sobhe-no.ir
1274
چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۴۰۰
15
نگاه «صبح‌نو» به نمایشنامه «تروکاژ»

پیوندی میان سینما و تئاتر

امیدعلی کیان‌پور / «تروکاژ» عنوان کتابی است که شاید بتوان آن را جزو چند اثر شاخص ادبیات نمایشی در سال‌های اخیر دانست. این نمایشنامه به قلم محمدرضا قلی‌پور در گام نخست، برنده جایزه اول نمایشنامه‌نویسی ششمین جشنواره تئاتر شهر و پس از آن با اجرایی متفاوت در صحنه تئاتر به اثری شناخته‌شده مبدل شد.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

عیادت رییس سازمان سینمایی از «رضا رویگری»
رییس سازمان سینمایی و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از رضا رویگری عیادت کردند. به گزارش روابط‌عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی کشور به همراه سید مجید پوراحمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و یزدان عشیری مشاور رییس و مدیرکل روابط‌عمومی سازمان سینمایی شامگاه دوشنبه ۱۹مهرماه در منزل رضا رویگری هنرمند پیشکسوت و بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون حضور پیدا و از او عیادت کردند.
در این دیدار، محمد خزاعی با اشاره به خاطره سرود «ایران ایران» و بازی‌های خاطره‌انگیز رضا رویگری در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تاریخی با آرزوی سلامتی برای این هنرمند، گفت: هنرمندان و پیشکسوتان سرمایه‌های فرهنگی کشور هستند و باید منزلت، احترام و جایگاه‌شان پاس داشته شود و آقای رویگری نیز یکی از سرمایه‌های ارزشمند سینماست. وی خطاب به رضا رویگری افزود:
 آقای اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم  پیگیر وضعیت جسمانی شما هستند و آمادگی خود را برای هرگونه کمک به شما اعلام کرده‌اند.
در ادامه رضا رویگری ضمن تشکر از حضور مسوولان در منزلش عنوان کرد: از شما تشکر می‌کنم که در ابتدای حضور خود در سازمان سینمایی به عیادت من آمدید. ما هنرمندان در زمان بیماری به توجه و همراهی شما مسوولان نیاز داریم؛ البته می‌دانیم که گرفتاری‌ها و مشکلات هنرمندان زیاد است.
 
کتاب «چهلستون» رونمایی شد
 کتاب «چهلستون» که ازسوی آکادمی هوش مالی تهیه و تنظیم و به‌وسیله انتشارات قدیانی منتشر شده است با حضور عوامل رادیویی و سازمان صداوسیما رونمایی شد. به گزارش مهر، کتاب «چهلستون» که ازسوی آکادمی هوش مالی تهیه و تنظیم و به‌وسیله انتشارات قدیانی منتشر شده است با حضور مظفری، قائم‌مقام معاونت صدای سازمان صداوسیما، کوچک‌زاده مدیر رادیو گفت‌وگو، کمیل رودی مدیر آکادمی هوش مالی، خیامی عضو هیات‌علمی دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع)، مریم جلالی برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون، افراسیابی معاون امور محتوایی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، علی رسولی‌زاده کارآفرین برتر ملی و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارت و نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی، رونمایی شد. مظفری، قائم‌مقام معاونت صدای رسانه ملی در این مراسم گفت: وجود مجموعه‌هایی دغدغه‌مند مثل آکادمی که با هوشمندی و تحلیل دقیق شرایط، اولویت‌ها را تشخیص داده‌اند و وارد این حوزه مهم شده‌اند بسیار ارزشمند است. طبق تعریف یونسکو، منظور از سواد آن چیزی است که فرد با استفاده از آن بتواند تغییر ایجاد کند و البته این همان تعریف علم نافع است که اسلام هزار سال پیش بر آن تاکید داشته است. سواد مالی به افراد کمک می‌کند با تدبیر درست، در وضعیت مالی زندگی خود و به‌ تبع آن، جامعه، تغییر و بهبود ایجاد کنند.
 
«ساختمان کیانپارس» به بازار آمد
کتاب «ساختمان کیانپارس»؛‌ روایت زندگی در جنگ از نگاه همسران فرماندهان لشکر ثارالله منتشر شد.  انتشارات خط مقدم ناشر تخصصی جبهه مقاومت و راوی خط مقدم مقاومت کتاب «ساختمان کیانپارس»؛‌ روایت زندگی در جنگ را از نگاه همسران فرماندهان لشکر ثارالله را به قلم زهرا حیدری منتشر کرد.
از این نویسنده تاکنون کتاب‌های «از راست نفر سوم»، «تک‌درختی در کویر»، «گزارش سفر» و «نخل‌ها تو را می‌خوانند» منتشر شده است. انتشارات 
خط مقدم با هدف تربیت نسل جوان، در زمینه ادبیات مقاومت فعالیت می‌کند و آثار مختلفی در موضوعات پژوهشی، خاطرات و زندگینامه مدافعان حرم به زبان‌های مختلف منتشر کرده است. این کتاب روایت ساکنان ساختمان کیانپارس اهواز است از آنان که رفته‌اند. روایت دهان بازمانده‌ درها روایت همسران فرماندهان جنگ از ضریح خانه‌هایی که شیشه‌هایش را هماره دست می‌کشند. روایت زنانی که سال‌های 1364 تا 1367 قسمتی از جوانی خود را در ساختمان کیان‌پارس زیسته‌اند، در محله‌ای در غرب اهواز به موازات کارون و ساختمانی که همسران و فرزندان فرماندهان لشکر 41ثارالله را در خود جای داده بود. گوش کن... صدای ترمز ماشین‌ها را جلوی ساختمان می‌شنوی؟! بلند شو... شاید خبر از آمدن کسی باشد شاید خبر رفتنش.

captcha
شماره‌های پیشین