر موضوع حضور برخی نیروهای تروریستی و وابسته به رژیم‌صهیونیستی بسیار خبرساز شده است. پیش از این نیز نیروی مرزبانی جمهوری آذربایجان با انتشار یک بیانیه، هرگونه استفاده از خاک این کشور برای اهداف اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کرده بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین