sobhe-no.ir
1274
چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۴۰۰
14
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی

هنرمندان تشنه به صحنه بردن نمایش‌اند

سمانه استاد / کرونا نه‌تنها به تئاتر تهران که به تئاتر در سراسر کشور آسیب‌های بزرگی وارد کرده است. با توجه به موج‌های مختلف این بیماری، وضعیت قرمز شهرها و به‌دنبال آن تعطیلی سالن‌ها، تئاتر در وضعیتی نامعلوم قرار گرفته است. یکی از شهرهایی که تئاترش در کشور شناخته شده و هر سال نمایش‌های مهمی از این شهر در جشنواره فجر شرکت می‌کند شهر مقدس مشهد است. به این بهانه با «کریم جشنی»، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی به گفت‌وگو نشسته‌ایم. او از وضعیت تئاتر مشهد به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

خبر

«بذرخون» داعش در ایران

صبح نو

خبر

«بذرخون» داعش در ایران

رمان «بذر خون»، داستانی درباره ورود داعش به ایران و محاصره خیالی  اصفهان ازسوی انتشارات کتابستان منتشر شد.
به گزارش روابط‌عمومی کتابستان، برخی داستان‌ها از چیزهایی به ظاهر کم‌اهمیت می‌گویند. چیزهایی را برای ما روایت می‌کنند که حتی به نبودن‌شان هم فکر نمی‌کنیم. ما را وادار می‌کنند تا فکر کنیم اگر نباشند چه اتفاقات تلخ و هولناکی بر سرمان می‌آمد. آن‌ها می‌آیند تا از نبودن‌شان برای‌مان بگویند تا نبودن‌شان را در عمق وجودمان حس کنیم و بفهمیم چه نعمتی را از دست داده‌ایم. مثلا هیچ‌وقت یادمان نمی‌رود هفده خرداد چهار سال پیش گروه تروریسی داعش در ایران دست به عملیات تروریستی زد. حداقل 40نفر از هموطنان‌مان زخمی و 17نفر نیز شهید شدند. هنوز که هنوز است وقتی به آن فکر می‌کنیم تن و بدن‌مان می‌لرزد. حال اگر آن اتفاق باز هم رخ می‌داد و پررنگ‌تر می‌شد دنیای‌مان باز هم رنگ آرامش داشت؟ اگر داعش از مرزهای‌مان رد می‌شد و پا به سرزمین‌مان می‌گذاشت آیا باز هم مساله امنیت ملی برای‌مان همین‌قدر ساده و راحت بود؟ جدیدترین اثر کتابستان معرفت که اولین مجموعه از سه‌گانه «بذر خون» است داستانی است از تاریخی دگرگون و تغییر شکل‌یافته؛ روایتی که در آن داعش نه‌تنها از مرزهای ما رد شده که ایران را زیر و رو کرده است. داستانی که در اصفهان می‌گذرد و داعشی که پشت دیوارهای اصفهان، این عروس فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی خیمه زده و در یکی از مهم‌ترین قدم‌های خود سودای تصرف آن را دارد. محمد فائزی‌فرد که از نویسندگان جوان و نام‌آشنای ادبیات ژانر است، در اثر خود داستانی را روایت می‌کند که هم رنگ تاریخ دارد، هم رنگ واقعیت. داستانی سراسر رنج و تیرگی برای بیدارکردن ما از خواب بی‌خیالی نسبت‌به امنیت خودمان.
قهرمانی که در دوران ایران پاره‌پاره زندگی می‌کند و باید با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کند. مقابله با داعش سخت‌تر است اما او نمی‌داند که این سختی مرحله آخر است یا او باید با مشکلات بزرگی مبارزه کند.
«بذر خون» یکی دیگر از آثار ژانری کتابستان معرفت است که در زیر ژانر تاریخ دگرگون قرار دارد. داستانی که هم علاقه‌مندان به ادبیات ژانر را جذب خواهد کرد و برای دیگر علاقه‌مندان به رمان جذابیت‌های خاص خود را خواهد داشت. این رمان در ۲۶۳صفحه و با قیمت ۵۸هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین